78 Warszawska Drużyna Harcerska

78 Warszawska Drużyna Harcerska – drużyna harcerska z warszawskiej Szmulowiźny, funkcjonująca w latach 1934-1992 przy Szkole Podstawowej nr 30, mieszczącej się przy ul. Kawęczyńskiej 2. Aktualnie nie jest już aktywna.

Okres przedwojenny

Drużyna została założona w 1934 roku przez Władysława Osto-Suskiego oraz Aleksandra Solińskiego przy szkołach powszechnych nr 15 im. Legionów oraz nr 30 im. Powstańców 1863 roku, które znajdują się przy ul. Kawęczyńskiej 2. Na początku nosiła imię Króla Władysława Jagiełły.

Szare Szeregi

W czasie okupacji hitlerowskiej, drużyna stała się jednym z najbardziej aktywnych środowisk Okręgu Praga Szarych Szeregów, funkcjonując w hufcu Centrum Pragi (drużyna oznaczona jako CP-100, znana także pod kryptonimem 78 Czambuł Żółtej Ordy). Przy drużynie działał również zastęp (pluton) żeński, który w 1942 roku przekształcił się w Warszawską Żeńską Drużynę Harcerską „Las”. Harcerze z 78 WDH brali udział w konspiracyjnych szkoleniach („sklepy”), akcjach organizacji Wawer (malowanie kotwic i antyhitlerowskich napisów, rozklejanie ulotek), a także w działaniach WISS (obserwacje niemieckich transportów kolejowych i samochodowych), szkoleniach „Wiarus” i „Ursus” oraz w kursach Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty Agricola.

Okres powojenny

Po wojnie drużyna została reaktywowana w tym samym miejscu i później utworzyła Szczep 78 Warszawskich Drużyn Harcerskich i Zuchowych. Na początku lat 60. XX wieku w szczepie działały: drużyna harcerek, drużyna harcerzy im. Janusza Kusocińskiego oraz koedukacyjna drużyna zuchów. W kolejnych latach skład środowiska ulegał zmianom; w latach 1970-1972 istniała jedynie jedna drużyna harcerska, a w 1972 roku ponownie powołano szczep, w którym Janusz Kusociński był już uważany za bohatera. Drużyny szczepu funkcjonowały do 1990 roku. W 1992 roku formalnie powołano drużynę 78 WDH, utworzoną przez kadrę 17 WDH, która wkrótce weszła w skład Szczepu 17 Warszawskich Drużyn Harcerskich.

Barwy

W różnych okresach działalności, harcerze 78 WDH nosili różne kolory. Na przedwojennych czarno-białych zdjęciach można ich zobaczyć w jasnych chustach, a niektórzy posiadają krajki. W 1969 roku 78 WDH I przyjęła barwy granatowo-żółte, natomiast WDH II im. Pawła Strzeleckiego miała barwy ciemnozielone.

Znani harcerze 78 WDH

  • Maciej Kolke, ps. Zerwikaptur, Bojar, żołnierz Baonu „Wigry”, zginął podczas wybuchu czołgu pułapki w powstaniu warszawskim.
  • Mieczysław Słoń, ps. Jurand, Kobuz, hufcowy hufców praskich w Szarych Szeregach, komendant obwodu i zastępca komendanta okręgu Praga w organizacji Wawer, aresztowany i rozstrzelany przy ul. Wawelskiej.
  • Aleksander Soliński, ps. Mrówka, Albatros, Kobuz Ojciec – harcmistrz, wychowawca młodzieży, nauczyciel, przedwojenny i powojenny drużynowy 78 WDH, wieloletni instruktor Hufca Warszawa Praga Północ.

Bibliografia

Grzegorz Nowik, Straż nad Wisłą; Wydawnictwo Rytm, 2002, ISBN 83-88794-55-8