40 Samodzielny Batalion Piechoty Zmotoryzowanej „Krywbas”
40 Samodzielny Batalion Piechoty Zmotoryzowanej „Krywbas” to jednostka Wojsk Lądowych Ukrainy, która jest częścią 17 Krzyworoskiej Samodzielnej Brygady Pancernej. Batalion, działający jako jednostka obrony terytorialnej, brał aktywny udział w konflikcie zbrojnym na wschodniej Ukrainie. Siedziba batalionu znajduje się w Krzywym Rogu, w obwodzie dniepropetrowskim.
Działania bojowe
Jednostka rozpoczęła swoje działania bojowe w czerwcu 2014 roku. 3 lipca batalion skutecznie odparł atak na jeden ze swoich punktów kontrolnych, w wyniku czego zginęło sześciu separatystów, a także przechwycono dużą ilość uzbrojenia oraz dwa wrogie pojazdy. 23 lipca, w pobliżu jednego z punktów kontrolnych, na jednym z BRDM-2 doszło do eksplozji fugasa. Kierowca pojazdu zdołał wywieźć go ze strefy rażenia, jednak później zmarł na skutek odniesionych ran.
4 sierpnia, na punkcie kontrolnym, gdzie ewakuowano cywilów z objętego walkami Doniecka, żołnierze batalionu Krywbas zastrzelili kierowcę samochodu osobowego. Uważali, że mógł on planować atak samobójczy na punkt kontrolny oraz stanowić zagrożenie dla cywili. Inna wersja wydarzeń sugeruje, że kierowca został zabity przypadkowo i sam pomagał w ewakuacji ludzi z Doniecka.
7 sierpnia przeprowadzono atak na umocniony punkt separatystów, w którym uczestniczyły różne jednostki, w tym 40 Batalion Obrony Terytorialnej, 74 Samodzielny Batalion Rozpoznawczy, 3 Samodzielny Pułk Specjalnego Przeznaczenia (specnaz), 51 Samodzielna Brygada Zmechanizowana oraz bojówki Prawego Sektora. Zniszczono umocnienia oraz przybyłe pojazdy z posiłkami separatystów, a stacjonujące tam wrogie siły zostały rozbite. W trakcie walk zginęło dwóch żołnierzy Krywbasu, a sześciu zostało rannych.
Na początku sierpnia, zgodnie z planem generała Rusłana Chomczaka, rozpoczęła się ukraińska ofensywa pod Iłowajskiem, w której batalion brał czynny udział.
W lutym 2015 roku batalion znalazł się w okrążeniu pod Debalcewem. Część jednostki zdołała wydostać się z okrążenia razem z uzbrojeniem. Pozostali żołnierze pozostali na swoich pozycjach wokół debalcewskiego węzła kolejowego i nie otrzymali rozkazu ich opuszczenia. Wkrótce zostali zmuszeni do poddania się separatystom, którzy wzięli ich do niewoli.