64. Turniej Czterech Skoczni (niem. 64. Vierschanzentournee) to edycja tego prestiżowego wydarzenia, która miała miejsce w sezonie 2015/2016 na skoczniach w Niemczech i Austrii, w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich.
Turniej rozpoczął się 28 grudnia 2015 roku, kiedy to odbyły się kwalifikacje do konkursu w Oberstdorfie. 1 stycznia 2016 roku zorganizowano zawody w Garmisch-Partenkirchen, a dwa dni później miały miejsce zawody w Innsbrucku. Ostatni z konkursów odbył się 6 stycznia 2016 roku w Bischofshofen. Tytuł mistrza bronił Austriak Stefan Kraft.
W ramach Turnieju Czterech Skoczni rywalizacja w pierwszej serii toczy się w systemie KO, natomiast w drugiej serii zawodnicy konkurują w sposób typowy dla innych zawodów Pucharu Świata.
Zwycięzcą turnieju został Peter Prevc, przerywając dominację Austriaków, którzy wygrywali od sezonu 2008/2009.
== Skocznie ==
Konkursy Turnieju Czterech Skoczni co roku odbywają się na dwóch obiektach w Niemczech – w Oberstdorfie i Garmisch-Partenkirchen oraz na dwóch w Austrii – w Innsbrucku i Bischofshofen. Wszystkie cztery skocznie to duże obiekty – punkt konstrukcyjny skoczni w Oberstdorfie oraz Innsbrucku znajduje się na 120 metrze, natomiast w Bischofshofen i Garmisch-Partenkirchen na 125 metrze.
== Przed Turniejem ==
=== Przygotowanie skoczni ===
W związku z wysokimi temperaturami w Europie, które spowodowały brak śniegu, w tym w Alpach, pojawiły się obawy dotyczące organizacji turnieju. Jednak 11 dni przed pierwszym konkursem przewodniczący komitetu organizacyjnego w Garmisch-Partenkirchen, Michael Maurer, ogłosił, że skocznie będą gotowe. Wszystkie obiekty zostały ostatecznie sztucznie naśnieżone.
=== Sponsorzy ===
Głównym sponsorem 64. Turnieju Czterech Skoczni została firma Audi, która jest również sponsorem Pucharu Świata w skokach narciarskich. Dodatkowo wśród sponsorów znalazły się takie firmy jak Bauhaus, Generali, Veltins oraz Intersport.
=== Klasyfikacja Pucharu Świata i Pucharu Narodów przed rozpoczęciem turnieju ===
Przed rozpoczęciem turnieju odbyły się siedem indywidualnych i jeden drużynowy konkurs Pucharu Świata, w których najwięcej punktów zdobył Peter Prevc (zwycięstwo w 3 konkursach – raz w Niżnym Tagile oraz dwukrotnie w Engelbergu), wyprzedzając drugiego Severina Freunda o 165 punktów (dwa zwycięstwa – w Lillehammer i Rosji) oraz Kennetha Gangnesa o 194 punkty (jedno zwycięstwo w Lillehammer).
Poniższa tabela przedstawia zawodników sklasyfikowanych w Pucharze Świata przed rozpoczęciem 64. Turnieju Czterech Skoczni.
== Zasady ==
Turniej Czterech Skoczni od sezonu 1996/1997 rozgrywany jest w systemie KO. Zawodnicy dobierani są w pary na podstawie miejsc uzyskanych w kwalifikacjach: zwycięzca kwalifikacji startuje z zawodnikiem, który zajął 50. miejsce, drugi z kwalifikacji z 49. itd., aż do pary zawodników z miejsc 26. i 25. Zawodnik, który uzyskał lepszą notę, awansuje do serii finałowej. Spośród przegranych wyłaniani są także tzw. lucky losers, którzy mimo przegranej w parze dostają się do drugiej serii dzięki wysokiej punktacji. W serii finałowej obowiązują te same zasady co w indywidualnych zawodach Pucharu Świata.
Dziesięciu najlepszych zawodników klasyfikacji Pucharu Świata ma zapewniony udział w konkursie głównym, więc nie muszą brać udziału w serii kwalifikacyjnej. Jeśli lider Pucharu Świata zrezygnuje ze startu, zostaje sklasyfikowany na ostatnim miejscu, które daje kwalifikację (50.).
Trzydziestu zawodników, którzy awansowali do serii finałowej, zdobywa punkty do klasyfikacji Pucharu Świata według tych samych zasad co w innych zawodach. Wszyscy zawodnicy, którzy wystartowali w konkursie głównym, zdobywają punkty do klasyfikacji generalnej Turnieju Czterech Skoczni, a do tej klasyfikacji wliczane są punkty zdobyte w konkursach.
Skoki oceniane są tak samo jak w pozostałych zawodach Pucharu Świata. Za osiągnięcie odległości równej punktowi konstrukcyjnemu zawodnik otrzymuje 60 punktów, a za każdy dodatkowy metr – 1,8 punktu. Dodatkowo, styl skoku i lądowania oceniane są przez pięciu sędziów wybranych przez FIS, którzy mogą przyznać maksymalnie 20 punktów. Dwie skrajne noty (najwyższa i najniższa) nie są wliczane do oceny zawodnika.
== Program zawodów ==
== Jury ==
Głównym dyrektorem konkursów w ramach 64. Turnieju Czterech Skoczni jest Walter Hofer, a jego asystentem – Miran Tepeš.
== Podsumowanie ==
== Przebieg zawodów ==
=== Oberstdorf ===
==== Trening oraz kwalifikacje ====
64. Turniej Czterech Skoczni rozpoczął się 28 grudnia 2015 roku na skoczni Schattenbergschanze w Oberstdorfie. Pierwszym punktem programu były dwie serie treningowe. Rywalizacja zaczęła się o 15:15, jednak po 35 minutach pierwsza seria została przerwana z powodu awarii elektrycznej w mieście, co spowodowało brak prądu na skoczni. Do tego momentu skoki oddało 25 zawodników. W wyniku 40-minutowej przerwy, druga seria została odwołana. Najlepszy w treningu okazał się Peter Prevc, który skoczył 137,5 m, drugi był jego brat Domen (135,5 m), a trzeci Michael Hayböck (134,0 m). Najlepszym z Polaków był Maciej Kot, który zajął 9. miejsce po skoku na 132,0 m.
Kwalifikacje, które miały rozpocząć się o 17:15, zostały opóźnione do 18:00, a ostatecznie rozpoczęły się o 17:30. Średnia wartość wiatru wynosiła 0,32 m/s, wiało w plecy skoczków. Niebo było czyste, a temperatura powietrza wahała się między 1,7 °C a 2,1 °C, zaś śnieg wynosił –9 °C. W zawodach wystartowało 69 zawodników, a zwycięzcą kwalifikacji został Peter Prevc, lądując na 136,5 m. Drugie miejsce zajął Severin Freund, a trzecie Johann André Forfang. Najlepszym wynikiem wśród kwalifikujących się był Noriaki Kasai (131,5 m). Do konkursu awansowali wszyscy zgłoszeni Austriacy (5), Japończycy (6), Norwegowie (7) oraz jeden Włoch. Niemcy, jako gospodarze, zgłosili 13 skoczków, z czego 10 awansowało. Czterech Polaków również zakwalifikowało się (Stefan Hula, Maciej Kot, Kamil Stoch oraz Piotr Żyła), podczas gdy Klemens Murańka nie przeszedł eliminacji. Awansowało także trzech Czechów, trzech Rosjan, Fin, Francuz oraz Amerykanin. Michael Glasder w kwalifikacjach zajął ex aequo 50. miejsce z Piotrem Żyłą, jednak nie awansował z powodu niższego numeru startowego i przeprowadzenia konkursu w systemie KO.
==== Konkurs ====
Na skoczni odbyła się seria próbna 90 minut przed konkursem, w której ponownie najlepszy był Peter Prevc, skacząc 131,0 m. Drugie miejsce zajął Richard Freitag (130,0 m), a trzecie Johann André Forfang (128,5 m).
Pierwsza seria konkursowa rozpoczęła się o 17:15. Średnia wartość wiatru wynosiła 0,76 m/s, wiało w plecy skoczków. Niebo było czyste, a temperatura powietrza wahała się między 2,3 °C a 3,2 °C, przy śniegu –6 °C. Zawody rozpoczęto z czternastej belki startowej. W pierwszej parze wystartowali Junshirō Kobayashi oraz Karl Geiger. Pojedynek wygrał Niemiec, pokonując rywala o 14,5 punktu. W kolejnej parze wystartował pierwszy Polak, Maciej Kot, który przegrał z Manuelem Fettnerem o 0,1 pkt. Stefan Hula skoczył 111,0 m, jednak jego rywal Robert Kranjec osiągnął 114,0 m, co oznaczało jego przegraną. W następnej parze Vincent Descombes Sevoie objął prowadzenie, skacząc 117,0 m, ale dwie skoki później został wyprzedzony przez Romana Koudelkę, który skoczył 122,5 m. Następnie Daniel-André Tande oddał skok na 133,0 m, co dało mu dużą przewagę wynoszącą 19,3 pkt.
W ósmej parze skakał Kamil Stoch, który uzyskał 121,0 m, ale Andreas Wank pokonał go o 0,9 pkt. Stoch miał jednak szansę na awans, jako najlepszy z „szczęśliwych przegranych”. Stefan Hula odpadł po następnej parze, a Simon Ammann skoczył 123,5 m, ale tracił ponad 10 punktów do prowadzącego Norwega. Również kolejni zawodnicy nie byli w stanie wyprzedzić Tandego, który utrzymywał się na pierwszym miejscu. Dopiero Anders Fannemel skoczył 130,5 m, tracąc jednak tylko 1,2 pkt do lidera. Stefan Kraft był następny, tracąc 1,1 pkt do Tandego.
W dwudziestej czwartej parze wystąpił Piotr Żyła, który skoczył zaledwie 105,5 m, co zapewniło mu 48. miejsce. Severin Freund lądował na 126,0 m, co dało mu czwartą lokatę. Lider Pucharu Świata, Prevc, skoczył 129,5 m, ale w trudnych warunkach, co dało mu prowadzenie po pierwszej serii. Drugie miejsce zajął Tande z stratą 4,9 pkt, a Kraft był trzeci, tracąc 5,0 pkt. Z Polaków do drugiej serii awansował tylko Kamil Stoch, zajmując 23. miejsce.
Druga seria rozpoczęła się o 18:30. Belkę startową ustawiono na piętnastym progu, co sprzyjało dłuższym skokom. Pierwszy skok oddał Pius Paschke, lądując na 112,5 m. Wkrótce liderem został Jewgienij Klimow, który skoczył pięć metrów dalej, jednak Manuel Fettner zajął pierwsze miejsce, lądując na 126,5 m. Kamil Stoch oddał skok na 123,5 m, co dało mu drugą lokatę. Tuż po nim startował Andreas Wellinger, który miał taką samą notę jak Polak, ale skoczył 130,0 m. Następny Andreas Wank lądował pół metra dalej w trudniejszych warunkach, co dało mu prowadzenie. Kolejni zawodnicy oddali krótsze skoki, więc Niemiec pozostawał na pierwszym miejscu przez dziesięć kolejnych skoków. Richard Freitag skoczył 130,0 m, z dużą przewagą nad Wankiem.
Po skoku Joachima Hauera belka została obniżona o dwa stopnie. Johann André Forfang osiągnął trzy metry mniej, ale dzięki przewadze z pierwszej serii objął prowadzenie z dodatkowymi 7,3 pkt za skrócony rozbieg. Noriaki Kasai skoczył 133,5 m, co zapewniło mu prowadzenie, ale Kenneth Gangnes oddał skok na 135,5 m, tracąc punkty za wiatr. Z tego powodu belka została ponownie obniżona. Mimo to Michael Hayböck osiągnął 139,0 m, co dało mu przewagę 13,6 punktu nad Japończykiem. Severin Freund, piąty po pierwszej serii, skoczył 137,5 m, co dało mu prowadzenie. Anders Fannemel skoczył 129,0 m, a belkę podniesiono do 12 pozycji. Stefan Kraft lądował półtora metra wcześniej niż Norweg, a Daniel-André Tande, drugi po pierwszej serii, skoczył 119,0 m. Ostatni skakał Prevc, który uzyskał 130,0 m, co zapewniło mu tylko trzecią lokatę.
Pierwszy konkurs wygrał Severin Freund, drugi był Michael Hayböck (stracił 3 punkty), a trzeci Prevc (strata 7,3 pkt). Freund objął także prowadzenie w klasyfikacji Turnieju Czterech Skoczni, a najlepszy z Polaków, Kamil Stoch, zajął 23. miejsce.
=== Garmisch-Partenkirchen ===
==== Trening oraz kwalifikacje ====
Noworoczny konkurs na olimpijskiej skoczni w Garmisch-Partenkirchen był kolejnym przystankiem 64. Turnieju Czterech Skoczni. W sylwestra odbyły się dwie serie treningowe i kwalifikacje. W pierwszej sesji najlepszy był Peter Prevc, drugi Severin Freund, a trzeci Kenneth Gangnes. Najlepszy z Polaków, Maciej Kot, zajął 8. miejsce. W drugiej serii najlepszy był Freund, przed Prevcem, a trzeci był Anders Fannemel. Tym razem najlepszym Polakiem był Dawid Kubacki, który zajął 15. miejsce, występując zamiast Piotra Żyły.
Kwalifikacje rozpoczęły się punktualnie o 14:00. Średnia wartość wiatru wynosiła 0,24 m/s, wiało w plecy skoczków. Niebo było zachmurzone, a temperatura powietrza wynosiła od 5,6 °C do 5,7 °C, a śnieg –6 °C. Wystartowało 70 zawodników, a zwycięzcą okazał się Peter Prevc, który skoczył 139 metrów. Drugie miejsce zajął Stefan Kraft, który lądował 3,5 metra wcześniej, a trzecie Johann André Forfang (133 m). W czołowej szóstce znaleźli się wyłącznie zawodnicy, którzy mieli zapewnioną kwalifikację z powodu obecności w pierwszej dziesiątce Pucharu Świata. Wśród tych, którzy musieli się kwalifikować, najlepszy wynik osiągnęli ex aequo Roman Koudelka oraz Anders Fannemel. Do konkursu awansowali wszyscy zgłoszeni Austriacy (5), Czesi (4), Francuzi (2), Norwegowie (7) oraz Bułgar i Kanadyjczyk, którzy byli jedynymi przedstawicielami swoich krajów. Po raz drugi (i ostatni w sezonie) Niemcy wystawili grupę narodową, zgłaszając 13 skoczków, z których 10 uzyskało kwalifikację. Dodatkowo awansowało czterech Polaków (Stefan Hula, Maciej Kot, Kamil Stoch oraz Dawid Kubacki), a Klemens Murańka nie przeszedł eliminacji. Zakwalifikowało się również pięciu Japończyków, czterech Słoweńców, trzech Szwajcarów, dwóch Rosjan oraz jeden Fin.
==== Konkurs ====
=== Innsbruck ===
==== Trening oraz kwalifikacje ====
Dzień po zawodach w Garmisch-Partenkirchen miały miejsce dwie serie treningowe oraz kwalifikacje na olimpijskiej skoczni Bergisel w Innsbrucku. W pierwszym treningu najlepszy był Severin Freund (126,0 m), drugi Peter Prevc (123,0 m), a trzeci Stefan Kraft (127,0 m). Najlepszy z Polaków, Dawid Kubacki, zajął 18. miejsce. W drugiej serii wygrał Michael Hayböck (126,5 m), drugi był Freund (127,0 m), a trzeci Kraft (127,0 m). Tym razem najlepszy z Polaków to Maciej Kot, który zajął 13. miejsce.
Kwalifikacje rozpoczęły się o 14:00. Średnia wartość wiatru wynosiła 0,26 m/s, wiało pod narty skoczków. Niebo było lekko zachmurzone, a temperatura powietrza wahała się między 3,8 °C a 3,9 °C, a śnieg wynosił –7 °C. W zawodach wystartowało 65 na 67 zgłoszonych zawodników, ponieważ Jurij Tepeš zrezygnował z powodu treningu w Planicy, a lider Pucharu Świata, Peter Prevc, zrezygnował z kwalifikacji ze względu na wcześniejsze kwalifikacje. Najlepszym okazał się Michael Hayböck, który skoczył 127,0 m. Drugie miejsce zajął Domen Prevc (126,0 m), a trzecie Anders Fannemel (130,5 m), który skakał z wyższej platformy startowej i w lepszych warunkach. Fannemel osiągnął najlepszy wynik z zawodników, którzy musieli się kwalifikować. Kwalifikację uzyskali wszyscy zgłoszeni Czesi (4), Francuzi (2), Japończycy (6), Niemcy (7), Norwegowie (7) oraz jedyny Bułgar. Tym razem Austriacy zgłosili do zawodów grupę narodową, przez co w kwalifikacjach wystąpiło ich 11, z czego 8 uzyskało kwalifikację. Dodatkowo awansowało czterech Polaków (Stefan Hula, Maciej Kot, Kamil Stoch oraz Dawid Kubacki), czterech Słoweńców, trzech Szwajcarów, dwóch Rosjan oraz po jednym reprezentancie Finlandii i Stanów Zjednoczonych.
==== Konkurs ====
=== Bischofshofen ===
==== Trening oraz kwalifikacje ====
==== Konkurs ====
== Wyniki ==
=== Oberstdorf ===
==== Kwalifikacje ====
==== Zestawienie par ====
Legenda
Zwycięzca pary
Szczęśliwy przegrany (lucky loser) – zawodnik przegrał rywalizację w parze, ale awansował do serii finałowej
==== Konkurs ====
* – szczęśliwi przegrani z I serii
=== Garmisch-Partenkirchen ===
==== Kwalifikacje ====
==== Zestawienie par ====
Legenda
Zwycięzca pary
Szczęśliwy przegrany (lucky loser) – zawodnik przegrał rywalizację w parze, ale awansował do serii finałowej
==== Konkurs ====
* – szczęśliwi przegrani z I serii
=== Innsbruck ===
==== Kwalifikacje ====
==== Zestawienie par ====
Legenda
Zwycięzca pary
Szczęśliwy przegrany (lucky loser) – zawodnik przegrał rywalizację w parze, ale awansował do serii finałowej
==== Konkurs ====
* – szczęśliwi przegrani z I serii
=== Bischofshofen ===
==== Kwalifikacje ====
==== Zestawienie par ====
Legenda
Zwycięzca pary
Szczęśliwy przegrany (lucky loser) – zawodnik przegrał rywalizację w parze, ale awansował do serii finałowej
==== Konkurs ====
* – szczęśliwi przegrani z I serii
== Klasyfikacja końcowa 64. Turnieju Czterech Skoczni ==
== Składy reprezentacji ==
Poniższa tabela przedstawia składy wszystkich osiemnastu reprezentacji, które uczestniczyły w 64. Turnieju Czterech Skoczni. Obok nazwy kraju podano liczbę zawodników, którzy przynajmniej raz zostali zgłoszeni do serii kwalifikacyjnej. W tabeli uwzględniono również wyniki zajmowane przez zawodników we wszystkich czterech konkursach.
Legenda:
DSQ – zawodnik zdyskwalifikowany w konkursie;
dsq – zawodnik zdyskwalifikowany w kwalifikacjach;
dns – zawodnik nie wystartował w kwalifikacjach;
q – zawodnik nie zakwalifikował się do konkursu głównego;
– – zawodnik nie został zgłoszony do kwalifikacji, bądź nie został sklasyfikowany albo nie wystartował w poprzedniej edycji.
== Klasyfikacje po zakończeniu turnieju ==
Najwięcej punktów podczas turnieju zdobył Peter Prevc (360), który triumfował w trzech z czterech konkursów, zbliżając się do osiągnięcia Svena Hannawalda z sezonu 2001/02, który wygrał wszystkie cztery zawody. Jego główny konkurent, Severin Freund, zdobył o 40 punktów mniej, co powiększyło jego stratę do Słoweńca do 205 punktów. Trzeci w 64. TCS Michael Hayböck zdobył łącznie 230 punktów, co pozwoliło mu awansować na 4. miejsce w klasyfikacji generalnej. Największy dorobek punktowy wśród Polaków uzyskał Kamil Stoch (35). W klasyfikacji Pucharu Narodów Niemcy obronili prowadzenie z 42-punktową przewagą nad Norwegami.
== Upadki ==
Podczas serii próbnej przed zawodami w Innsbrucku Severin Freund zaliczył upadek, jednak nie odniósł kontuzji i wystartował w konkursie, ale później zrezygnował z treningów oraz kwalifikacji w Bischofshofen.
W pozostałych startach podczas 64. Turnieju Czterech Skoczni nie odnotowano żadnych upadków.
== Uwagi ==
== Przypisy ==
== Bibliografia ==
INVITATION AUSSCHREIBUNG VIERSCHANZENTOURNEE 2015/2016. fis-ski.com. [dostęp 2015-11-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-12-29)]. (niem. • ang.).
Oberstdorf – wyniki kwalifikacji. fis-ski.com, 2015-12-28. [dostęp 2015-12-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-12-29)]. (niem. • ang.).
Oberstdorf – zestawienie par KO. fis-ski.com, 2015-12-28. [dostęp 2015-12-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-12-29)]. (niem. • ang.).
Oberstdorf – wyniki konkursu. fis-ski.com, 2015-12-29. [dostęp 2015-12-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-12-29)]. (niem. • ang.).
Garmisch-Partenkirchen – wyniki kwalifikacji. fis-ski.com, 2015-12-31. [dostęp 2015-12-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-12-31)]. (niem. • ang.).
Garmisch-Partenkirchen – zestawienie par KO. fis-ski.com, 2015-12-31. [dostęp 2015-12-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-12-31)]. (niem. • ang.).
Garmisch-Partenkirchen – wyniki konkursu. fis-ski.com, 2016-01-01. [dostęp 2016-01-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-01)]. (niem. • ang.).
Innsbruck – wyniki kwalifikacji. fis-ski.com, 2016-01-02. [dostęp 2016-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-02)]. (niem. • ang.).
Innsbruck – zestawienie par KO. fis-ski.com, 2016-01-02. [dostęp 2016-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-02)]. (niem. • ang.).
Innsbruck – wyniki konkursu. fis-ski.com, 2016-01-03. [dostęp 2016-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-03)]. (niem. • ang.).
Bischofschofen – wyniki kwalifikacji. fis-ski.com, 2016-01-05. [dostęp 2016-01-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-05)]. (niem. • ang.).
Bischofschofen – zestawienie par KO. fis-ski.com, 2016-01-05. [dostęp 2016-01-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-05)]. (niem. • ang.).
Bischofschofen – wyniki konkursu. fis-ski.com, 2016-01-06. [dostęp 2016-01-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-07)]. (niem. • ang.).
Klasyfikacja końcowa 64. Turnieju Czterech Skoczni. fis-ski.com, 2016-01-06. [dostęp 2016-01-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-07)]. (niem. • ang.).