4Q448 – Rękopis Modlitwy za Króla Jonatana
4Q448 to rękopis sporządzony na pergaminie, który zawiera Modlitwę za króla Jonatana. Odkryto go w grocie 4 w Kumran, co oznacza, że należy do zbiorów znad Morza Martwego. Datowany jest na lata między 103 a 76 p.n.e., a jego wymiary to 17,8 na 9,5 cm.
Wspomniany w rękopisie król Jonatan to Aleksander Jannaj, władca z dynastii Hasmoneuszy, który rządził Judeą w latach 103-76 p.n.e.. Odkrycie modlitwy za króla z tej dynastii wśród rękopisów z Qumran jest zaskakujące, ponieważ społeczność Qumran była zdecydowanymi przeciwnikami Hasmoneuszy. Możliwe, że wspólnota osiedliła się na odległej pustyni, aby uniknąć kontaktów z władzami Hasmoneuszy i ówczesnym kapłaństwem. Jeśli jest to dowód na różnice w poglądach wewnątrz wspólnoty z Qumran, to stanowi to jedyny taki przypadek wśród 600 rękopisów niebiblijnych. Istnieje również możliwość, że Jonatan (Jannaj) wspierał członków wspólnoty znad Morza Martwego przynajmniej przez część swojego panowania, co mogłoby wyjaśniać obecność tej modlitwy w dokumentach z Qumran.
Rękopis jest niezwykły i można go precyzyjnie datować na czas panowania króla Jonatana. Zachowały się w nim trzy kolumny tekstu, z których jedna znajduje się na górze, a dwie na dole. Górna kolumna (A) oraz dolna lewa (C) są niepełne. Pergamin jest uszkodzony wzdłuż dolnej kolumny obok prawego marginesu. Manuskrypt ma także łatkę z otworem, wykonaną z niegarbowanej skóry, o wymiarach 2,9 na 2,9 cm, umiejscowioną na brzegu prawej krawędzi. Pozostałości pasków skóry, które zmarszczyły kartę wzdłuż środka od prawego brzegu, sugerują, że zwój był pierwotnie wiązany. Zewnętrzny brzeg karty, prawdopodobnie z fragmentami mocowań, wskazuje, że zachowane teksty znajdowały się na początku dłuższego zwoju. Różnice w położeniu kolumn A, B i C mogą sugerować, że manuskrypt nie został stworzony przez jednego skrybę.
Mały manuskrypt składa się z dwóch oddzielnych części. Pierwsza kolumna A zawiera fragmenty psalmów chwalących Boga. Kolejne kolumny B i C zawierają modlitwę za pomyślność króla Jonatana oraz jego królestwa. W kolumnie A, linie 8-10, są podobne do wersetów z Psalmu 154, który zachował się w Zwoju Psalmów oznaczonym jako 11QPsa. Psalm ten, nieobecny w biblijnej Księdze Psalmów, jest jednak znany z Psałterza Syryjskiego z X wieku.
Zobacz też
Lista rękopisów z Qumran
Bibliografia
THE QUMRAN LIBRARY: The Prayer For King Jonathan Scroll. Israel Antiquities Authority. [dostęp 2012-05-07]. (ang.).
Translation of the Prayer For King Jonathan Scroll. Israel Antiquities Authority. [dostęp 2012-05-07]. (ang.).