41 Arietis

41 Arietis (Bharani, 41 Ari)

41 Arietis, znana również jako Bharani, to gwiazda znajdująca się w gwiazdozbiorze Barana, oddalona od Słońca o około 170 lat świetlnych.

Nazwa

Tradycyjna nazwa tej gwiazdy, Bharani, ma swoje korzenie w kulturze indyjskiej. W tradycji hinduskiej gwiazdy oznaczone Flamsteedem jako 41, 33, 35 i 39 Arietis tworzą 28. nakszatrę (konstelację) Bharani (w dewanagari: भरणी). Bharani była również najjaśniejszą gwiazdą w historycznej konstelacji Musca Borealis (Mucha Północna, znana także jako Pszczoła – Apis lub Osa – Vespa). Grupa robocza Międzynarodowej Unii Astronomicznej zatwierdziła nazwę Bharani dla tej gwiazdy.

Właściwości fizyczne

Jest to pojedyncza gwiazda o biało-błękitnym zabarwieniu, klasyfikowana jako typ widmowy B. Jej temperatura wynosi około 12 tysięcy kelwinów, a promieniowanie emitowane przez nią jest 126 razy silniejsze niż to generowane przez Słońce. Masa 41 Arietis oscyluje wokół 3,2 M☉, a jej promień jest 2,6 razy większy od promienia Słońca. Gwiazda znajduje się w połowie etapu syntezy wodoru w hel w swoim jądrze, co trwa około 300 milionów lat dla gwiazd o takiej masie. Jak większość gwiazd typu B, obraca się szybko wokół własnej osi z prędkością co najmniej 180 km/s na równiku, co oznacza, że obrót trwa maksymalnie 17 godzin. Mimo wcześniejszego uznawania jej za zmienną, nowsze pomiary temu zaprzeczają.

Chociaż gwiazda ma wiele towarzyszy optycznych, jest jedynie gwiazdą podwójną. Słabszy składnik układu, zidentyfikowany za pomocą spektroskopii i zaobserwowany przy użyciu interferometrii, w 2003 roku znajdował się zaledwie 0,1 sekundy kątowej od jaśniejszej gwiazdy. W przestrzeni gwiazdy dzieli je około 15 au, a obie gwiazdy okrążają wspólny środek masy w okresie około 30 lat.

Zobacz też

  • lista gwiazd w gwiazdozbiorze Barana

Przypisy

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!