64Ł6
64Ł6 (w języku rosyjskim 64Л6, GRAU 96Н6-Е) to rosyjski radar fazowy o trzech współrzędnych, działający w zakresie fal centymetrowych. Jest on przeznaczony do monitorowania przestrzeni powietrznej w sposób okrężny lub sektorowy, służąc zarówno obronie powietrznej, jak i kontroli ruchu lotniczego.
Historia
W latach 80. XX wieku Armia Radziecka dostrzegła potrzebę opracowania nowego radaru, który miałby zastąpić dotychczas używany radar P-37 (ros. П-37) oraz współpracujące z nim wysokościomierze PRW-13 (ros. ПРВ-13) i PRW-16 (ros. ПРВ-16). Zamawiający oczekiwał, że nowa konstrukcja będzie mobilna, odporna na zakłócenia przeciwnika i zdolna do automatycznego przetwarzania danych. Zadanie budowy nowego radaru zlecono Wszechrosyjskiemu Instytutowi Naukowo-Badawczemu Fizyki Technicznej w Snieżynsku. Z powodu problemów gospodarczych ZSRR, jego rozpadu oraz braku funduszy w Rosji na badania, prototyp nowej stacji radarowej zrealizowano dopiero w XXI wieku.
Po przeprowadzeniu testów państwowych, radar został włączony do wyposażenia armii Federacji Rosyjskiej w 2003 roku. Produkcja seryjna rozpoczęła się w zakładach Zjednoczenia Badawczo-Produkcyjnego (ros. АО Научно-производственное объединение, АО НПО „ПЗРА”) oraz Wszechrosyjskiego Instytutu Badawczego Inżynierii Radiowej (ros. Всероссийский научно-исследовательский Институт радиотехники).
System radarowy składa się z trzech pojazdów. Na pojeździe M1 zainstalowano antenę fazową. Przetwarzanie danych odbywa się na pojeździe M2, który może znajdować się w odległości 1 km od M1 przy połączeniu światłowodowym lub 15 km w przypadku połączenia radiowego. Pojazd M3 służy do transportu części zamiennych i dodatkowego wyposażenia. Pojazdy M1 i M2 są oparte na podwoziu KrAZ-260G i są przystosowane do holowania jednostek zasilających. Operatorzy radaru mają do dyspozycji cztery stanowiska pracy w pojeździe M2.
W wyniku prac rozwojowych po 2011 roku powstała zmodernizowana wersja radaru, oznaczona jako 64Ł6M (ros. 64Л6М).
Wykorzystanie bojowe
Radar został użyty przez Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej podczas agresji na Ukrainę. Ukraińska strona poinformowała o uszkodzeniu jednego egzemplarza w rejonie wsi Stare Miasto w 2023 roku.