50 halerzy czechosłowackich (1963)

50 halerzy (cz. 50 haléřů, słow. 50 halierov) to czechosłowacka moneta obiegowa o nominale 50 halerzy, która została wyemitowana w 1963 roku i ostatecznie wycofana w 1979 roku.

Wzór

Na awersie monety, w centralnej części, znajduje się herb Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej. Przedstawia on wizerunek czeskiego lwa, wspiętego na tarczy w kształcie husyckiej pawęży, który ma podwójny ogon. Na jego piersi umieszczono mniejszą tarczę z symbolem watry, reprezentującym Słowaków, na tle sylwetki tatrzańskiego szczytu Krywań. Wokół tarczy widnieje legenda z wewnętrznie zapisaną nazwą kraju („ČESKOSLOVENSKÁ SOCIALISTICKÁ REPUBLIKA”) oraz zewnętrznie zapisany rok bicia monety, oddzielone kropkami.

Na rewersie monety widnieje duży nominał zapisany arabskimi cyframi, znajdujący się pod pięcioramienną gwiazdą, otoczony wieńcem z gałązek lipowych, które u dołu są przewiązane wstęgą.

Nakład

W czechosłowackim systemie pieniężnym, ustalonym w 1953 roku, nie przewidziano emisji monet o nominale 50 halerzy. W związku z tym, na podstawie rozporządzenia rządu z 15 kwietnia 1963 roku, wprowadzono monetę 50-halerzową do zestawu prawnych środków płatniczych. Szczegóły dotyczące jej wyglądu oraz nakładu określono w tym samym dniu w zarządzeniu ministra finansów. Ustalono, że monety będą wykonane z mosiądzu – stopu miedzi i cynku w proporcjach 9 do 1 (z dopuszczalnymi różnicami w zawartości cynku ± 1%). Monety miały ważyć 3 g (z jednego kilograma stopu można było wykonać 333 monety). Średnica krążków, z których wykonano 50-halerzówki, wynosiła 21,5 mm, a rant był ząbkowany. W żadnym akcie prawnym nie wskazano nazwiska autora projektu nowej monety, jednak w literaturze pojawiły się sugestie, że autorką awersu mogły być Marie Uchytilová lub Andrej Peter.

Monety trafiły do obiegu dwa tygodnie po wydaniu zarządzenia ministra, 1 kwietnia 1963 roku. Bito je w mennicy w Kremnicy w łącznej liczbie niespełna 143 mln sztuk. W sumie wytworzono sześć roczników, z ostatnim w 1971 roku. Mimo to, demonetyzacja miała miejsce dopiero pod koniec 1979 roku, po zastąpieniu ich nowym wzorem monet.

Zobacz też

  • czechosłowackie monety obiegowe
  • 50 halerzy wzoru z 1921, 1978 i 1991

Przypisy