622 upadki Bunga, czyli Demoniczna kobieta
Powieść autobiograficzna Stanisława Ignacego Witkiewicza, znanego jako Witkacy, została opublikowana pośmiertnie w 1972 roku w Warszawie przez Państwowy Instytut Wydawniczy, z wstępem oraz redakcją Anny Micińskiej.
Powstanie powieści
Witkacy rozpoczął pracę nad swoją pierwszą powieścią latem 1910 roku. W styczniu 1911 roku w liście do Heleny Czerwijowskiej informował, że planuje wydać książkę pod pseudonimem Tomasz Błuzden, dedykując ją bratu oraz pani Borkowskiej. W lutym 1911 roku zrezygnował z pomysłu publikacji, pisząc do Romana Jaworskiego, że powieść „nie nadaje się do druku”. Mimo propozycji opublikowania dzieła w „Krytyce” Feldmana, jego ojciec odradzał mu tę decyzję (m.in. w liście z lipca 1911). W 1919 roku Witkacy wprowadził korekty do powieści, a przedmowa została opatrzona pseudonimem Genezyp Kapen. Ostatecznie w 1926 roku w wstępie do „Pożegnania jesieni” autor zaznaczył, że nie może wydać swojej pierwszej powieści z przyczyn od niego niezależnych. Przyjaciele pisarza wspominali, że Witkacy lubił czytać na głos fragmenty swojego debiutu z rękopisu w różnych sytuacjach. Rękopis, liczący 283 strony, przetrwał wojnę i obecnie znajduje się w Bibliotece im. Ossolińskich we Wrocławiu (sygn. 12452/II).
Rodzina Witkacego utrzymywała bliskie relacje z Tadeuszem Micińskim, a ich twórczość często się przenikała. W „622 upadkach Bunga” znajduje się wiele parafraz, cytatów oraz całych scen z „Nietoty. Księgi tajemnej Tatr” Micińskiego.
Opis fabuły
Powieść składa się z Przedmowy, trzech części, ośmiu rozdziałów oraz Zakończenia:
Część I: Życie i dialektyka
- Rozdział 1: Rozmowy istotne
- Rozdział 2: Historia nieznacznego upadku
- Rozdział 3: Bal w pałacu Birnam i jego skutki
Część II: Demoniczna kobieta
- Rozdział 1: Pani Akne
- Rozdział 2: Wielka Miłość (przez wielkie W i wielkie M)
- Rozdział 3: Marmelada
Część III: Za późno!
- Rozdział 1: W poszukiwaniu maski
- Rozdział 2: Maska, która spada za późno
Akcja powieści rozgrywa się w „podgórskiej okolicy”, a bohater odbywa dwie podróże – nad Adriatyk oraz do Paryża. Fabuła zaczyna się jesienią i kończy dwa lata później o tej samej porze roku.
Główne postacie to:
- Bungo, młody artysta malarz
- Akne Montecalfi, artystka operowa
- książę Edgar Nevermore
- baron Brummel de Buffadero-Bluff
- Tymbeusz
- Mag Childeryk
Interpretacje
Najpełniejszą analizę powieści przedstawiła Anna Micińska. Krewna przyjaciela Witkacego wybrała tę młodzieńczą powieść jako temat swojej pracy magisterskiej, którą obroniła w 1960 roku. Dzięki jej staraniom, zredagowane wydanie powieści ukazało się drukiem w 1972 roku.
Według Micińskiej, powieść może być odczytywana w kontekście biografii oraz doświadczeń jej autora. W związku z tym, dzieło Witkacego jest powieścią „autobiograficzną, autotematyczną i (…) z kluczem”. Micińska podjęła próbę odnalezienia pierwowzorów postaci wśród rodziny, przyjaciół i znajomych pisarza. Analizując poprawki rękopisu, zauważyła także ewolucję pierwotnego zamysłu powieści oraz warsztatu literackiego Witkacego.
Według Micińskiej, pierwowzory postaci z „622 upadków” można odnaleźć w następujących osobach:
- Bungo – alter ego autora
- Akne Montecalfi – Irena Solska
- baron Brummel – Leon Chwistek
- Dolores – Emilia Anna Chwistek, siostra Leona
- książę Nevermore – Bronisław Malinowski
- Mag Childeryk – Tadeusz Miciński
- Syx Abat Tyngier – Tadeusz Langier
- Bałwanow – Karol Szuster
- Fenixana, żona Bałwanowa – Felicja Ciszewska, żona Szustera
- Tymbeusz – Tadeusz Szymberski
- Marta i Idzio de Monfort – Eugenia i Władysław Borkowscy
- Teodor Buhaj – Tadeusz Nalepiński
- księżniczka Keskeszydze – Helena Czerwijowska
- Andżelika – Helena Czerwijowska
- Eulalia Gagulin – Barbara Czerwijowska (ps. Barbara Zan)
- Dolfi Montecalfi – mąż Ireny Solskiej, Ludwik Solski
- Stanisław Ignacy Zdyb – Stanisław Zdyb, Stanisław Ignacy Witkiewicz
Kontrowersje wokół pierwszego wydania
Okładkę oraz strony tytułowe pierwszego wydania z 1972 roku zaprojektowała znana z nonkonformizmu rysowniczka Alicja Wahl. Ilustracje te wywołały tak wielkie oburzenie wśród cenzorów, że po premierze na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie, gdzie sprzedano jedynie 50 egzemplarzy, cały nakład został wycofany. Książki wróciły do księgarń dopiero po kilku miesiącach, jednak z usuniętą stroną przed tytułową. Dziś egzemplarze z frontispisem Wahlówny stanowią prawdziwą rzadkość w antykwariatach.
Przypisy
Bibliografia
St.I. Witkiewicz: 622 upadki Bunga, czyli Demoniczna kobieta, Wstępem poprzedziła i opracowała Anna Micińska, PIW, Warszawa 1978.
Linki zewnętrzne
Rękopis powieści w trzech częściach w zasobach Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej
Słuchowisko radiowe „622 upadki Bunga” na stronie NINATEKA.PL