356 mm działo bezodrzutowe Gerät 104

Gerät 104 Münchhausen

Gerät 104 Münchhausen to niemieckie eksperymentalne lotnicze działo bezodrzutowe o kalibrze 356 milimetrów, które zostało zaprojektowane w czasie II wojny światowej z myślą o niszczeniu ciężkich okrętów wrogich sił. Testy broni miały miejsce w latach 1939–1941, jednak nie została ona wprowadzona do produkcji seryjnej ani użyta w działaniach bojowych.

Historia

Broń powstała z myślą o likwidacji pancerników oraz innych obiektów o wysokim poziomie opancerzenia. Klasyczna armata o kalibrze 356 milimetrów generowałaby zbyt dużą siłę odrzutu, co uniemożliwiałoby jej zastosowanie w samolotach. W związku z tym postanowiono stworzyć konstrukcję bezodrzutową, w której część gazów prochowych była kierowana do tyłu podczas strzału, co równoważyło siłę odrzutu.

Pierwsze próbne strzelania miały miejsce z armatą zamocowaną na wolnostojącym, wąskotorowym wagonie kolejowym, aby potwierdzić brak odrzutu. Wyniki testów były na tyle obiecujące, że w kolejnej fazie eksperymentów na wagonie zamontowano fragmenty kadłuba samolotu, aby sprawdzić, jaki wpływ wystrzał ma na strukturę samolotu. Badania wykazały, że mimo zastosowania specjalnego deflektora na tylnej części kadłuba, gazy prochowe powodowały niewielkie uszkodzenia. Problem został oceniony jako stosunkowo mały, a dalsze testy przeprowadzano jeszcze w 1941 roku. Planowano, że działo będzie transportowane przez samoloty takie jak Junkers Ju 88 lub Heinkel He 177. Dalsze losy projektu pozostają nieznane.

Opis konstrukcji

Gerät 104 Münchhausen (nazwa prawdopodobnie honorująca Barona Münchhausena, bohatera powieści „Przygody barona Münchhausena”) było bezodrzutowym działem kalibru 356 milimetrów, przeznaczonym do zwalczania okrętów. Lufa broni wykonana była z stali chromowo-niklowo-molibdenowej, miała długość przekraczającą 10 metrów oraz prawoskrętne gwintowanie. Na zewnętrznej części pocisku o wadze 700 kilogramów znajdowały się pierścienie prowadzące, dopasowane do gwintowania lufy, co umożliwiało zastosowanie lżejszej i cieńszej lufy. Prędkość początkowa pocisku wynosiła około 320 m/s.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Gerät 104 'Münchhausen’. luftarchiv.de. [dostęp 2021-05-01]. (niem.).

SG 104. [w:] Уголок неба [on-line]. [dostęp 2021-05-01]. (ros.).

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!