6

Wydarzenia

Azja

Żydzi oraz Samarytanie przyczynili się do odwołania przez rzymskiego cesarza władcy (etnarchy) Judei, Heroda Archelaosa, który następnie został wygnany do Vienne w Galii. W efekcie tego wydarzenia Samaria, Judea i Idumea znalazły się pod bezpośrednim zarządem Rzymu.

Juda Galilejczyk, w towarzystwie faryzeusza Sadoka, stworzył stronnictwo religijno-polityczne znane jako zeloci i zainicjował powstanie przeciwko spisowi ludności nakazanemu przez Publiusza Sulpicjusza Kwiryniusza, namiestnika Syrii, z powodu kwestii podatkowych. Rewolta została stłumiona, a buntownicy ukrzyżowani, jednak w jej wyniku powstał ruch zelotów, którego członkowie postrzegali Boga judaizmu jako jedynego pana.

Annasz, syn Setiego, zastąpił Joazara, syna Boetosa, na stanowisku arcykapłana.

Styczeń – Księżyc zakrywa Marsa, co wywołuje obawy u niektórych Chińczyków o życie młodego, schorowanego cesarza Han Pingdi.

3 lutego – Umiera cesarz Han Pingdi w wieku 14 lat z nieznanych przyczyn; Wang Mang wybiera nowego cesarza, Ruzi Yinga, który ma zaledwie 2 lata.

Kandydaci na urzędy publiczne są zobowiązani do zdawania egzaminów w służbie cywilnej.

Klan cesarski Liu podejrzewa o złe intencje Wang Manga i wszczyna agrarne rebelie w czasie rządów Ruzi Yinga. Pierwszą z nich prowadzi Liu Chong, markiz Ang-Zong (znany również jako markiz An-chung), z niewielką armią, zaczynając od maja lub czerwca.

Europa

W wyniku tragicznego pożaru w Rzymie, cesarz Oktawian August zainicjował powstanie straży nocnej oraz pożarnej Militię Vigilum, która początkowo składała się wyłącznie z wyzwoleńców. Jest to najstarsza znana straż pożarna w historii.

W obliczu kryzysu żywnościowego w Rzymie, cesarz August podwaja racje zbożowe przydzielane ludności, odsyła swoją świtę niewolników i na czas nieokreślony zawiesza obrady senatu.

August zakłada skarbiec aerarium militare, mający wartość 170 milionów sesterców, aby wypłacać premie weteranom legionu przechodzącym na emeryturę. Wypłaty te były finansowane z 5% podatku od spadków, systemu, który zapewne został zasugerowany w pamiętnikach Juliusza Cezara.

W Rzymie na nowo poświęcono Świątynię Kastora i Polluksa Tyberiuszowi.

W wyniku niezadowolenia ludności z powodu pożaru, głodu oraz nowego podatku wojskowego w Rzymie miały miejsce zamieszki. Cesarz August stłumił bunt, a Publiusz Plaucjusz Rufus został oskarżony, ale później uniewinniony.

(lub 7 n.e.): Agrypa Postumus został zesłany przez Augusta na wysepkę Planazję w pobliżu Korsyki.

Tyberiusz czyni Carnuntum swoją bazą operacyjną w walkach przeciwko Marbodowi; rzymski legion XX Valeria Victrix walczy z Tyberiuszem przeciwko Markomanom.

Armie rzymskie pod dowództwem Tyberiusza i Gajusza Sencjusza Saturninusa wkroczyły na terytorium Markomanów, jednak musiały się wycofać z powodu wybuchu buntu w Panonii oraz powstania Dalmatów.

W Rzymie zorganizowano pobór do wojska w celu utworzenia armii do stłumienia buntu w Panonii. Rekrutacja odbyła się wśród wyzwoleńców oraz niewolników, którzy zostali uwolnieni specjalnie w tym celu.

Tyberiusz powraca z północnej granicy do Illyricum, aby rozpocząć operacje przeciwko buntownikom.

Aulus Caecina Severus zostaje mianowany namiestnikiem Mezji, gdzie jest mocno zaangażowany w pierwsze starcia z powstańcami z Panonii.

Marek Plaucjusz Sylwan zostaje namiestnikiem Galacji i Pamfilii oraz tłumi powstanie Izauryjczyków w Pamfilii.

Rzymianie wznoszą fort na terenie dzisiejszego Wiesbaden. Historyczne zapisy dokumentują ciągłe zamieszkiwanie miasta po zbudowaniu tej struktury.

Emilia Lepida poślubia Druzusa III, swojego kuzyna.

Rzymianie zdobywają tereny między Dunajem a pasmem Starej Płaniny (dzisiejsza Bułgaria i Serbia) oraz tworzą rzymską prowincję Mezję (Moesia).

Judea i Mezja stają się prowincjami rzymskimi po pokonaniu Dardanów.

Urodzili się

Gajus Manlius Valens, rzymski senator i konsul (zm. 96)

Marek Emiliusz Lepidus, polityk rzymski (zm. 39)

Klaudiusz Neron Juliusz Cezar, syn Germanika i Agrypiny Starszej, starszy brat późniejszego cesarza Kaliguli (zm. 30)

data przypuszczalna:

Cezonia, właśc. Milonia Cezonia, czwarta i ostatnia żona cesarza Kaliguli (zm. 41)

Jan Ewangelista, jeden z dwunastu apostołów Jezusa Chrystusa (zm. 100)

Zmarli

Orodes III, król Partów

3 lutego – Han Pingdi, chiński cesarz z dynastii Han (ur. 9 p.n.e.)

Terencja, żona Marka Tulliusza Cycerona (ur. 98 p.n.e.)

Przypisy