67. Turniej Czterech Skoczni (niem. 67. Vierschanzentournee) – to edycja Turnieju Czterech Skoczni, która miała miejsce w sezonie 2018/2019 na skoczniach w Niemczech oraz Austrii, w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich.
Turniej rozpoczął się 29 grudnia 2018 roku kwalifikacjami do konkursu w Oberstdorfie, który odbył się dzień później. Dwa dni później, 1 stycznia 2019 roku, miały miejsce zawody w Garmisch-Partenkirchen. Następnie rywalizacja przeniosła się do Austrii: 4 stycznia odbył się konkurs w Innsbrucku, a finałowy konkurs miał miejsce tradycyjnie w święto Trzech Króli (6 stycznia) w Bischofshofen. Zwycięzcą turnieju został Ryōyū Kobayashi, który wygrał wszystkie cztery konkursy, powtarzając tym samym sukces Svena Hannawalda z 50. edycji oraz Kamila Stocha z 66. edycji.
W pierwszej serii zawodów, jak zwykle, rywalizacja odbywała się w systemie KO, natomiast w drugiej serii stosowano zasady obowiązujące w innych zawodach Pucharu Świata. Wyjątkiem był konkurs w Bischofshofen, gdzie z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych nie zastosowano systemu KO, a kwalifikacje przeniesiono na dzień zawodów.
== Skocznie ==
Konkursy Turnieju Czterech Skoczni odbyły się, jak co roku, na czterech skoczniach zlokalizowanych w dwóch krajach: dwóch w Niemczech (Oberstdorf i Garmisch-Partenkirchen) oraz dwóch w Austrii (Innsbruck i Bischofshofen). Wszystkie obiekty to duże skocznie, z punktem konstrukcyjnym w Oberstdorfie i Innsbrucku usytuowanym na 120. metrze, natomiast w Bischofshofen i Garmisch-Partenkirchen – na 125. metrze.
W tabeli przedstawione są rekordy skoczni, które obowiązywały przed rozpoczęciem 67. Turnieju Czterech Skoczni, jak również te ustanowione lub wyrównane w trakcie turnieju (wyróżnione wytłuszczeniem).
== Przed turniejem ==
=== Sponsorzy ===
Głównym sponsorem 67. Turnieju Czterech Skoczni była firma 4F. Poza tym wśród sponsorów znalazły się takie marki jak Bauhaus, Veltins, Liqui Moly oraz Hörmann, a sponsorami ze strony Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) były Audi i Viessmann.
=== Klasyfikacja Pucharu Świata i Pucharu Narodów przed rozpoczęciem turnieju ===
Przed rozpoczęciem turnieju odbyło się siedem indywidualnych konkursów Pucharu Świata, w których najwięcej punktów zdobył Ryōyū Kobayashi, triumfując w czterech z nich (dwa w Ruce oraz po jednym w Niżnym Tagile i Engelbergu). Wyprzedził drugiego w klasyfikacji Piotra Żyłę o 111 punktów, a Kamil Stoch był trzeci, tracąc 191 punktów.
W klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów po ośmiu konkursach (siedmiu indywidualnych i jednym drużynowym) prowadziła reprezentacja Polski (1457 punktów), za nią uplasowali się Niemcy (1320 punktów) oraz Japończycy (946 punktów).
Poniższe tabele przedstawiają klasyfikację Pucharu Świata i Pucharu Narodów na sezon 2018/2019 przed 67. Turniejem Czterech Skoczni, po przeprowadzeniu 7 indywidualnych konkursów oraz jednego drużynowego.
== Zasady ==
Jak we wszystkich edycjach od sezonu 1996/1997, 67. Turniej Czterech Skoczni został przeprowadzony według systemu KO. Na podstawie miejsc uzyskanych w kwalifikacjach zawodnicy byli dobierani w pary – zwycięzca kwalifikacji startował z zawodnikiem, który zajął 50. miejsce, drugi zawodnik kwalifikacji z 49. itd., aż do pary, w której znaleźli się zawodnicy z miejsc 26. i 25. W serii finałowej awans uzyskało 25 zwycięzców par, a spośród przegranych wyłoniono pięciu tzw. lucky losers, którzy mieli najwyższe noty w tej grupie. W serii finałowej obowiązywały takie same zasady jak podczas indywidualnych zawodów Pucharu Świata.
Trzydziestu zawodników, którzy awansowali do serii finałowej, zdobyło punkty do klasyfikacji Pucharu Świata według tych samych zasad, co w pozostałych konkursach. Uczestnicy zawodów głównych zdobyli również punkty do klasyfikacji generalnej Turnieju Czterech Skoczni, w której sumowano wyniki uzyskane we wszystkich seriach konkursowych.
Skoki oceniano według tych samych zasad, jak w pozostałych zawodach Pucharu Świata. Zawodnik uzyskujący odległość równą punktowi konstrukcyjnemu otrzymywał 60 punktów; za każdy metr powyżej tej granicy otrzymywał dodatkowe 1,8 punktu, a za każdy metr poniżej – odejmowano mu analogiczną liczbę punktów. Styl skoku i lądowania oceniali pięciu sędziów wyznaczonych przez FIS, którzy mogli przyznać maksymalnie po 20 punktów. Dwie skrajne noty (najwyższa i najniższa) nie były uwzględniane w łącznej ocenie zawodnika. Dodatkowo na końcową ocenę skoczka wpływał przelicznik za prędkość i kierunek wiatru oraz ewentualna zmiana długości najazdu. Jeśli zawodnik skakał z niższej belki startowej, otrzymywał dodatkowe punkty, a jeśli z wyższej – punkty były mu odejmowane. Jeżeli wiatr wiał z przodu skoczni, zawodnik tracił punkty, gdyż uzyskiwał lepsze noszenie na nartach, natomiast przy wietrze wiejącym z tyłu skoczni zyskiwał punkty.
== Program zawodów ==
== Jury ==
Głównym dyrektorem zawodów w ramach 67. Turnieju Czterech Skoczni był Walter Hofer, a jego asystentem – Borek Sedlák.
== Podsumowanie ==
== Wyniki ==
Skróty używane w tabelach:
DNS – zawodnik nie wystartował
DSQ – zawodnik zdyskwalifikowany
NQ – zawodnik nie zakwalifikował się do serii finałowej
nq – zawodnik nie zakwalifikował się do konkursu głównego
q – zawodnik, który zakwalifikował się do konkursu głównego
=== Oberstdorf ===
==== Kwalifikacje ====
Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska.
==== Zestawienie par ====
Legenda
Zwycięzca pary
Szczęśliwy przegrany (lucky loser) – zawodnik przegrał rywalizację w parze, ale awansował do serii finałowej
==== Konkurs ====
Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska.
* – szczęśliwi przegrani z I serii
=== Garmisch-Partenkirchen ===
==== Kwalifikacje ====
Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska.
==== Zestawienie par ====
Legenda
Zwycięzca pary
Szczęśliwy przegrany (lucky loser) – zawodnik przegrał rywalizację w parze, ale awansował do serii finałowej
==== Konkurs ====
Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska.
=== Innsbruck ===
==== Kwalifikacje ====
Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska.
==== Zestawienie par ====
Legenda
Zwycięzca pary
Szczęśliwy przegrany (lucky loser) – zawodnik przegrał rywalizację w parze, ale awansował do serii finałowej
==== Konkurs ====
Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska.
* – szczęśliwi przegrani z I serii
=== Bischofshofen ===
==== Kwalifikacje ====
Z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych 5 stycznia kwalifikacje zostały przeniesione na następny dzień.
Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska.
==== Zestawienie par ====
Z powodu zmiany w programie zawodów związanej z warunkami atmosferycznymi, konkurs nie odbył się w systemie KO.
==== Konkurs ====
Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska.
== Klasyfikacja 67. Turnieju Czterech Skoczni ==
== Klasyfikacje po zakończeniu turnieju ==
Dzięki zdobyciu pełnej puli punktów w 67. Turnieju Czterech Skoczni, Ryōyū Kobayashi umocnił swoją pozycję lidera klasyfikacji generalnej (956 punktów). Na pozostałych miejscach na podium nie zaszły zmiany: Piotr Żyła traci do Japończyka 427 punktów, a Kamil Stoch ma stratę 452 punktów. Liczba sklasyfikowanych zawodników wzrosła z 58 do 63.
Po zakończeniu turnieju na czoło klasyfikacji Pucharu Narodów wysunęła się reprezentacja Niemiec, która wyprzedziła dotychczas prowadzącą Polskę o 11 punktów. Trzecie miejsce zajmuje reprezentacja Japonii, z dystansem 511 punktów.
Poniższe tabele przedstawiają klasyfikację Pucharu Świata i Pucharu Narodów w sezonie 2018/2019 po przeprowadzeniu 11 indywidualnych konkursów (siedmiu przed Turniejem Czterech Skoczni oraz tych przeprowadzonych w jego ramach) oraz jednego drużynowego.
== Składy reprezentacji ==
Poniższa tabela przedstawia składy reprezentacji, które potwierdziły swój udział w 67. Turnieju Czterech Skoczni. Obok nazwy kraju w nawiasie podano liczbę zawodników z danych państw, którzy przynajmniej raz zostali zgłoszeni do serii kwalifikacyjnej. W tabeli przedstawiono również wyniki osiągane przez zawodników w czterech konkursach oraz ich osiągnięcia.
Legenda:
DSQ – zawodnik zdyskwalifikowany w konkursie;
dsq – zawodnik zdyskwalifikowany w kwalifikacjach;
dns – zawodnik nie wystartował w kwalifikacjach;
q – zawodnik, który nie zakwalifikował się do konkursu głównego;
– – zawodnik, który nie został zgłoszony do kwalifikacji, nie został sklasyfikowany lub nie wystartował w poprzedniej edycji.
== Uwagi ==
== Przypisy ==
== Bibliografia ==
INVITATION AUSSCHREIBUNG VIERSCHANZENTOURNEE 2018/2019. fis-ski.com. [dostęp 2018-12-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-22)]. (niem. • ang.).