33 Gwardyjska Dywizja Strzelecka

33 Gwardyjska Dywizja Strzelecka (ros. 33-я гвардейская стрелковая дивизия) to jednostka taktyczna (dywizja) Armii Czerwonej.

Historia

33 GwDS została założona w maju 1942 roku, formując się z żołnierzy oddziałów powietrznodesantowych z Półwyspu Tamańskiego oraz Ust´-Łabinska. Zazwyczaj dywizje gwardyjskie tworzono jako wyróżnienie i wzmocnienie zasłużonych „zwykłych” dywizji na froncie. W jej szeregach znajdowało się wielu komunistów oraz konsomolców.

Do końca maja 1942 dywizja była w pełni przygotowana do działań bojowych i 29 maja została włączona do 47 Armii Frontu Północno-Kaukaskiego, jednak już kilka dni później przeniesiono ją do odwodów Frontu Stalingradzkiego.

W lipcu 1942 roku 33 GwDS zajęła pozycje obronne na brzegu Donu. Następnie wzięła udział w bitwie stalingradzkiej, wchodząc w skład 62 Armii. 10 sierpnia została otoczona przez niemieckie czołgi i pomimo heroicznych wysiłków żołnierzy zmuszona była ustąpić w kierunku Wołgi.

Uzupełniona rekrutami oraz ochotnikami z obwodu tambowskiego, od grudnia 1942 roku w składzie 2 Gwardyjskiej Armii, ponownie walczyła w bitwie stalingradzkiej, a następnie przeszła do kontrataku, kierując się w stronę Rostowa nad Donem.

W 1944 roku brała udział w ofensywie na Krym, zdobywając honorowy tytuł dywizji sewastopolskiej.

W ostatnich miesiącach wojny przeniesiono ją w kierunku Bałtyku, gdzie, w ramach 43. Armii, była kluczową radziecką jednostką w zdobyciu Königsberga.

Po zwycięstwie dywizja została wycofana do Rżewa. W wyniku demobilizacji w 1946 roku została zredukowana do brygady i rozwiązana w 1947 roku.

Dowódcy

Przypisy

Bibliografia

33-я гвардейская стрелковая дивизия [online], Справочник на сайте клуба «Память» Воронежского госуниверситета (ros.).

33-я гвардейская стрелковая дивизия [online] (ros.).

Robert Poirier, Albert Conner: Red Army order of battle in the Great Patriotic War. 1985. (ang.). Brak numerów stron w książce.

Wasilij Czujkow: Początek drogi. Warszawa: 1963.

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!