5 Dębliński Batalion Ratownictwa Inżynieryjnego im. płk. Władysława Frączka

5 Dębliński Batalion Ratownictwa Inżynieryjnego im. płk Władysława Frączka (5 bratinż) to jednostka wojsk inżynieryjnych Sił Zbrojnych RP, która funkcjonowała w latach 2002–2007 w Dęblinie.

Historia

5 Dębliński Batalion Ratownictwa Inżynieryjnego został utworzony na mocy decyzji ministra obrony narodowej nr PF-88/Org./P-5 z dnia 1 października 2001 roku.

Jednym z jego kluczowych zadań była ochrona ludności przed zagrożeniami kryzysowymi oraz eliminowanie skutków klęsk żywiołowych. Batalion miał swoją siedzibę w Dęblinie, w obrębie XIX-wiecznej twierdzy.

W 2003 roku batalion przeszedł intensywne szkolenie, angażując cały swój skład. W latach 2003 i 2004 zorganizowano ćwiczenia dla żołnierzy rezerwy, a także powołano kierowców i operatorów PTS-M, którzy zostali przeszkoleni na używanym sprzęcie.

Od stycznia 2003 roku, zgodnie z rozkazem dowódcy Śląskiego Okręgu Wojskowego, batalion rozpoczął szkolenie w zakresie reagowania na klęski żywiołowe w swoim rejonie odpowiedzialności. W dniach od 12 maja do 4 czerwca 2003 roku, wydzielone siły i sprzęt batalionu zostały wysłane do usunięcia skutków katastrofalnej wichury w Puszczy Piskiej.

W czerwcu 2004 roku batalion aktywnie uczestniczył w ćwiczeniu o kryptonimie „Lubelszczyzna 2004”.

17 lutego 2005 roku minister obrony narodowej, na podstawie decyzji nr 35/MON, ustanowił dzień 1 października jako doroczne święto batalionu, nadając mu nazwę wyróżniającą „Dębliński” oraz imię patrona, pułkownika Władysława Frączka.

Na mocy rozkazu dowódcy Śląskiego Okręgu Wojskowego z dnia 16 lutego 2007 roku, dotyczącego zmian organizacyjno-etatowych w jednostkach inżynieryjnych i komunikacji wojskowej Wojsk Lądowych, 5 Batalion Ratownictwa Inżynieryjnego został rozformowany i włączony do 1 Batalionu Drogowo-Mostowego.

Tradycje

Sztandar

14 maja 2005 roku gen. bryg. Stanisław Woźniak, Dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa Prezydenta RP nad Siłami Zbrojnymi, wręczył sztandar 5 Dęblińskiemu Batalionowi Ratownictwa Inżynieryjnego w imieniu Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, zgodnie z ustawą z dnia 9 lutego 1990 roku o zmianie przepisów dotyczących godła, barw i hymnu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. nr 10, poz. 60).

Odznaka pamiątkowa

Na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej nr 264/MON z dnia 9 września 2004 roku, zatwierdzono wzór odznaki pamiątkowej oraz regulamin jej nadawania.

Odznaka została zaprojektowana w kształcie koła. Na skrzyżowane kotwice nałożono koło ratunkowe w kolorach biało-czerwonych. Wewnątrz koła znajduje się herb Dęblina, a na obrzeżu widnieje napis: „bratinż”.

Odznaka rozpoznawcza

Decyzją Ministra Obrony Narodowej nr 264/MON z dnia 9 września 2004 roku, zatwierdzono wzór oznaki rozpoznawczej.

Oznaka rozpoznawcza ma formę koła z czarnym obrzeżem o szerokości 4 mm. Pole koła podzielono ukośnie na dwie części: górną czerwoną i dolną czarną. Wewnątrz oznaki umieszczono herb Dęblina z cyfrą „5” na piersi orła. Średnica oznaki wynosi 70 mm.

Proporczyk na beret

Na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej nr 264/MON z dnia 9 września 2004 roku, zatwierdzono wzór proporczyka na beret.

Proporczyk ma kształt prostokąta z wcięciem po prawej stronie do skrzyżowania przekątnych. Powierzchnia proporczyka została podzielona na dwie poziome części w kolorach służby inżynieryjnej (góra czerwona, dół czarny). Na osi poziomej proporczyka umieszczono herb Dęblina z cyfrą „5”. Wymiary proporczyka to 15×45 mm.

Dowódcy

ppłk dypl. Krzysztof Tarapacz (2001–2005)

ppłk mgr Janusz Sawicki (2005–2007)

Przypisy

Linki zewnętrzne

5 Dębliński batalion ratownictwa inżynieryjnego im. płk Władysława Frączka