633

Wydarzenia

18 marca – władza nad całym Półwyspem Arabskim została skoncentrowana w rękach Abu Bakra, co stworzyło fundamenty dla pierwszego etapu podbojów muzułmańskich. W wyniku tych wydarzeń Arabowie podbili Persję i obalili dynastię Sasanidów.

Kwiecień – armia muzułmańska, składająca się z około 18 tysięcy wojowników pod dowództwem Chalida ibn al-Walida, rozpoczęła atak na Mezopotamię. Muzułmanie odnieśli kluczowe zwycięstwa w bitwie znanej jako bitwa o łańcuchy (w dzisiejszym Kuwejcie) oraz w bitwie zwanej bitwą o rzekę (obecnie Irak). Były to pierwsze starcia armii muzułmańskiej z siłami Sasanidów.

12 października – miała miejsce bitwa pod Hatfield, w której król Nortumbrii Edwin został pokonany przez pogańską koalicję złożoną z Mercji i Walii, dowodzoną przez Pędę, króla Mercji. Bitwa ta rozegrała się w roku 632 lub 633.

W zimie – York został oblężony przez wojska króla Osrica. Król Cadwallon zdołał zaskoczyć oblegających, wydostał się z miasta i zniszczył armię Osrica.

Muzułmanie zdobyli Gazę.

Odbędzie się czwarty synod Kościoła Wizygockiego.

Dagobert I, pod presją szlachty, ustanowił swojego syna Sigeberta III królem Austrazji.

Osric zastąpił swojego wuja, króla Edwina, na tronie Deiry. Książę Eanfrith powrócił z Pictland, aby ubiegać się o koronę Bernicji w Północnej Anglii. Obydwaj władcy wrócili do pogaństwa.

Zmarli

Florentyna z Kartageny, zakonnica, święta katolicka (ur. ok. 550)