392 (Chorwacka) Dywizja Piechoty (niem. 392. Infanterie-Division) – jednostka taktyczna Wehrmachtu, która składała się z Chorwatów i Bośniaków w czasie II wojny światowej.
Zarys historyczny
392 Dywizja Piechoty została utworzona 17 sierpnia 1943 roku. Żołnierze przeszli szkolenie wojskowe w obozie w Döllersheim w Austrii, a od stycznia 1944 roku w Agramie. Na czele jednostki stał gen. por. Johann Mickl. Kadrę oficerską oraz dużą część podoficerów stanowili Niemcy. Wśród Chorwatów jednostka była nieoficjalnie znana jako Plava divizija (Błękitna Dywizja). Żołnierze nosili mundury Wehrmachtu z tarczą w kolorach chorwackiej flagi umieszczoną na prawym ramieniu. Struktura dywizji obejmowała dwa pułki piechoty, pułk artylerii oraz oddziały wsparcia i służby. Głównym celem jednostki była walka z partyzantką oraz ochrona linii komunikacyjnych w Chorwacji. W tym kontekście przeniesiono ją do obszaru działań rozciągającego się od południowej Słowenii wzdłuż wybrzeża adriatyckiego aż do miejscowości Knin. Najintensywniejsze walki 392 DP toczyła na północnym wybrzeżu Chorwacji, w tym na wyspach adriatyckich. Niemcy mieli negatywne zdanie na temat tej jednostki z powodu licznych dezercji. W styczniu 1945 roku dywizja uczestniczyła w tworzeniu linii bezpieczeństwa w rejonie miejscowości Otocac-Bihać, po upadku Knina. Po ofensywie NOVJ (partyzantów pod dowództwem Josipa Broz Tity) rozpoczęła odwrót w kierunku północno-zachodnim. 9 kwietnia, w trakcie ciężkich walk z partyzantami w pobliżu miejscowości Senj, gen. J. Mickl został ciężko ranny w głowę (zmarł następnego dnia w polowym szpitalu w Rijece). 24 kwietnia dywizja dotarła do rejonu na północ od Rijeki. Tam niemiecka kadra oddzieliła się od reszty jednostki i poddała się partyzantom, a żołnierze rozproszyli się.
Struktura organizacyjna
Dowództwo i sztab
- 364 pułk grenadierów (składający się z trzech batalionów, kompanii sztabowej, kompanii ppanc, plutonu saperów i plutonu kawalerii)
- 365 pułk grenadierów (w składzie trzech batalionów, kompanii sztabowej, kompanii ppanc, plutonu saperów i plutonu kawalerii)
- 392 pułk artylerii (z trzema bateriami artylerii lekkiej)
- 393 grupa zwiadowcza (motocykle)
- 392 batalion pionierów
- 392 batalion łączności
- 392 rezerwowy batalion polowy (w składzie pięciu kompanii piechoty)
- 392 kompania medyczna
- służby
Linki zewnętrzne