5-Metoksy-N,N-dimetylotryptamina
5-Metoksy-N,N-dimetylotryptamina to związek chemiczny o charakterze organicznym, który jest psychodeliczną substancją o wysoce aktywnych właściwościach. Można go znaleźć w wielu gatunkach roślin, jak również w niektórych rodzajach ropuch. Podobnie jak inne pokrewne substancje, takie jak DMT oraz bufotenina, była stosowana jako enteogen w szamańskich rytuałach w Ameryce Południowej.
Działanie
Mimo że chemicznie 5-MeO-DMT jest podobne do DMT, jego działanie znacząco się różni, chociaż wciąż pozostaje charakterystyczne dla grupy tryptamin. Sposoby podania, takie jak palenie czy wstrzykiwanie, prowadzą do znacznie intensywniejszych efektów niż zażywanie przez nos. Efekty działania 5-MeO-DMT mogą obejmować: zmiany percepcyjne, poczucie zagubienia w rzeczywistości, mętlik w głowie, śmiech oraz lęk. Rzadziej występują efekty wizualne. Czas działania 5-MeO-DMT w zależności od metody podania wynosi od 10 do 25 minut, a szybko rozwija się tolerancja na substancję.
Właściwości chemiczne
5-MeO-DMT zostało po raz pierwszy zsyntetyzowane w 1936 roku. W 1959 roku substancję wyizolowano z nasion Anadenanthera peregrina, które są używane do przygotowywania tabaki Yopo. Przez długi czas sądzono, że 5-MeO-DMT stanowi główną substancję psychoaktywną w Yopo, jednak najnowsze badania wskazują, że to bufotenina jest jej kluczowym składnikiem aktywnym, a 5-MeO-DMT i DMT występują w zbyt małych ilościach, by wywołać efekty psychoaktywne.
Historia i występowanie
Tradycyjnie 5-MeO-DMT było stosowane jako psychodeliczna tabaka przygotowywana z kory Viroli. W niewielkich ilościach występuje również w roślinach używanych do produkcji ayahuaski, takich jak Diplopterys cabrerana. Dodatkowo, 5-MeO-DMT można znaleźć w jadzie ropuchy Bufo alvarius.