36. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie
36. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie miał miejsce w dniach 14–25 lutego 1986 roku. Otwarcie festiwalu zainaugurowano pokazem włoskiego filmu Ginger i Fred w reżyserii Federico Felliniego. W ramach konkursu głównego zaprezentowano 25 filmów z 19 różnych państw.
Jury, którym kierowała włoska aktorka Gina Lollobrigida, przyznało główną nagrodę festiwalu, Złotego Niedźwiedzia, niemieckiemu filmowi Stammheim w reżyserii Reinharda Hauffa. Drugą nagrodę w konkursie głównym, Srebrnego Niedźwiedzia – Nagrodę Specjalną Jury, otrzymał włoski film Idźcie, ofiara spełniona w reżyserii Nanniego Morettiego.
Przebieg festiwalu
Wysoki poziom tegorocznego konkursu głównego został podkreślony przez Wolframa Schütte w „Frankfurter Rundschau”, który określił go mianem najlepszego od lat. Niemniej jednak festiwal nie obył się bez kontrowersji. Przewodnicząca jury, Gina Lollobrigida, wyraziła publicznie swoje niezadowolenie z wyboru filmu Stammheim, który zdobył Złotego Niedźwiedzia, mimo że większość jurorów wskazała właśnie ten film. Lollobrigida preferowała przyznanie nagrody włoskiej produkcji Idźcie, ofiara spełniona, lecz ostatecznie decyzja jury w sprawie filmu Hauffa została podjęta dzięki głosowi jednego z członków. Film Morettiego zdobył ostatecznie drugą nagrodę.
W sekcji Forum nastąpił premierowy pokaz dziewięciogodzinnego dokumentu Shoah w reżyserii Claude’a Lanzmanna, który poruszał temat hitlerowskiego ludobójstwa na Żydach w Europie. Towarzyszyły mu inne dokumenty, takie jak Partyzanci z Wilna Joshuy Waletzky’ego, który przedstawiał powstanie w wileńskim getcie, oraz We Were So Beloved Manfreda Kirchheimera, opowiadający o Żydach, którzy uciekli z nazistowskich Niemiec do Nowego Jorku. Forum zaprezentowało również przegląd nowego kina argentyńskiego, które opisywało walki kraju o odbudowę demokracji po latach rządów wojskowych oraz stawianie przed sądem zbrodniarzy.
Sekcja Info-Schau, założona przez Manfreda Salzgebera, przyjęła nową nazwę – Panorama, jednak jej profil pozostał niezmienny, wciąż prezentując innowacyjne i niezależne kino. W tym roku wprowadzono przegląd Panorama Morza Czarnego, koncentrujący się na filmach z Rumunii, Bułgarii, Turcji i ZSRR. Zmiany dotknęły również sekcję Kinderfilmfest, w której powołano jury złożone z dzieci, przyznające własne nagrody.
W trakcie festiwalu odbyła się retrospektywa twórczości niemieckiej gwiazdy kina niemego Henny Porten. Ponadto ustanowiono nową nagrodę, Berlinale Camera, przyznawaną corocznie za zasługi w dziedzinie kina. Pierwszymi laureatami tej nagrody zostali dwaj znakomici reżyserzy: Fred Zinnemann, którego retrospektywa miała miejsce podczas festiwalu, oraz Sydney Pollack, który poza konkursem zaprezentował swój nowy film Pożegnanie z Afryką.
Członkowie jury
Konkurs główny
Gina Lollobrigida, włoska aktorka – przewodnicząca jury
Lindsay Anderson, brytyjski reżyser
August Coppola, amerykański literaturoznawca
Rudi Fehr, amerykański montażysta filmowy
Werner Grassmann, niemiecki reżyser
Otar Ioseliani, gruziński reżyser
Norbert Kückelmann, niemiecki reżyser
Françoise Maupin, francuska krytyczka filmowa
Rosaura Revueltas, meksykańska aktorka
Jerzy Toeplitz, polski historyk kina
Naoki Togawa, japoński krytyk filmowy
Selekcja oficjalna
Konkurs główny
Następujące filmy zostały wybrane do udziału w konkursie głównym o Złotego Niedźwiedzia i Srebrne Niedźwiedzie:
Pokazy pozakonkursowe
Następujące filmy zostały zaprezentowane na festiwalu w ramach pokazów pozakonkursowych:
Laureaci nagród
Konkurs główny
Złoty Niedźwiedź
Stammheim, reż. Reinhard Hauff
Srebrny Niedźwiedź – Nagroda Specjalna Jury
Idźcie, ofiara spełniona, reż. Nanni Moretti
Srebrny Niedźwiedź dla najlepszego reżysera
Gieorgij Szengiełaja – Podróże młodego kompozytora
Srebrny Niedźwiedź dla najlepszej aktorki
Marcélia Cartaxo – Godzina gwiazdy
Charlotte Valandrey – Czerwony pocałunek
Srebrny Niedźwiedź dla najlepszego aktora
Tuncel Kurtiz – Uśmiech baranka
Srebrny Niedźwiedź za wybitne osiągnięcie artystyczne
Derek Jarman – Caravaggio
Srebrny Niedźwiedź za wybitny wkład artystyczny
Masahiro Shinoda – Gonza wojownik
Wyróżnienie honorowe
Paso doble, reż. Dan Pița
Konkurs filmów krótkometrażowych
Złoty Niedźwiedź dla najlepszego filmu krótkometrażowego
Tom Goes to the Bar, reż. Dean Parisot
Pozostałe nagrody
Nagroda FIPRESCI
Stammheim, reż. Reinhard Hauff
Polonica
Polskim akcentem festiwalu był udział Jerzego Toeplitza, historyka filmu i byłego rektora łódzkiej szkoły filmowej, który brał udział w pracach jury konkursu głównego.