68. Turniej Czterech Skoczni
68. Turniej Czterech Skoczni (niem. 68. Vierschanzentournee) to edycja tego prestiżowego turnieju, która miała miejsce w sezonie 2019/2020 na skoczniach w Niemczech i Austrii, w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich.
Turniej zainaugurowano 28 grudnia 2019 roku, kiedy to przeprowadzono kwalifikacje do pierwszego konkursu indywidualnego, który odbył się dzień później w Oberstdorfie. 1 stycznia zorganizowano zawody w Garmisch-Partenkirchen, natomiast 4 i 6 stycznia rywalizacja przeniosła się do Innsbrucka i Bischofshofen, gdzie odbył się finał turnieju. Tytuł zdobył Dawid Kubacki.
Tradycyjnie, w pierwszej serii konkursów, uczestnicy rywalizowali w systemie KO, natomiast w drugiej serii zasady były takie same jak w innych zawodach Pucharu Świata.
Skocznie
Konkursy 68. Turnieju Czterech Skoczni odbyły się, jak co roku, na czterech blisko położonych obiektach: dwóch w Niemczech, tj. w Oberstdorfie i Garmisch-Partenkirchen, oraz dwóch w Austrii, tj. w Innsbrucku i Bischofshofen. Wszystkie cztery skocznie to duże obiekty, z punktem konstrukcyjnym w Oberstdorfie oraz Innsbrucku na 120. metrze, a w Bischofshofen i Garmisch-Partenkirchen – na 125. metrze.
W tabeli przedstawiono rekordy skoczni obowiązujące przed rozpoczęciem 68. Turnieju Czterech Skoczni oraz te ustanowione lub wyrównane w trakcie jego trwania (wyróżnione pogrubieniem).
Przed turniejem
Sponsorzy
Głównym sponsorem 68. Turnieju Czterech Skoczni było przedsiębiorstwo 4F. W gronie sponsorów znalazły się także firmy Bauhaus, Veltins, Liqui Moly oraz Hörmann. Wspierającymi wydarzenie od strony Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) były firmy Audi i Viessmann.
Klasyfikacja Pucharu Świata i Pucharu Narodów przed rozpoczęciem turnieju
Przed startem turnieju przeprowadzono siedem indywidualnych konkursów Pucharu Świata, w których najwięcej punktów zdobył Ryōyū Kobayashi, wygrywając w dwóch z nich (po jednym w Klingenthal i Engelbergu), wyprzedzając drugiego w klasyfikacji Stefana Krafta o 71 punktów oraz Karla Geigera o 93 punkty.
W klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów po dziewięciu konkursach (siedmiu indywidualnych i dwóch drużynowych) prowadziła reprezentacja Austrii (1865 punktów), za nią plasowali się Norwegowie (1492 punkty) i Polacy (1290 punktów).
Poniższe tabele przedstawiają klasyfikację Pucharu Świata oraz Pucharu Narodów 2019/2020 przed 68. Turniejem Czterech Skoczni, po przeprowadzeniu siedmiu konkursów indywidualnych i dwóch drużynowych.
Zasady
Jak w każdej edycji od sezonu 1996/1997, 68. Turniej Czterech Skoczni został przeprowadzony w systemie KO. Na podstawie miejsc z kwalifikacji sportowcy zostali zestawieni w pary – zwycięzca kwalifikacji rywalizował z zawodnikiem, który zajął 50. miejsce, drugi z 49. itd., aż do pary, w której znaleźli się zawodnicy z miejsc 26. i 25. W konkursie do serii finałowej awansowało 25 zwycięzców par, a spośród przegranych wyłoniono pięciu tzw. szczęśliwych przegranych (lucky losers) z najwyższymi notami. W serii finałowej obowiązywały te same zasady jak w indywidualnych zawodach Pucharu Świata.
Trzydziestu zawodników, którzy awansowali do finałowej serii, zdobyło punkty do klasyfikacji Pucharu Świata według identycznych zasad jak w innych konkursach tej rangi. Wszyscy uczestnicy zawodów głównych zdobyli również punkty do klasyfikacji generalnej Turnieju Czterech Skoczni, w której uwzględniono wyniki ze wszystkich serii konkursowych.
Skoki były oceniane w sposób analogiczny do pozostałych zawodów Pucharu Świata. Zawodnik uzyskujący odległość równą punktowi konstrukcyjnemu zdobywał 60 punktów; za każdy metr powyżej tej granicy dodawano 1,8 punktu, natomiast za każdy metr poniżej odejmowano tę samą liczbę punktów. Styl skoku oraz lądowania był oceniany przez pięciu sędziów wybranych przez FIS, którzy mogli przyznać maksymalnie 20 punktów. Dwie skrajne noty (najwyższa i najniższa) nie były brane pod uwagę w łącznej ocenie zawodnika. Dodatkowo na końcowy wynik wpływał przelicznik za prędkość i kierunek wiatru oraz ewentualne zmiany długości najazdu. Zawodnicy skaczący z niższej belki startowej otrzymywali dodatkowe punkty, a skaczący z wyższej – punkty były im odejmowane. W przypadku wiatru wiejącego z przodu skoczni, zawodnik tracił punkty, a przy wietrze z tyłu zyskiwał je.
Program zawodów
Jury
Głównym dyrektorem zawodów w ramach 68. Turnieju Czterech Skoczni był Walter Hofer, a jego asystentem – Borek Sedlák.
Podsumowanie
Wyniki
Oberstdorf
Kwalifikacje
Zestawienie par
Legenda
- Zwycięzca pary
- Szczęśliwy przegrany (lucky loser) – zawodnik przegrał rywalizację w parze, ale awansował do serii finałowej
Konkurs
* – szczęśliwi przegrani z I serii
Garmisch-Partenkirchen
Kwalifikacje
Zestawienie par
Legenda
- Zwycięzca pary
- Szczęśliwy przegrany (lucky loser) – zawodnik przegrał rywalizację w parze, ale awansował do serii finałowej
Konkurs
* – szczęśliwi przegrani z I serii
Innsbruck
Kwalifikacje
Zestawienie par
Legenda
- Zwycięzca pary
- Szczęśliwy przegrany (lucky loser) – zawodnik przegrał rywalizację w parze, ale awansował do serii finałowej
Konkurs
* – szczęśliwi przegrani z I serii
Bischofshofen
Kwalifikacje
Zestawienie par
Legenda
- Zwycięzca pary
- Szczęśliwy przegrany (lucky loser) – zawodnik przegrał rywalizację w parze, ale awansował do serii finałowej
Konkurs
* – szczęśliwi przegrani z I serii
Klasyfikacja 68. Turnieju Czterech Skoczni
Klasyfikacje po zakończeniu turnieju
Dzięki zwycięstwu w 68. Turnieju Czterech Skoczni, Dawid Kubacki awansował z piętnastego miejsca o dziesięć pozycji w klasyfikacji generalnej cyklu, zdobywając łącznie 300 punktów. Na pozostałych miejscach na podium nie zaszły zmiany: Ryōyū Kobayashi pozostał liderem, a Karl Geiger zajął drugie miejsce, wyprzedzając Stefana Krafta o osiemdziesiąt punktów. Liczba zawodników w klasyfikacji wzrosła z 58 do 64.
Po zakończeniu turnieju, liderzy klasyfikacji Pucharu Narodów, reprezentanci Austrii, utrzymali pierwszą pozycję, a ich przewaga nad Norwegami zmniejszyła się do 256 punktów. Trzecie miejsce zajmują Polacy z stratą 579 punktów.
Poniższe tabele przedstawiają klasyfikację Pucharu Świata oraz Pucharu Narodów w sezonie 2019/2020 po przeprowadzeniu 13 indywidualnych konkursów (dziewięciu przed Turniejem Czterech Skoczni i czterech w jego ramach) oraz jednego drużynowego.
Klasyfikacja generalna
Klasyfikacja drużynowa
Składy reprezentacji
Poniższa tabela przedstawia składy reprezentacji, które potwierdziły udział w 68. Turnieju Czterech Skoczni. W nawiasach obok nazw krajów znajduje się liczba zawodników z poszczególnych państw, którzy przynajmniej raz zostali zgłoszeni do serii kwalifikacyjnej. Tabela zawiera także wyniki zajmowane przez zawodników w wszystkich czterech konkursach.
Legenda:
- dsq – Zawodnik zdyskwalifikowany w konkursie;
- dns – Zawodnik zakwalifikowany, lecz nie wystartował w konkursie;
- q – Zawodnik nie zakwalifikował się;
- – – Zawodnik niezgłoszony do konkursu lub nie wystartował w poprzedniej edycji.
Uwagi
Przypisy
Bibliografia
INVITATION AUSSCHREIBUNG VIERSCHANZENTOURNEE 2019/2020. fis-ski.com. [dostęp 2019-11-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-11-12)]. (niem. • ang.).
Wyniki kwalifikacji do konkursu w Oberstdorfie. fis-ski.com. [dostęp 2019-12-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-12-28)]. (ang.).
Wyniki konkursu w Oberstdorfie. fis-ski.com. [dostęp 2019-12-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-12-30)]. (ang.).
Wyniki kwalifikacji do konkursu w Garmisch-Partenkirchen. fis-ski.com. [dostęp 2019-12-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-01)]. (ang.).
Wyniki konkursu w Garmisch-Partenkirchen. fis-ski.com. [dostęp 2020-01-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-01)]. (ang.).
Wyniki kwalifikacji do konkursu w Innsbrucku. fis-ski.com. [dostęp 2020-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-03)]. (ang.).
Wyniki konkursu w Innsbrucku. fis-ski.com. [dostęp 2020-01-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-04)]. (ang.).
Wyniki kwalifikacji do konkursu w Bischofshofen. fis-ski.com. [dostęp 2020-01-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-05)]. (ang.).
Wyniki konkursu w Bischofshofen. fis-ski.com. [dostęp 2020-01-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-07)]. (ang.).
Klasyfikacja generalna 68. TCS. fis-ski.com. [dostęp 2020-01-06]. (ang.).
Klasyfikacja generalna Pucharu Świata po konkursach 68. TCS. fis-ski.com. [dostęp 2020-01-07]. (ang.).
Klasyfikacja generalna Pucharu Narodów po konkursach 68. TCS. fis-ski.com. [dostęp 2020-01-07]. (ang.).