7,7 cm FK 96 n.A. – niemiecka armata polowa
7,7 cm FK 96 n.A. to niemiecka armata polowa (Feldkanone), która była szeroko stosowana podczas I wojny światowej.
W 1896 roku Armia Cesarstwa Niemieckiego wprowadziła do służby nową armatę polową 7,7 cm FK 96, charakteryzującą się dość tradycyjną konstrukcją. Artyleria ta nie była wyposażona w oporopowrotnik. Już w następnym roku stała się przestarzała, gdyż Francuzi wprowadzili do swojego uzbrojenia szybkostrzelne działo Canon de 75 mle 1897, które miało oporopowrotnik. W związku z tym konieczne stało się wprowadzenie do służby działa o podobnych osiągach. Z uwagi na wysokie koszty stworzenia zupełnie nowego działa, od 1904 roku przeprowadzono gruntowną modernizację armaty FK 96. W ramach tej modernizacji zachowano jedynie lufę oraz koła starszego modelu, wprowadzając nowe łoże, zamek, oporopowrotnik oraz tarczę. Zmodernizowane działo zyskało nazwę 7,7 cm FK 96 n.A. (od „neuer Art”, co oznacza nowy wzór). Większość istniejących dział przekształcono do nowego standardu, a także rozpoczęto produkcję zupełnie nowych egzemplarzy tego modelu.
Latem 1914 roku, w momencie wybuchu I wojny światowej, armia niemiecka dysponowała 5086 armatami tego typu, które stanowiły podstawowe uzbrojenie artyleryjskie. Gdyż armata ta nie była dostosowana do wojny pozycyjnej, która zapanowała na froncie zachodnim po 1914 roku, od 1916 roku zaczęto wprowadzać nową armatę 7,7 cm FK 16. Mimo to, armaty FK 96 n.A. były używane aż do zakończenia wojny, a część z nich trafiła również do Reichswehry w latach 20. XX wieku.
W Wojsku Polskim armata ta była oznaczana jako 77 mm armata polowa wz.1896. Armaty te pochodziły z niemieckich składnic na terenie Polski oraz z uzbrojenia zdobytego na Pomorzu i przez Wojska Wielkopolskie. Od połowy 1919 roku armaty 77 mm wz.96 były używane przez I i II pluton 1 baterii z 1 Dywizjonu Artylerii Konnej. W 1937 roku sprzedano je hiszpańskim republikanom.
== Przypisy ==
== Linki zewnętrzne ==
Opis i galeria zdjęć na stronie www.landships.freeservers.com (ang.)
77 mm armata polowa wz.1896 na dobroni.pl