627 Batalion Wschodni (niem. Ostbataillon 627) to jednostka wojskowa Wehrmachtu, składająca się z Tatarów nadwołżańskich w czasie II wojny światowej.
Historia
Batalion został utworzony w drugiej połowie listopada 1942 roku w centralnej części okupowanego ZSRR. Podlegał Grupie Armii „Środek”. Chociaż formalnie wchodził w skład Legionu Tatarów Nadwołżańskich, działał w rzeczywistości jako jednostka samodzielna. Jego struktura obejmowała sztab, kompanię piechoty, kompanię karabinów maszynowych oraz szwadron konny. Liczba żołnierzy wynosiła około 800-850, w tym około 50 Niemców. Dowództwo nad batalionem objął porucznik Raunecker.
W styczniu 1943 roku batalion został wysłany do walki z partyzantami w rejonie Rosławia. W lutym uczestniczył w operacji antypartyzanckiej o kryptonimie „Klette II”. W marcu jednostka została przeniesiona na zachód od drogi Smoleńsk-Rosław, a nowym dowódcą został rotmistrz Sörensen. Od marca w skład batalionu wchodził również pluton pancerny, wyposażony w 6 zdobycznych czołgów T-26. W dniu 7 maja do oddziału dołączono czwartą kompanię piechoty z 826 Batalionu Obrony Krajowej.
W sierpniu batalion przeniósł się do rejonu Krzyczewia na Białorusi, a pod koniec miesiąca został podporządkowany 631 Pułkowi Bezpieczeństwa. W październiku jednostka została przetransportowana w okolice Saint-Malo w okupowanej północnej Francji, w ramach 7 Armii. Od 1 grudnia stacjonował w Plancoët i wchodził w skład 346 Dywizji Piechoty. 17 grudnia batalion przemianowano na 627 Wołgo-Tatarski Batalion Piechoty.
1 lipca 1944 roku wśród żołnierzy batalionu wybuchł bunt przeciwko niemieckiemu personelowi, w wyniku którego dowódca oddziału został ranny. Niemieckie siły stacjonujące w okolicy stłumiły bunt. Batalion został rozformowany, jednak 20 września został odtworzony pod pierwotną nazwą jako 627 Batalion Wschodni. Po wycofaniu się z Francji, na początku 1945 roku oddział znalazł się nad doliną Ren. Podlegał 15 Armii. Dalsze losy batalionu są nieznane, wiadomo jedynie, że żołnierze trafili do niewoli alianckiej, a Tatarzy nadwołżańscy zostali przekazani stronie sowieckiej.
Linki zewnętrzne
Krótka historia 627 Batalionu Wschodniego (jęz. niemiecki)
Bibliografia
Siergiej G. Czujew, Проклятые солдаты. Предатели на стороне III рейха, 2004
Antonio J. Muñoz, Hitler’s Eastern Legions, t. II The Osttruppen, 2003