3G – telefonia komórkowa trzeciej generacji
3G, czyli telefonia komórkowa trzeciej generacji, to cyfrowa sieć telefonii komórkowej, która charakteryzuje się zwiększoną pojemnością oraz dodatkowymi usługami, umożliwiającymi transmisję wideo i transmisję pakietową.
Opiera się na standardach rozwiniętych względem 2.5G, stanowiących trzecią generację standardów IMT-2000, w tym UMTS (uniwersalny system telekomunikacji ruchomej). Dzięki rozszerzonej pojemności sieci, 3G pozwala na wprowadzenie dodatkowych usług opartych na transmisji wideo oraz komutacji pakietów.
System telefonii trzeciej generacji gwarantuje nieograniczony dostęp radiowy do globalnej infrastruktury telekomunikacyjnej przez segment naziemny, zarówno dla użytkowników stacjonarnych, jak i mobilnych. Jego celem jest integracja wszystkich systemów telekomunikacyjnych, w tym teleinformatycznych, radiowych oraz telewizyjnych.
W przeciwieństwie do systemu telefonii drugiej generacji GSM, który skupiał się głównie na usłudze głosowej i był rozwijany o transmisję pakietów na podstawie standardów GPRS oraz EDGE (określanych jako 2.5G), w systemach 3G od początku zakładano równorzędne świadczenie różnych usług, takich jak transmisja dźwięku, wideo oraz pakietowa transmisja danych.
Wprowadzenie systemu telefonii 3G wymagało modernizacji wszystkich elementów architektury sieci. Wysokie koszty inwestycyjne oraz ceny licencji dla operatorów spowodowały, że wdrożenie telefonii komórkowej trzeciej generacji znacznie się opóźniło.
W latach 2023–2025 niektórzy polscy operatorzy, tacy jak Orange Polska oraz T-Mobile Polska, postanowili wyłączyć standard 3G w swoich sieciach.