5 fenigów wzór 1917

5 fenigów wzór 1917

Pięciofenigówka, wprowadzona do obiegu w Generalnym Gubernatorstwie Warszawskim 16 lutego 1917 roku, została wycofana z obiegu w II Rzeczypospolitej 1 lipca 1924 roku w wyniku reformy walutowej przeprowadzonej przez Władysława Grabskiego.

Monetę wzoru 1917 bito z datami rocznymi 1917 oraz 1918.

Awers

Na awersie umieszczono orła w koronie, z dużą koroną nad głową. Po obu stronach ogona znajdują się litery F F, które są znakiem mennicy w Stuttgarcie. Całość otaczają gwiazdki.

Rewers

Na rewersie widnieje cyfra 5, poniżej napis „FENIGÓW”, a pod nim rok 1917 lub 1918. Po obu stronach daty znajdują się pojedyncze gwiazdki, a dookoła napis „KRÓLESTWO POLSKIE”.

Nakład

Monety bito w mennicy w Stuttgarcie na stalowych krążkach o średnicy 18 mm i wadze 2,5 grama, z gładkim rantem, według wzoru, którego projektant jest nieznany na przełomie XX i XXI wieku.

Niektóre źródła podają, że krążki mennicze były poddawane specjalnemu procesowi cynkowania cienką warstwą, znanemu po niemiecku jako sheradisierung.

W poszczególnych rocznikach nakłady monety wynosiły:

Opis

Wyróżnia się dwa warianty rocznika 1917.

W obrocie kolekcjonerskim można czasami spotkać:

  • egzemplarze wybite stemplem lustrzanym (1917)
  • odmiany rocznika 1917 z małymi cyframi roku
  • destrukty mennicze podwójnego bicia (1917)
  • hybrydowe egzemplarze wybite mieszaną parą stempli – jedna strona wg wzoru zatwierdzonego dla Królestwa Regencyjnego, druga – dla Cesarstwa Niemieckiego
  • czyste krążki przeznaczone do bicia pięciofenigówek, bez jakichkolwiek śladów rysunku po żadnej ze stron

Zobacz też

Przypisy