50 złotych Jan Paweł II

50 złotych Jan Paweł II

50 złotych Jan Paweł II to polski banknot kolekcjonerski o nominale pięćdziesięciu złotych, który został wprowadzony do obiegu 16 października 2006 roku na mocy zarządzenia z 9 października 2006 r.

Awers

Na awersie banknotu znajduje się portret Jana Pawła II z krzyżem pasterskim na tle globu ziemskiego, co symbolizuje uniwersalność jego pontyfikatu. Papież, ubrany w szaty pontyfikalne, wykonuje gest pozdrowienia, trzymając w ręku pastorał, który jest symbolem papieskiej władzy.

Rewers

Rewers banknotu przedstawia ważny moment z Mszy Świętej inaugurującej pontyfikat Jana Pawła II. W trakcie składania tzw. homagium przez kardynała Stefana Wyszyńskiego, Jan Paweł II podniósł się, wyrażając w ten sposób szacunek dla Prymasa Polski. Po prawej stronie tej sceny umieszczono cytat z Listu do Polaków, który Jan Paweł II odczytał następnego dnia podczas spotkania z rodakami w watykańskiej Auli Pawła VI:

Pod cytatem znajduje się faksymile podpisu papieża oraz data, kiedy te słowa zostały wypowiedziane – 23.10.1978. Kontur klasztoru na Jasnej Górze, widoczny pod tekstem, podkreśla znaczenie tego sanktuarium w historii Polski oraz w życiu Ojca Świętego i Prymasa Tysiąclecia. Na wstęgach umieszczono dewizy biskupie obu postaci: Jana Pawła II – „Totus Tuus” oraz kardynała Wyszyńskiego – „Soli Deo”.

Nakład

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych wyprodukowała 2 000 000 egzemplarzy banknotu, o wymiarach 144 mm x 72 mm, według projektu Andrzeja Heidricha.

Opis

Jest to pierwszy banknot kolekcjonerski wydany przez PWPW, który upamiętnia 28. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Zabezpieczenia

Banknot został wyposażony w następujące zabezpieczenia:

  • znak wodny – wizerunek herbu papieża Jana Pawła II
  • nitka zabezpieczająca z powtarzającym się napisem „50 ZŁ”
  • mikrodruk – napisy „RZECZPOSPOLITA POLSKA”, „RP”, „50 ZŁ” oraz nazwy krajów, które odwiedził Jan Paweł II
  • recto-verso – motyw Kluczy Piotrowych, uzupełniający się z obu stron
  • efekt kątowy – napis „JP II” widoczny w zależności od kąta patrzenia
  • farba zmienna optycznie – liczba „50” zmieniająca kolor w zależności od kąta patrzenia
  • znak UV – numeracje oraz niektóre elementy graficzne
  • oznaczenie dla niewidomych – siedem wypukłych, równoległych pionowych linii

Uwagi

Banknot datowany na 16 października 2006 r. z serią JP (skrót od Jan Paweł).

Przypisy