5 złotych polskich (1816–1818)

5 złotych polskich (1816–1818)

Moneta pięciozłotowa Królestwa Kongresowego z okresu autonomii, wprowadzona na mocy ukazu cara Aleksandra I z 1 grudnia 1815 roku, była bita w srebrze w latach 1816–1818. Oparta na systemie monetarnym z grzywną kolońską, nie miała otoku i została wycofana z obiegu 1 maja 1847 roku.

Wszystkie początkowe emisje Królestwa Polskiego w tym okresie również nie miały otoku.

Awers

Na awersie widnieje prawe popiersie cara Aleksandra I, a dookoła umieszczono napis w formie otoku:

Awers był bity:

  • w 1816 roku stemplem głębokim (wypukły wizerunek króla),
  • w 1817 roku zarówno stemplem głębokim, jak i płytkim (płaski wizerunek króla),
  • w 1818 roku jedynie stemplem płytkim.

Rewers

Na rewersie znajduje się średni herb Królestwa Kongresowego, przedstawiający orła rosyjsko-polskiego, czyli dwugłowego orła z trzema koronami (jedną dużą pośrodku i dwiema małymi na głowach). W prawej łapie orzeł trzyma miecz i berło, a w lewej jabłko królewskie. Na piersi, na tle gronostajowego płaszcza, znajduje się tarcza herbowa z polskim orłem. Po obu stronach dużej korony rok bicia: 1816, 1817 lub 1818. Na dole, po obu stronach ogona orła, umieszczony jest znak intendenta mennicy w Warszawie – I.B. (Jakuba Benika), a dookoła napis w formie otoku:

Ogon orła na rewersie miał:

  • w 1816 roku jednorzędowy – krótszy,
  • w 1817 roku zarówno jednorzędowy, jak i dwurzędowy – dłuższy,
  • w 1818 roku tylko dwurzędowy.

Opis

Monetę bito w mennicy w Warszawie z srebra próby 868, na krążku o średnicy 32 mm i masie 15,54 grama, z rantem skośnie ząbkowanym, bez otoku. Z danych mennicy wynika, że w latach 1816–1819 w obieg trafiło 3 757 617 sztuk pięciozłotówek.

Rzadkość poszczególnych roczników i typów monety przedstawia poniższa tabela:

Moneta była bita w latach panowania Aleksandra I, co powoduje, że w numizmatyce rosyjskiej klasyfikowana jest jako moneta tego cara.

Pięciozłotówka była produkowana na starych automatach menniczych, które rozpoczęły działalność jeszcze w czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Te maszyny nie umożliwiały emisji monet z wystającym otokiem, który miał na celu zmniejszenie ścierania się rysunków na monetach w codziennym obrocie. W odpowiedzi na pismo Namiestnika Królestwa Polskiego z 9 kwietnia 1818 roku, zawierające prośbę o zgodę na:

  • bicie monet z napisem „z miedzi krajowej”, oraz
  • srebrnych 10-złotówek, które nie były wymienione w akcie prawnym z 1 grudnia 1815 roku,

król-cesarz Aleksander I wyraził zgodę, uzależniając ją od konieczności bicia ich przez Mennicę Królewską w Warszawie „w formie cylindrycznej, z obrzeżem monet prostopadłym do płaszczyzny krążka”. Aby spełnić wymagania administracji petersburskiej, konieczne było sprowadzenie maszyn parowych z stolicy Cesarstwa Rosyjskiego, które zainstalowano w nowo budowanym gmachu mennicy. W 1819 roku pojawiły się różne nominały z otokiem, co było efektem uruchomienia petersburskich automatów. W przypadku pięciozłotówek, ich emisja z otokiem miała miejsce dopiero w 1829 roku, z nowymi wzorami awersu i rewersu, ponieważ po roku 1818 wystąpiła 11-letnia przerwa w emisji tego nominału srebrnego.

Zobacz też

Przypisy