6 Dywizja Piechoty (6 DP)
6 Dywizja Piechoty (6 DP) była dużą jednostką piechoty Wojska Polskiego w okresie II Rzeczypospolitej.
Formowanie dywizji rozpoczęto 9 maja 1919 roku. Jej pułki uczestniczyły w walkach z wojskami ZURL w Małopolsce Wschodniej. W czasie wojny polsko-bolszewickiej, wiosną 1920 roku, dywizja stacjonowała w okolicach Mińska i pełniła rolę odwodu armii. Od połowy maja brała udział w walkach w rejonie Mińsk–Mołodeczno, a w czerwcu została przerzucona na Ukrainę, wchodząc w skład 2 Armii. Walczyła tam w bitwach pod Emilczynem, Równem, Dubnem oraz Brodami. W sierpniu, już w składzie 6 Armii, broniła Lwowa i wzięła udział w polskiej kontrofensywie.
Po podpisaniu traktatu ryskiego dywizja przeszła na etat pokojowy. W czasie II Rzeczypospolitej dowództwo dywizji miało swoją siedzibę w Krakowie. W 1923 roku w jej skład wchodziły: 12, 16 oraz 20 pułk piechoty.
W czasie kampanii wrześniowej dywizja walczyła w ramach Armii „Kraków”. 1 września stoczyła walki pod Pszczyną, a 2 września została rozbita przez niemiecką 5 Dywizję Pancerną. 12 pułk piechoty współdziałał z 10 Brygadą Kawalerii na Podhalu. Po odtworzeniu w rejonie Bochni dywizja walczyła o przebicie się nad Dunajcem pod Biskupicami, a następnie pod Biłgorajem. W I bitwie tomaszowskiej przebiła się pod Werchratę. Skapitulowała 20 września pod Cieszanowem.
6 Dywizja Piechoty w latach 1919–1921
Organizacja 6 Dywizji Piechoty rozpoczęła się 9 maja 1919 roku w Galicji Zachodniej i obejmowała:
- dowództwo 6 DP
- kompania sztabowa
- 6 dywizyjna kompania telegraficzna
- poczta polowa
- pluton żandarmerii
- dowództwo XI Brygady Piechoty z plutonem łączności
- 12 pułk piechoty
- 16 pułk piechoty
- dowództwo XII Brygady Piechoty z plutonem łączności
- 17 pułk piechoty
- 20 pułk piechoty
- dowództwo VI Brygady Artylerii z oddziałem telefonicznym
- 6 pułk artylerii polowej
- 6 pułk artylerii ciężkiej
- 5 batalion saperów (15 II 1920 przemianowany na 6 batalion saperów)
- tabory
- zakłady
W latach 1919–1920 dywizja brała udział w wojnie polsko-ukraińskiej o Małopolskę Wschodnią oraz wojnie polsko-bolszewickiej, w trakcie której wykazała się szczególnym męstwem w starciach z oddziałami 1 Armii Konnej Siemiona Budionnego. Do historii przeszły jej zwycięskie bitwy pod Jelnicą, Zamoszem, Szpanowem, Klewaniem, Dubnem i Jarosławiczami. W uznaniu bohaterstwa 54 oficerom i żołnierzom przyznano Krzyż Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz 633 Krzyże Waleczne.
6 Dywizja Piechoty w latach 1921–1939
Po zakończeniu działań wojennych dywizja wróciła do swoich garnizonów. W 1921 roku przeprowadzono demobilizację, przekształcając organizację wojenną w pokojową. Rozformowane zostały dowództwa brygad oraz zakłady dywizyjne. 17 pułk piechoty, stacjonujący w Rzeszowie, został wyłączony z dywizji i podporządkowany dowódcy 24 Dywizji Piechoty. 6 pac przekształcono w 6 dywizjon artylerii ciężkiej, a następnie włączono w skład 5 pułku artylerii ciężkiej. W sierpniu 1921 roku 6 kompania telegraficzna została włączona do V batalionu telegraficznego, a 6 batalion saperów wyłączył 3 kompanię, włączoną do XXIII batalionu saperów, po czym podporządkowaną dowódcy 5 pułku saperów. Tabory dywizyjne zostały zdemobilizowane, a pozostałości włączono do kadry 5 dywizjonu taborów.
Dowództwo 6 DP, 20 pp, 6 pap, 6 bat. sap, 6 dac oraz III batalion 12 pp stacjonowały w Krakowie, 16 pp w Tarnowie, a reszta 12 pp w Wadowicach. Silne związki 6 DP z Krakowem oraz Małopolską znalazły odzwierciedlenie w nadaniu 20 pp wyróżniającego miana „Ziemi Krakowskiej”.
6 Dywizja Piechoty w kampanii wrześniowej 1939
Zgodnie z planem operacyjnym „Zachód”, 6 DP pod dowództwem gen. bryg. Bernarda Monda weszła w skład Grupy Operacyjnej „Bielsko”, która została podporządkowana dowódcy Armii „Kraków”.
Dywizja została rozmieszczona na 18-kilometrowym odcinku wokół Pszczyny, z wysuniętym Oddziałem Wydzielonym „Ignacy” płk. Ignacego Misiąga. Ta część dywizji już 1 września weszła w kontakt z nieprzyjacielem i walczyła na przedpolu Pszczyny, skutecznie broniąc pozycji w Brzeźcach i Wiśle Wielkiej przed 5 Dywizją Pancerną (niemiecką). Kawaleria dywizyjna oraz saperzy zostali wysłani na przedpole jako Oddział Wydzielony „Wodzisław” (zobacz: Bój o Bożą Górę). 12 pp bez III batalionu pozostał w rejonie Wadowic, jako doraźny odwód dowódcy armii, do czasu przybycia 45 Dywizji Piechoty (rezerwowej). Pozostałe siły dywizji były w odwodzie Armii pod Zatorem. Po południu dywizja otrzymała rozkaz marszu pod Pszczynę.
Rankiem 2 września główne siły dywizji zostały ponownie zaatakowane przez niemiecką 5 DPanc. Około 200 czołgów zdołało przebić się przez pozycje 20 pp, rozbić III batalion, wyjść na tyły i zniszczyć artylerię dywizyjną. Udało się uratować 17 dział lekkich i 4 ciężkie. W tej tragicznej sytuacji dowódca pułku podjął samobójczy atak, rzucając dwa bataliony 16 pp pod wsią Ćwiklice na otwartej przestrzeni, co doprowadziło do ich zniszczenia (zobacz: Bitwa pszczyńska). Mimo ciężkich strat po obu stronach, dywizja wytrwała na pozycjach do 4 września, kiedy to wraz z resztą Grupy Operacyjnej „Boruta” dostała zadanie odwrotu w kierunku przepraw na Dunajcu i Tarnowa.
W dniach 7 i 8 września dywizja broniła przepraw na rzece w rejonie Biskupic Radłowskich. Chaos spowodowany rozbiciem sąsiedniej 21 DPGór prowadził do paraliżu. Przeprawić się przez Dunajec zdołał jedynie 16 pp. Przedwczesne wysadzenie mostu pogłębiło panikę, a oddziały 6 DP i 21 DPGór ruszyły na północ, szukając nowych miejsc do przeprawy. Mimo to, dywizji udało się wyjść z okrążenia (Niemcy, czując respekt do 6 i 21 DP – stracili 16 czołgów – nie nacierali w trakcie odwrotu polskich jednostek, ograniczając się do nękania ogniem artylerii) i pomaszerować w kierunku San. Obrona przepraw na Sanie nie powiodła się, a w składzie Grupy Operacyjnej „Boruta” gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza dywizja wzięła udział w bitwie pod Tomaszowem Lubelskim, mającej na celu wyrwanie się z okrążenia polskich sił i przebicie się do Lwowa.
17 września dywizja przeprowadziła udany atak pod Józefowem i Nowinami na siły niemieckiej 28 DP, a następnie wykorzystując lukę w niemieckiej obronie uderzyła na Narol, który został zajęty 18 września przez III/12 pp. 19 września gen. Mond podjął decyzję marszu z rejonu Narol–Lipsko na Rawę Ruską. Około godziny 13.00, idący w straży przedniej I/20 pp zajął Werchratę, a większość dywizji osiągnęła miejscowość Monastyr. O zmroku Niemcy przeprowadzili natarcie na Werchratę z kierunku Rawy Ruskiej. Dowódca dywizji postanowił skręcić w kierunku zachodnim do Wielkiego Lasu na południowy wschód od Cieszanowa, gdzie planował zlikwidować tabor i ciężki sprzęt, a następnie spróbować przedrzeć się w kierunku granicy węgierskiej.
20 września o godzinie 1.30 dywizja wyruszyła z Monastyru i około godziny 9.00 osiągnęła skraj Wielkiego Lasu na zachód od wsi Podemszczyzna. Około godziny 13.00 do dywizji dołączył 20 pp, który opuścił Werchratę nad ranem i maszerował jako straż tylna. W międzyczasie, około godziny 10.30, do Wielkiego Lasu przybył niemiecki parlamentariusz, który ogłosił, że dywizja została okrążona i wezwał do kapitulacji, grożąc zbombardowaniem jej oddziałów przez lotnictwo w przypadku odmowy. Około południa gen. Mond zwołał odprawę dowódców oddziałów i pododdziałów dywizji, podczas której podjął decyzję o kapitulacji.
6 Dywizja Piechoty złożyła broń 20 września 1939 roku około godziny 15.00 pod Nowym Siołem. W chwili kapitulacji stan dywizji wynosił około 3 tys. żołnierzy, jednakże do dział i ciężkich karabinów maszynowych praktycznie nie pozostała amunicja, a żołnierze – jak zgodnie relacjonowano – byli skrajnie przemęczeni i wygłodniali.
Ośrodek Zapasowy w obliczu postępów wojsk niemieckich został ewakuowany na „przyczółek rumuński”. Tam część oddziałów z ośrodka obsadziła kluczowe elementy obrony przyczółka w ramach Grupy „Dniestr”. Pozostałe oddziały do 17 września były w trakcie formowania improwizowanego pułku, mającego w rejonie Uścieszka (powiat zaleszczycki w II RP) wejść w skład Grupy „Dniestr” Armii „Karpaty”. Agresja sowiecka zniweczyła te plany. Ośrodek wycofał się pośpiesznie w kierunku granicy rumuńskiej, nie pozostawiając w Uścieszku nawet prowizorycznej obrony mostu. Prawdopodobnie była to decyzja dowódcy ośrodka.
Organizacja wojenna 6 DP we wrześniu 1939
Kwatera Główna 6 Dywizji Piechoty
- 12 pułk piechoty
- 16 pułk piechoty Ziemi Tarnowskiej
- 20 pułk piechoty Ziemi Krakowskiej
- 6 pułk artylerii lekkiej
- 6 dywizjon artylerii ciężkiej
- 6 batalion saperów
- bateria artylerii przeciwlotniczej motorowa typ A nr 6 – por. Józef Grzegorz Dac
- kompania kolarzy nr 54 – por. Tadeusz Hauser
- kompania karabinów maszynowych i broni towarzyszącej nr 51 – por. Stanisław Miga
- kompania karabinów maszynowych i broni towarzyszącej nr 54 – kpt. Adam Gondek
- szwadron kawalerii dywizyjnej nr 6 – rtm. Władysław Słuszko-Ciapiński
- kompania telefoniczna 6 DP – kpt. Jan III Nowakowski
- pluton radio 6 DP – por. Stanisław Iberszer
- pluton łączności Kwatery Głównej 6 DP – por. rez. Jan Dreziński
- drużyna parku łączności
- samodzielny patrol meteorologiczny nr 6
- pluton parkowy uzbrojenia nr
- park intendentury typu I nr
- kompania sanitarna nr 501 – kpt. dr med. Tomczyk
- szpital polowy nr 501
- polowa pracownia dentystyczna nr 501
- polowa kolumna dezynfekcyjno-kąpielowa nr 501
- polowa pracownia bakteriologiczno-chemiczna nr 501
- zespół przeciwgazowy nr 501
- dowództwo grupy marszowej służb typ II nr 501
- kolumna taborowa parokonna nr 501
- kolumna taborowa parokonna nr 502
- kolumna taborowa parokonna nr 503
- kolumna taborowa parokonna nr 504
- dowództwo grupy marszowej służb typ II nr 502
- kolumna taborowa parokonna nr 505
- kolumna taborowa parokonna nr 506
- kolumna taborowa parokonna nr 507
- kolumna taborowa parokonna nr 508
- warsztat taborowy nr 501
- pluton taborowy nr 561
Obsada personalna KG 6 DP 1 września 1939 roku
Obsada personalna Dowództwa 6 DP
Dowódcy dywizji
- płk Franciszek Latinik (30 V – X 1919)
- gen. ppor. Bronisław Teofil Babiański (X – XI 1919)
- gen. ppor. Kazimierz Raszewski (XII 1919 – VII 1920)
- płk Ottokar Brzoza-Brzezina (p.o. VII 1920)
- płk Józef Olszyna-Wilczyński (p.o. 1920)
- gen. ppor. Mieczysław Linde (19 VII 1920 – 25 IX 1921)
- gen. dyw. Eugeniusz Aleksander Tinz (od IX 1921 – 17 III 1927 → stan spoczynku)
- płk piech. Oswald Frank (p.o. 1922 i 1926)
- płk piech. Karol Szemiot (p.o. do VII 1923)
- gen. bryg. Mieczysław Smorawiński (17 III 1927 – 4 X 1932)
- gen. bryg. Bernard Stanisław Mond (X 1932 – IX 1939)
Dowódcy piechoty dywizyjnej
- gen. bryg. Roman Rudolf Jasieński (VII 1923 – 17 III 1927 → stan spoczynku)
- płk piech. Oswald Frank (cz.p.o. od 1 III 1925)
- płk piech. Bernard Stanisław Mond (17 III 1927 – 4 X 1932 → dowódca 6 DP)
- płk dypl. Józef Ćwiertniak (od VI 1934)
- płk piech. Ignacy Misiąg (1939)
Szefowie sztabu
- mjr kaw. Jan Janusz Pryziński (1920)
- mjr sap. Stanisław Miniewski (1920–1921)
- mjr / ppłk SG Jan Witold Bigo (1 X 1923 – 1 XII 1925 → Oddział II SG)
- mjr SG dr Ignacy Izdebski (1 XII 1925 – 26 IV 1928 → Oddział III SG)
- mjr dypl. piech. Walery Alojzy Krokay (26 IV 1928 – 20 IX 1930 → szef Oddziału Ogólnego DOK V)
- mjr dypl. piech. Jerzy Wądołkowski (20 IX 1930 – 31 X 1932 → DOK VII)
- mjr dypl. piech. Ludwik Zych (1 XI 1932 – 1 XI 1934 → szef sztabu Komendy Straży Granicznej)
- mjr dypl. art. Bronisław Maszlanka (od 1 XI 1934 – 1936 → dowódca dyonu 6 pal)
- ppłk dypl. piech. Mikołaj Błogosław Gorczewski (1936 – † 18 V 1939 Kraków)
- ppłk dypl. piech. Ludwik Zych (16 VI – IX 1939)
Obsada personalna w marcu 1939 roku
Ostatnia „pokojowa” obsada personalna dowództwa dywizji:
Upamiętnienie
Uwagi
Przypisy
Bibliografia
Dziennik Personalny Ministerstwa Spraw Wojskowych. [dostęp 2016-02-15].
Karol Firich, Stanisław Krzysik, Tadeusz Kutrzeba, Stanisław Müller, Józef Wiatr: Almanach oficerski na rok 1923/24. T. III/2. Warszawa: Wojskowy Instytut Naukowo-Wydawniczy, 1923.
Zdzisław Jagiełło: Piechota Wojska Polskiego 1918-1939. Warszawa: Bellona, 2007. ISBN 978-83-11-10206-4.
Tadeusz Jurga: Wojsko Polskie: krótki informator historyczny o Wojsku Polskim w latach II wojny światowej. Regularne jednostki Wojska Polskiego w 1939: organizacja, działania bojowe, uzbrojenie, metryki związków operacyjnych, dywizji i brygad. T. 7. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1975.
Marian Porwit: Komentarze do historii polskich działań obronnych 1939 roku. T. I, II, III. Warszawa: Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik”, 1983. ISBN 83-11-06793-7.
Bronisław Prugar-Ketling (red.): Księga chwały piechoty. Warszawa: Departament Piechoty MSWojsk, 1937-1939. Reprint: Wydawnictwo Bellona, 1992.
Ryszard Rybka, Kamil Stepan: Rocznik oficerski 1939. Stan na dzień 23 marca 1939. Kraków: Fundacja CDCN, 2006. ISBN 978-83-7188-899-1.
Władysław Steblik: Armia „Kraków” 1939. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1989. ISBN 83-11-07434-8.
Arkadiusz Tuliński: 6 Armia Wojska Polskiego w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. T. 1 i 2. Warszawa: Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, 2020. ISBN 978-83-8229-062-2.
Apoloniusz Zawilski: Bitwy polskiego września. Kraków: Znak Horyzont, 2019. ISBN 978-83-240-5692-7.