5 koron
5 koron (cz. 5 korun, słow. 5 korún) to czechosłowacka moneta o nominale 5 koron, która została wyemitowana w 1966 roku i była w obiegu aż do 1993 roku. Projektantem wzoru był rzeźbiarz Jiří Harcuba.
Wzór
Na awersie monety znajduje się stylizowany herb Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej. Przedstawia on lwa czeskiego, wspiętego na tarczy o kształcie przypominającym husycką pawęż, który ma podwójny ogon. Na jego piersi umieszczono mniejszą tarczę z symbolem watry, reprezentującym Słowaków, na tle sylwetki tatrzańskiego szczytu Krywań. Wokół tarczy widnieje napis, który w dwóch rzędach przedstawia nazwę kraju: „ČESKOSLOVENSKÁ SOCIALISTICKÁ” umieszczoną wzdłuż krawędzi oraz trzeci człon „REPUBLIKA” w drugim pierścieniu, a poniżej tarczy herbowej zapisany jest rok bicia.
Rewers monety zdobi cyfra arabska odpowiadająca nominałowi, uzupełniona po lewej stronie o oznaczenie „Kčs”. W górnej części umieszczono pięcioramienną gwiazdę po lewej oraz kwiat po prawej. Tło zdobią żurawie budowlane, a na dole znajduje się oznaczenie projektanta „HARCUBA”.
Nakład
W wyniku braku nominału 5 Kčs wśród monet przewidzianych przez ustawę o reformie walutowej z 1953 roku, możliwość emisji tej monety wprowadzono specjalnym rozporządzeniem rządu z 20 października 1965 roku. Szczegółowe parametry fizyczne oraz wzór nowych monet określono w zarządzeniu Ministra Finansów z 28 lipca 1966 roku. Monety bito z 7-gramowych krążków wykonanych z miedzioniklu (80% miedzi i 20% niklu). Gotowa moneta miała średnicę 26 mm i grubość około 1,9 mm, a jej gładki rant zdobiony był naprzemiennie wklęsłymi rombami i falami (⬥ ~ ⬥).
Zgodnie z zarządzeniem ministra, monety trafiły do obiegu 1 sierpnia 1966 roku. Łącznie wyprodukowano 21 roczników, w których występowały niewielkie różnice w rozmieszczeniu lub kroju poszczególnych znaków. W trzech przypadkach (1966, 1973 i 1974) różnice te wystąpiły w obrębie jednego rocznika. Monety bito w mennicy w Kremnicy, a ich łączna produkcja przekroczyła 164 miliony sztuk. Pięciokoronówki pozostawały w obiegu aż do rozpadu Czechosłowacji, a denominacji uległy dopiero z końcem listopada 1993 roku (zarówno w Czechach, jak i na Słowacji), równocześnie z wariantem z 1991 roku.