5 Batalion Sissi
5 Batalion Sissi (fi. Sissipataljoona 5) to fiński ochotniczy oddział wojskowy, który składał się głównie z Ingrian i Karelów i działał podczas wojny zimowej w latach 1939–1940.
W trakcie tzw. wojny zimowej między Finlandią a ZSRR, po stronie fińskiej formowano oddziały lekkiej piechoty, znane jako Sissi, które były przeznaczone do działań partyzanckich, rozpoznawczych oraz dywersyjnych. Jednym z tych oddziałów był 5 batalion Sissi, który został sformowany pod koniec grudnia 1939 roku w Kemi, w północnej Finlandii. Na początku liczył 367 żołnierzy, podzielonych na trzy kompanie strzeleckie, pododdział łączności, specjalny pododdział szkoleniowy oraz pododdział zapasowy. Dowództwo objął mjr Viljo Hämäläinen. W skład batalionu weszli ochotnicy z fińskiej i sowieckiej części Ingrii oraz Karelii. Większość ochotników pochodzących z Finlandii była członkami Fińskiej Gwardii Cywilnej, a później dołączyła także pewna liczba Estończyków. Kadrę oficerską i podoficerską stanowili Finowie z rezerw armii fińskiej.
Batalion został utworzony na bazie 91-osobowego ochotniczego oddziału prowadzonego przez mjr. V. Hämäläinena, znanego jako Oddział „H”. Na początku stycznia 1940 roku liczba żołnierzy wzrosła do około 600. Wśród nich 70 osób, które były za stare do służby wojskowej, zostało przydzielonych do pododdziału zapasowego, przeznaczonego do działań na tyłach frontu. Warto zauważyć, że połowa żołnierzy nie miała przeszkolenia wojskowego, a część z nich nie dysponowała nawet mundurami.
Oddział był uzbrojony w karabiny ręczne szwedzkiej produkcji Mauser M/96, które przed wysłaniem na front zostały wymienione na karabiny Mosina M/91. Dodatkowo, żołnierze otrzymali pistolety maszynowe Suomi M/31 oraz lekkie karabiny maszynowe Lahti-Saloranta M/26. Dnia 6 lutego batalion został przeniesiony na linię frontu w rejonie Kuhmo i podporządkowany 9 Dywizji Piechoty. W tamtym czasie składał się z dowództwa, pododdziału saperów, pododdziału łączności, trzech kompanii strzeleckich oraz kolumny transportowej. Batalion walczył pod Kuhmo do końca wojny, po czym został rozformowany.
Linki zewnętrzne
Tapani Kossila: Foreign volunteers in the Winter War. Axis History. [dostęp 2018-12-29]. (ang.).