5 nowych izraelskich szekli wzór 1990

Moneta o nominale pięciu nowych izraelskich szekli, wzór z 1990 roku, została wprowadzona do obiegu 2 stycznia 1990 roku jako moneta obiegowa w Państwie Izrael.

Od roku 2009 wprowadzono nowy wzór tej monety.

Awers

Awers monety ukazuje głowicę protojońskiej kolumny z okresu X–VII w. p.n.e. Takie głowice znajdowano w Mieście Dawida w Jerozolimie, Ramat Rachel oraz Megiddo. Wizerunek tej głowicy był również obecny na pieczęciach żydowskich z czasów epoki żelaza. Nad głowicą umieszczono herb Izraela. Otok monety ma formę dwunastokąta foremnego, którego kontur wyznacza wybity sznur pereł.

Rewers

Na rewersie widnieje nominał monety, a także nazwa waluty w językach hebrajskim, arabskim i angielskim, rok wybicia według kalendarza żydowskiego oraz nazwa państwa w tych samych trzech językach. Podobnie jak awers, otok monety ma kształt dwunastokąta foremnego z wyznaczonym sznurem pereł.

Nakład

Monety były wybite w Królewskiej Mennicy Holenderskiej w latach 2008–2010 oraz w Mennicy Fińskiej w roku 2011. Brakuje danych dotyczących nakładów za kolejne lata oraz informacji na temat mennic. Monety wykonano z miedzioniklowych krążków o średnicy 24 mm i wadze 8,2 g.

Mennice, które brały udział w produkcji monet, to: Drukarnia Rządowa w Jerozolimie, Mennica Norweska w Kongsberg, KOMSCO z Korei Południowej, Mennica Państwowa Badenii-Wirtembergii w Stuttgarcie, Królewska Mennica Holenderska w Utrecht oraz Kanadyjska Mennica Królewska w Winnipeg i Mennica Fińska w Vantaa.

Emisje okolicznościowe

Chanuka

W latach 1990–2010 pięcioszeklówki były emitowane w serii obiegowych monet okolicznościowych z okazji Chanuki. Monety wybito stemplem zwykłym, a na ich powierzchni znalazł się znak mennicy w postaci gwiazdy Dawida. Awersy nie różniły się od standardowych monet obiegowych z tego okresu. Na legendzie rewersu, pod nominałem i nazwą waluty, umieszczono małą chanukiję. Po lewej stronie znajduje się napis „HANUKKA” w języku angielskim, a po prawej nazwę święta zapisaną po hebrajsku „חנוכה”.

Mennice, które wybiły te monety, to Drukarnia Rządowa w Jerozolimie i Królewska Mennica Holenderska w Utrecht.

Osobistości

Awers monety z 1990 roku przedstawia herb Izraela oraz pionowe linie, które tworzą obrys twarzy Lewiego Eszkola, wraz z jego imieniem i nazwiskiem zapisanym w języku hebrajskim. Podobny wzór ma awers monety z 1993 roku, gdzie poza herbem znajdują się linie tworzące twarz Chaima Weizmana. Przy kołnierzyku jego koszuli umieszczono jego podpis. Rewersy wszystkich tych monet są zgodne z rewersami standardowych monet obiegowych o tym samym nominale.

Mennice zaangażowane w produkcję tych monet to Drukarnia Rządowa w Jerozolimie oraz Mennica Państwowa Badenii-Wirtembergii w Stuttgarcie.

COVID-19

2 lipca 2021 roku Bank Izraela ogłosił, że rząd izraelski zaakceptował emisję pięcio-szeklowej monety, mającej na celu upamiętnienie wysiłków izraelskiej służby zdrowia w walce z pandemią COVID-19. Na awersie znajdowałby się napis „z podziękowaniami” w językach angielskim, arabskim i hebrajskim, a także stetoskop oraz dłonie przedstawiciela służby zdrowia, które ściskają dłonie pacjenta. Rewers pozostałby bez zmian.

Zobacz też

5 nowych izraelskich szekli wzór 2009

Uwagi

Przypisy

Bibliografia

George G. Cuhaj, Standard Catalog of World Coins 1901-2000, Iola: Krause Publications, 2014a.

Gregory G. Cuhaj, Standard Catalog of World Coins 2001-Date, Iola: Krause Publishing, 2014b.