50 halerzy (cz. 50 haléřů, słow. 50 halierov) to czechosłowacka moneta obiegowa o nominale 50 halerzy, która była bita w latach 1991–1992 i wycofana z obiegu w roku 1993. Projekt tej monety stworzyli Miroslav Rónai oraz František David.
Wzór
Na awersie monety znajdował się herb Czeskiej i Słowackiej Republiki Federacyjnej. W polu czwórdzielnym ukazano naprzemiennie czeskiego koronowanego lwa o podwójnym ogonie oraz słowackie trójwzgórze z krzyżem patriarszym. Powyżej herbu umieszczono skrót nazwy kraju („ČSFR”), a poniżej widniał rok bicia. Po bokach tarczy herbowej znajdowały się lipowe gałązki. Inicjał projektanta Miroslava Rónaia – litera „R” – umieszczono pod datą.
Rewers monety ukazywał duży nominał zapisany arabskimi cyframi. Cyfry częściowo się na siebie nakładały oraz na mniejszą literę „h”, która oznaczała walutę. Poniżej cyfry „0” umieszczono niewielki inicjał „D”, będący znakiem projektanta Františka Davida.
Nakład
Moneta według projektu z 1991 roku była modyfikacją 50 halerzy z roku 1978. Zmiana wzoru awersu była wynikiem odejścia od socjalistycznej nomenklatury oraz symboliki po upadku komunizmu. W zarządzeniu Banku Państwowego z dnia 14 lutego 1991 r. postanowiono, że nowe monety będą miały takie same parametry fizyczne co wcześniejszy wariant, ale z nowym herbem państwowym. Zastosowano tu wytyczne zawarte w zarządzeniu Ministra Finansów z 4 września 1978 r. Zapisano, że monety pięćdziesięciohalerzowe będą bite z krążków o masie 3,2 g (±2%) wykonanych z miedzioniklu (80% miedzi, 20% niklu). Określono również, że rant monet ma być ząbkowany, a średnica gotowych monet ma wynosić 20,8 mm. Ich grubość wynosiła około 1,4 mm.
Monety bito w mennicy w Kremnicy i wyemitowano je razem z innymi nominałami 1 kwietnia 1991 roku, kontynuując wcześniejszy wariant z 1978 roku. Wyprodukowano jedynie dwa roczniki w łącznej liczbie niemal 40 mln sztuk. Monety z wzoru z 1991 roku zostały denominowane po rozpadzie Czechosłowacji, równocześnie ze swoimi poprzednikami z 1978 roku – w Czechach na koniec lipca, a na Słowacji w połowie października 1993 roku.
Zobacz też
Przypisy