5 marek 1943

5 marek 1943

Moneta pięciomarkowa z getta łódzkiego, wykonana z aluminium oraz elektronu, została wprowadzona do obiegu 22 lutego 1944 roku.

Awers

Na awersie znajduje się gwiazda Dawida, pod nią, z prawej strony, widnieje napis „GETTO”, a poniżej umieszczono rok 1943. Całość otacza dwukreskowy otok, w którym przeplatają się gwiazdki.

Rewers

W centralnej części rewersu umieszczono nominał 5, poniżej którego znajduje się napis „MARK”. Na nominale widoczna jest falująca wstęga z tekstem: „QUITUNG ÜBER”, a wokół otokowo wypisano „DER AELTESTE DER JUDEN •IN LITZMANNSTADT•”.

Opis

Moneta była produkowana na terenie getta, w I Wydziale Metalowym (niem. Metallabteillung I), który mieścił się przy ul. Łagiewnickiej 63. Wykonywana była z elektronów lub aluminium, na krążku o średnicy około 22,5 mm oraz wadze wynoszącej około 1 gram (elektron) lub 1,55 grama (aluminium), z gładkim rantem. Z uwagi na duży nakład, do bicia pięciomarkówek używano trzech par stempli dla awersu i rewersu. Liczbę rozpoznanych odmian monet oraz stempli przedstawiono w tabeli:

W katalogach podano, że łączny nakład wszystkich odmian wynosi 800 000 sztuk. W dwóch wpisach w Kronikach Getta Łódzkiego, pierwszym z dnia 22 lutego 1944 roku, wspomniano o nakładzie wynoszącym 600 000 sztuk, a niespełna tydzień później podano liczbę o 200 000 sztuk mniejszą.

Zobacz też

Przypisy