68. ceremonia wręczenia Złotych Globów
68. ceremonia wręczenia Złotych Globów za rok 2010, organizowana przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej (HFPA), odbyła się 16 stycznia 2011 roku w Beverly Hilton Hotel w Hollywood. Wydarzenie było transmitowane przez stację NBC. Gospodarzem gali, podobnie jak podczas 67. ceremonii, był komik Ricky Gervais.
Nominacje zostały ogłoszone 14 grudnia 2010 roku przez Prezydenta HFPA, Philipa Berka, oraz aktorów Josha Duhamela, Katie Holmes i Blaira Underwooda.
Nagroda im. Cecila B. DeMille’a trafiła do aktora Roberta De Niro.
„Gwiazdą Złotych Globów” 2010 została Gia Mantegna, córka aktora Joego Mantegny.
Wśród wręczających nagrody znaleźli się m.in.: Matt Damon, Jennifer Lopez, Robert Pattinson, Joseph Gordon-Levitt, Blair Underwood, Julie Bowen, Jimmy Fallon, Garrett Hedlund, January Jones, Leighton Meester, Vanessa Williams.
Nominacje
Produkcje filmowe
Film Jak zostać królem w reżyserii Toma Hoopera zdobył najwięcej nominacji w kategorii produkcji kinowych, otrzymując ich siedem. Z kolei po sześć nominacji przyznano filmom The Social Network w reżyserii Davida Finchera oraz Fighter Davida O. Russella. W kategorii najlepszego filmu dramatycznego znalazły się również: Incepcja w reżyserii Christophera Nolana oraz Czarny łabędź Darrena Aronofsky’ego, które uzyskały nominacje w trzech innych kategoriach.
W kategorii najlepszego filmu komediowego lub musicalu nominowane były: film fantasy Alicja w Krainie Czarów Tima Burtona, musical Burleska Stevena Antina, niezależna komedia Wszystko w porządku Lisy Cholodenko, czarna komedia Red Roberta Schwentke oraz film Turysta Floriana Henckla von Donnersmarcka, którego nominacja wzbudziła kontrowersje ze względu na niskie recenzje krytyków i brak sukcesu komercyjnego, mimo że był thrillerem politycznym.
W kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego nominowane były: meksykańsko-hiszpański Biutiful Alejandro Gonzáleza Iñárrity, francuski Le Concert Radu Mihăileanu, włoski Jestem miłością, rosyjski Na końcu świata oraz duński W lepszym świecie Susanne Bier.
Najlepszymi animacjami uznanymi przez HFPA były: Zaplątani, Jak ukraść księżyc, Jak wytresować smoka, Toy Story 3 oraz Iluzjonista, który zdobył Europejską Nagrodę Filmową.
Artyści filmowi
W tej edycji nagród dwie nominacje zdobył aktor Johnny Depp, wyróżniony za role w dwóch komediach: Alicja w Krainie Czarów oraz Turysta. Otrzymał nominację w kategorii najlepszego aktora w filmie komediowym lub musicalu, co oznacza, że mógł zdobyć tylko jedną nagrodę. Pozostali nominowani w tej kategorii to: Paul Giamatti za rolę w Świat według Barneya, Jake Gyllenhaal za występ w Miłość i inne używki oraz Kevin Spacey za udział w W krainie pieniądza.
W kategorii najlepszego aktora w filmie dramatycznym nominowani byli: Jesse Eisenberg za The Social Network, Colin Firth za Jak zostać królem (Firth był również nominowany w roku poprzednim), James Franco za rolę w filmie 127 godzin, Ryan Gosling za Blue Valentine oraz Mark Wahlberg za Fighter.
O nagrodę dla najlepszego aktora drugoplanowego ubiegać się będą: Christian Bale za Fighter, Michael Douglas za rolę Gordona Gekko w Wall Street: Pieniądz nie śpi (film ten jest kontynuacją Wall Street; Douglas zdobył Oscara za tę rolę), Andrew Garfield, który zagrał w The Social Network, Jeremy Renner za występ w Miasto złodziei oraz Geoffrey Rush za drugoplanową rolę w Jak zostać królem.
W kategorii najlepszej aktorki w filmie komediowym lub musicalu wyróżniają się dwie nominacje dla aktorek z filmu Wszystko w porządku – Annette Bening oraz Julianne Moore (Moore była nominowana również w zeszłym roku, ale w innej kategorii). Pozostałe nominacje w tej kategorii zdobyły: Anne Hathaway za Miłość i inne używki, Angelina Jolie za Turysta oraz Emma Stone, która wystąpiła w komedii Łatwa dziewczyna.
O nagrodę dla najlepszej aktorki w filmie dramatycznym ubiegać się będą aktorki, które w tym roku wystąpiły w niezależnych dramatach. Nominowane to: Halle Berry za Frankie and Alice, Nicole Kidman za Między światami, Jennifer Lawrence za Do szpiku kości, Natalie Portman za Czarny łabędź oraz Michelle Williams za Blue Valentine.
Kategorię najlepszej aktorki drugoplanowej otwierają Amy Adams i Melissa Leo, które wystąpiły w Fighter. Pozostałe nominacje w tej kategorii odebrały: Helena Bonham Carter za Jak zostać królem, Mila Kunis, nagrodzona na Festiwalu Filmowym w Wenecji za rolę w Czarnym łabędziu, oraz Jacki Weaver za udział w australijskim dramacie Królestwo zwierząt.
Złoty Glob dla najlepszego reżysera może otrzymać reżyser najlepszego filmu dramatycznego, ponieważ nominowani w kategorii najlepszego reżysera to: Darren Aronofsky, David Fincher, Christopher Nolan, David O. Russell oraz Tom Hooper.
Christopher Nolan otrzymał także nominację w kategorii najlepszego scenariusza za skrypt do filmu Incepcja. Jego rywalami w tej kategorii byli: Danny Boyle i Simon Beaufoy za 127 godzin, David Seidler za Jak zostać królem, Aaron Sorkin za The Social Network oraz Lisa Cholodenko i Stuart Blumberg za scenariusz do Wszystko w porządku.
Nagrodę za najlepszą muzykę mogą otrzymać sześcioro kompozytorów: Danny Elfman za Alicję w Krainie Czarów, Hans Zimmer za Incepcję, A.R. Rahman za muzykę do 127 godzin, Alexandre Desplat za Jak zostać królem oraz duet Trent Reznor i Atticus Ross za The Social Network.
Produkcje telewizyjne
Najwięcej nominacji zdobył serial muzyczny Glee stacji Fox, który powalczy o pięć nagród, w tym w kategorii najlepszego serialu komediowego. Warto przypomnieć, że Glee był zeszłorocznym laureatem nagrody w tej kategorii. Inne seriale nominowane w tej kategorii to: Rockefeller Plaza 30, Współczesna rodzina (obie produkcje były nominowane również w zeszłym roku), a także Siostra Jackie, Teoria wielkiego podrywu oraz Słowo na R, dla których to pierwsza nominacja w tej kategorii.
O Złoty Glob dla najlepszego serialu dramatycznego ubiega się pięć seriali: zeszłoroczny zwycięzca Mad Men, Dexter (który ma już trzecią nominację w tej kategorii) oraz po raz pierwszy nominowane w tej kategorii Żona idealna, Zakazane imperium i Żywe trupy.
Nagrodę dla najlepszego filmu telewizyjnego lub miniserialu mogą zdobyć dwa filmy telewizyjne i trzy miniseriale. Miniserialami są: Pacyfik stacji HBO, Filary Ziemi stacji Starz oraz francuski Carlos. Pozostałe nominacje przyznano filmom telewizyjnym Temple Grandin oraz Jack, jakiego nie znacie (obie produkcje stacji HBO).
Artyści telewizyjni
W kategorii najlepszego aktora w serialu dramatycznym po raz kolejny nominowany został Michael C. Hall za rolę w serialu Dexter (to jego piąta nominacja za tę rolę; Hall był także zeszłorocznym laureatem). Po raz kolejny nominacje zdobyli również Jon Hamm za Mad Men (czwarta nominacja) oraz Hugh Laurie za rolę w Dr House (szósta nominacja). Po raz pierwszy nominowani zostali Steve Buscemi za Zakazane imperium oraz Bryan Cranston za Breaking Bad.
W kategorii najlepszej aktorki w serialu dramatycznym po raz kolejny nominowana jest Julianna Margulies, zeszłoroczna laureatka za rolę w Żona idealna. Szóstą nominację w tej kategorii zdobyła Kyra Sedgwick za rolę w Podkomisarz Brenda Johnson. Pozostałe nominacje zdobyły po raz pierwszy aktorki: Elisabeth Moss za Mad Men, Piper Perabo za Kamuflaż oraz Katey Sagal za rolę w Synowie Anarchii.
W kategoriach aktorów z seriali komediowych również nominowani zostali zeszłoroczni laureaci. Najlepszym aktorem może zostać ponownie Alec Baldwin, który występuje w Rockefeller Plaza 30 (to jego piąta nominacja w tej kategorii). Jego rywalami są: Steve Carell za Biuro (szósta nominacja), Thomas Jane za rolę w Wyposażony (druga nominacja), Matthew Morrison za Glee (druga nominacja) oraz Jim Parsons, który gra w Teoria wielkiego podrywu (to jego pierwsza nominacja).
Nominację dla najlepszej aktorki w serialu komediowym zdobyła po raz kolejny Toni Collette, laureatka zeszłorocznej nagrody za rolę w Wszystkie wcielenia Tary (to jej druga nominacja). Podobnie jak w zeszłym roku, jej konkurentkami są: Edie Falco z Siostra Jackie (druga nominacja), Tina Fey za Rockefeller Plaza 30 (czwarta nominacja) oraz Lea Michele za rolę w Glee (druga nominacja). Piątkę nominowanych zamyka Laura Linney, która zdobyła pierwszą nominację za Słowo na R.
Nagrody
Kino
W tym roku najwięcej nagród otrzymał dramat The Social Network, który zdobył cztery nagrody: za najlepszy film dramatyczny, dla najlepszego reżysera (David Fincher), za najlepszy scenariusz (Aaron Sorkin) oraz za najlepszą muzykę (Trent Reznor i Atticus Ross).
Najlepszym filmem komediowym lub musicalem okazał się Wszystko w porządku, a grająca w nim główną rolę Annette Bening zdobyła Złotego Globa dla najlepszej aktorki w filmie komediowym lub musicalu.
Najlepszym aktorem w filmie komediowym lub musicalu został Paul Giamatti, który wystąpił w Świat według Barneya. Nagrodę dla najlepszego aktora w filmie dramatycznym odebrał Colin Firth za rolę w Jak zostać królem. To jedyna nagroda dla tego filmu, który był nominowany w siedmiu kategoriach. Najlepszą aktorką w filmie dramatycznym została Natalie Portman za Czarny łabędź.
Nagrody dla najlepszych aktorów drugoplanowych zdobyli aktorzy z filmu Fighter – Melissa Leo i Christian Bale.
Za najlepszy film zagraniczny HFPA uznało duński dramat W lepszym świecie Susanne Bier. Nagrodę dla najlepszego filmu animowanego zdobył Toy Story 3.
Film Incepcja Christophera Nolana, mimo czterech nominacji, nie otrzymał żadnej nagrody.
Telewizja
Najwięcej nagród w kategorii telewizyjnej zdobył serial Glee, który łącznie otrzymał trzy nagrody: za najlepszy serial komediowy oraz dla najlepszych aktorów drugoplanowych – Jane Lynch i Chris Colfer.
Dwie nagrody zdobył nowy serial stacji HBO Zakazane imperium, który otrzymał nagrody za najlepszy serial dramatyczny oraz dla najlepszego aktora w serialu dramatycznym – Stevena Buscemiego.
Najlepszym miniserialem lub filmem telewizyjnym okazał się francuski miniserial Carlos.
Złoty Glob dla najlepszej aktorki w serialu dramatycznym zdobyła Katey Sagal za rolę w Synowie Anarchii. Najlepszą aktorką w serialu komediowym została Laura Linney, która wystąpiła w Słowo na R. Aktorka nie pojawiła się na ceremonii wręczenia nagród. Nagrodę dla najlepszego aktora w serialu komediowym odebrał Jim Parsons za rolę w Teoria wielkiego podrywu.
Najlepszą aktorką w miniserialu lub filmie telewizyjnym została Claire Danes za rolę w Temple Grandin. Najlepszym aktorem w tej samej kategorii został Al Pacino za rolę w Jack, jakiego nie znacie.
Kontrowersje
Następnego dnia po ceremonii wręczenia nagród w mediach elektronicznych pojawiła się krytyka pod adresem Ricky’ego Gervaisa, gospodarza ceremonii, którego wypowiedzi podczas gali uznano za kontrowersyjne. Komik wyśmiewał m.in. nominację filmu Turysta, sugerując, że twórcy filmu przekupili organizatorów.
Laureaci i nominowani
Laureaci nagród zostali wyróżnieni pogrubieniem.
Produkcje kinowe
Najlepszy film dramatyczny
The Social Network
Czarny łabędź
Fighter
Incepcja
Jak zostać królem
Najlepszy film komediowy lub musical
Wszystko w porządku
Alicja w Krainie Czarów
Burleska
Turysta
Red
Najlepsza aktorka w filmie dramatycznym
Natalie Portman – Czarny łabędź
Halle Berry – Frankie i Alice
Nicole Kidman – Między światami
Jennifer Lawrence – Do szpiku kości
Michelle Williams – Blue Valentine
Najlepsza aktorka w filmie komediowym lub musicalu
Annette Bening – Wszystko w porządku
Anne Hathaway – Miłość i inne używki
Angelina Jolie – Turysta
Julianne Moore – Wszystko w porządku
Emma Stone – Łatwa dziewczyna
Najlepszy aktor w filmie dramatycznym
Colin Firth – Jak zostać królem
Jesse Eisenberg – The Social Network
James Franco – 127 godzin
Ryan Gosling – Blue Valentine
Mark Wahlberg – Fighter
Najlepszy aktor w filmie komediowym lub musicalu
Paul Giamatti – Świat według Barneya
Johnny Depp – Alicja w Krainie Czarów
Johnny Depp – Turysta
Jake Gyllenhaal – Miłość i inne używki
Kevin Spacey – W krainie pieniądza
Najlepsza aktorka drugoplanowa
Melissa Leo – Fighter
Amy Adams – Fighter
Helena Bonham Carter – Jak zostać królem
Mila Kunis – Czarny łabędź
Jacki Weaver – Królestwo zwierząt
Najlepszy aktor drugoplanowy
Christian Bale – Fighter
Michael Douglas – Wall Street: Pieniądz nie śpi
Andrew Garfield – The Social Network
Jeremy Renner – Miasto złodziei
Geoffrey Rush – Jak zostać królem
Najlepszy reżyser
David Fincher – The Social Network
Darren Aronofsky – Czarny łabędź
Tom Hooper – Jak zostać królem
Christopher Nolan – Incepcja
David O. Russell – Fighter
Najlepszy scenariusz
Aaron Sorkin – The Social Network
Danny Boyle i Simon Beaufoy – 127 godzin
Lisa Cholodenko i Stuart Blumberg – Wszystko w porządku
Christopher Nolan – Incepcja
David Seidler – Jak zostać królem
Najlepszy film zagraniczny
W lepszym świecie
Biutiful
Koncert
Na końcu świata
Jestem miłością
Najlepsza muzyka
Trent Reznor i Atticus Ross – The Social Network
Alexandre Desplat – Jak zostać królem
Danny Elfman – Alicja w Krainie Czarów
A.R. Rahman – 127 godzin
Hans Zimmer – Incepcja
Najlepsza piosenka
You Haven’t Seen the Last of Me z filmu Burleska (muzyka i tekst: Diane Warren)
Bound to You z filmu Burleska (muzyka: Samuel Dixon; tekst: Christina Aguilera i Sia Furler)
Coming Home z filmu Country Strong (muzyka i tekst: Bob DiPiero, Tom Douglas, Hillary Lindsey i Troy Verges)
I See the Light z filmu Zaplątani (muzyka: Alan Menken; tekst: Glenn Slater)
There’s a Place for Us z filmu Opowieści z Narnii: Podróż Wędrowca do Świtu (muzyka i tekst: Carrie Underwood, David Hodges i Hillary Lindsey)
Najlepszy film animowany
Toy Story 3
Jak ukraść księżyc
Jak wytresować smoka
Iluzjonista
Zaplątani
Produkcje telewizyjne
Najlepszy serial dramatyczny
Zakazane imperium, HBO
Dexter, Showtime
Żona idealna, CBS
Mad Men, AMC
Żywe trupy, AMC
Najlepszy serial komediowy
Glee, Fox
Rockefeller Plaza 30, NBC
Teoria wielkiego podrywu, CBS
Słowo na R, Showtime
Współczesna rodzina, ABC
Siostra Jackie, Showtime
Najlepszy miniserial lub film telewizyjny
Carlos, Sundance Channel
Pacyfik, HBO
Filary Ziemi, Starz
Temple Grandin, HBO
Jack, jakiego nie znacie, HBO
Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym
Katey Sagal – Synowie Anarchii
Julianna Margulies – Żona idealna
Elisabeth Moss – Mad Men
Piper Perabo – Kamuflaż
Kyra Sedgwick – Podkomisarz Brenda Johnson
Najlepszy aktor w serialu dramatycznym
Steve Buscemi – Zakazane imperium
Bryan Cranston – Breaking Bad
Michael C. Hall – Dexter
Jon Hamm – Mad Men
Hugh Laurie – Dr House
Najlepsza aktorka w serialu komediowym
Laura Linney – Słowo na R
Toni Collette – Wszystkie wcielenia Tary
Edie Falco – Siostra Jackie
Tina Fey – Rockefeller Plaza 30
Lea Michele – Glee
Najlepszy aktor w serialu komediowym
Jim Parsons – Teoria wielkiego podrywu
Alec Baldwin – Rockefeller Plaza 30
Steve Carell – Biuro
Thomas Jane – Wyposażony
Matthew Morrison – Glee
Najlepsza aktorka w miniserialu lub filmie telewizyjnym
Claire Danes – Temple Grandin
Hayley Atwell – Filary Ziemi
Judi Dench – Panie z Cranford
Romola Garai – Emma
Jennifer Love Hewitt – Lista klientów
Najlepszy aktor w miniserialu lub filmie telewizyjnym
Al Pacino – Jack, jakiego nie znacie
Idris Elba – Luther
Ian McShane – Filary Ziemi
Dennis Quaid – Władcy świata
Édgar Ramírez – Carlos
Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym
Jane Lynch – Glee
Hope Davis – Władcy świata
Kelly Macdonald – Zakazane imperium
Julia Stiles – Dexter
Sofía Vergara – Współczesna rodzina
Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym
Chris Colfer – Glee
Scott Caan – Hawaii Five-0
Chris Noth – Żona idealna
Eric Stonestreet – Współczesna rodzina
David Strathairn – Temple Grandin
Nagroda Cecila B. DeMille’a
Robert De Niro
Gwiazdą Złotych Globów 2010
Gia Mantegna
Podsumowanie ilości nominacji
(Ograniczenie do dwóch nominacji)
Kino
7 : Jak zostać królem
6 : Fighter, The Social Network
4 : Czarny łabędź, Incepcja, Wszystko w porządku
3 : 127 godzin, Alicja w Krainie Czarów, Turysta
2 : Blue Valentine, Burleska, Miłość i inne używki, Zaplątani
Telewizja
5 : Glee
3 : Rockefeller Plaza 30, Zakazane imperium, Dexter, Żona idealna, Mad Men, Współczesna rodzina, Temple Grandin
2 : Słowo na R, Carlos, Siostra Jackie, Filary Ziemi, Władcy świata, Jack, jakiego nie znacie
Podsumowanie ilości nagród
(Ograniczenie do dwóch nagród)
Kino
4 : The Social Network
2 : Wszystko w porządku, Fighter
Telewizja
3 : Glee
2 : Zakazane imperium
Prezenterzy nagród i nominacji
Przypisy
Linki zewnętrzne
Oficjalna strona Złotych Globów: goldenglobes.org. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-09-16)].