4Q321 – Rękopis z Kumran
4Q321, znany również jako Mishmarot Ba, to rękopis odkryty w grocie 4 w Kumran, który należy do zwojów znad Morza Martwego. Dokument ten zawiera fragmenty kalendarza, używanego przez społeczność Qumran. Szacuje się, że został on stworzony w latach 50-25 p.n.e. Zachowała się jedna karta tego rękopisu o wymiarach 13,4 na 21,1 cm.
Jednym z najważniejszych aspektów społeczności z Kumran był jej kalendarz, który oparty był na systemie słonecznym i składał się z 364 dni. W przeciwieństwie do tego, kalendarz obowiązujący w ówczesnym judaizmie oparty był na cyklach księżycowych, licząc zazwyczaj 354-356 dni, z możliwością dodania dodatkowego miesiąca, zwanego We-Adar. Kalendarz ten miał kluczowe znaczenie w oddzieleniu wspólnoty od reszty judaizmu, ponieważ dni świąteczne dla tej społeczności były traktowane jako zwykłe dni pracy w głównym nurcie judaizmu, i vice versa.
Według tego kalendarza, nowy rok zawsze zaczynał się w środę. Rok składał się z pięćdziesięciu dwóch tygodni, podzielonych na cztery pory roku po trzynaście tygodni w każdej. Święta corocznie przypadały na te same dni tygodnia. Wydaje się, że ten układ kalendarza został zaprojektowany tak, by członkowie wspólnoty mogli wstrzymywać się od ważnych zajęć na kilka dni przed nowiem lub zaćmieniem Księżyca.
Zobacz też
- Lista rękopisów z Qumran
Przypisy
Bibliografia
Calendrical Document. [dostęp 2012-05-11]. (ang.).