7 Brygada Pancerna

7 Brygada Pancerna (hebr. חטיבה 7, Chatiwa Szewa, znana jako עוצבת סער מגולן, Ucbat Sa’ar me-Golan; po polsku Burza z Golanu) – to pancerny związek taktyczny Sił Obronnych Izraela, który podlega Dowództwu Północnemu.

Historia

Jednostka została utworzona 16 maja 1948 roku jako część żydowskiej organizacji paramilitarnej Hagana. Jest jedną z dwóch brygad Sił Obronnych Izraela, które istnieją nieprzerwanie od momentu swojego powstania (drugą brygadą jest Brygada Golani). Początkowo, mimo swojej nazwy, była to jednostka piechoty zmechanizowanej, składająca się z trzech batalionów, które poruszały się różnymi pojazdami: samodzielnie montowanymi samochodami pancernymi, zdobycznymi transporterami opancerzonymi oraz różnymi samochodami terenowymi. W trakcie wojny o niepodległość brygada rozpoczęła swoje działania 30 maja, biorąc udział w operacji Ben Num. Choć nie udało jej się przełamać obrony Latrun, zdołała jednak zlikwidować oblężenie Jerozolimy. W czerwcu brygada przeniosła się na północny front do kibucu En Szemer i brała udział w większości walk w Galilei. Po zakończeniu wojny, do 7 Brygady dołączono żołnierzy oraz sprzęt z 8 Brygady. W kolejnych latach brygada zaczęła otrzymywać pierwsze zakupione czołgi M4 Sherman, co całkowicie zmieniło jej wygląd i sposób działania.

W czasie kryzysu sueskiego w 1956 roku, brygada brała udział w walkach o kontrolę nad kluczowym węzłem komunikacyjnym w mieście Abu Ageila, położonym w północno-wschodniej części półwyspu Synaj. W latach 60. XX wieku brygada wzbogaciła swoje uzbrojenie o czołgi Centurion, które były modyfikowane w Izraelu.

W trakcie wojny sześciodniowej w 1967 roku, brygada uczestniczyła w walkach w Strefie Gazy, zajmując miasta Chan Junus i Rafah, a następnie wkroczyła na półwysep Synaj, przejmując miasto Arisz. W czasie wojny na wyczerpanie (1967–1970), brygada zabezpieczała pozycje wzdłuż Kanału Sueskiego i brała udział w akcjach antyterrorystycznych w rejonie Doliny Jordanu (w tym w bitwie o Karamę w 1968 roku). W 1969 roku jednostka wzbogaciła się o transportery opancerzone M113. W latach 70. XX wieku na uzbrojenie brygady weszły czołgi Merkawa.

Brygada doświadczyła najcięższych strat podczas wojny Jom Kipur w 1973 roku. W zaciętych starciach z syryjskimi siłami na Wzgórzach Golan, straciła 24 czołgi. Po wojnie wielu żołnierzy jednostki zostało odznaczonych, jednak sama brygada została rozwiązana.

Na podstawie doświadczeń wyniesionych z wojny libańskiej, w 1987 roku rozpoczęto proces ponownego formowania 7 Brygady Pancernej, która miała działać na Wzgórzach Golan. W czasie II wojny libańskiej w 2006 roku, brygada prowadziła działania w głębi południowego Libanu.

Struktura

7 Brygada Pancerna jest częścią 36 Dywizji Pancernej (Ga’asz) i podlega Dowództwu Północnemu Sił Obronnych Izraela.

Uzbrojenie

W skład uzbrojenia 7 Brygady Pancernej wchodzą czołgi podstawowe Merkawa w wersji Mk 2B.

Zobacz też

Korpus Pancerny

Przypisy