5α-Dihydrotestosteron

5α-Dihydrotestosteron

5α-Dihydrotestosteron, znany jako DHT lub stanolon (łac. androstanolonum), to organiczny związek chemiczny, który stanowi aktywną formę testosteronu. Odpowiada on za większość efektów działania testosteronu i powstaje wskutek działania enzymu 5-α-reduktazy (5-α-reduktaza steroidowa typu II).

Rola w rozwoju narządów płciowych

Poziom 5α-dihydrotestosteronu jest kluczowy dla rozwoju embrionalnego zewnętrznych narządów płciowych. U mężczyzn jest on niezbędny do przekształcenia guzka płciowego w prącie oraz formowania moszny.

Wpływ na zdrowie

DHT może prowadzić do łysienia typu męskiego. Działa również poprzez blokowanie osi podwzgórze-przysadka-gonady, co jest istotne w regulacji wydzielania androgenów. Jest niezbędny do wystąpienia przerostu gruczołu krokowego oraz stymuluje rozwój raka prostaty.

Leki blokujące przemianę DHT

Istnieją leki, które selektywnie blokują tę przemianę, stosowane w przypadkach nadmiernej lub niepożądanej stymulacji adrenergicznej. Przykładem jest finasteryd (marki handlowe: Penester, Finaride, Propecia, Proscar, według stanu na 2006 rok), który jest stosowany głównie w leczeniu łagodnego przerostu prostaty oraz w łysieniu typu męskiego (wyłącznie u mężczyzn).

== Przypisy ==