311P/PANSTARRS
311P/PANSTARRS to niezwykła planetoida (kometa z pasa głównego), która została odkryta w sierpniu 2013 roku.
Nazwa i odkrycie
Przed nadaniem jej oficjalnej nazwy, kometa była oznaczana jako P/2013 P5. Zgodnie z zasadami nazewnictwa komet ustalonymi przez Międzynarodową Unię Astronomiczną, przedrostek „P/” wskazuje na kometę okresową, „2013” to rok jej odkrycia, a sufiks „P5” oznacza, że obiekt został zidentyfikowany w drugiej połowie sierpnia („P” – szesnasty pół-miesiąc roku), będąc piątym obiektem odkrytym w tym czasie.
Planetoida została dostrzeżona 27 sierpnia podczas analizy zdjęć wykonanych przez teleskop programu Pan-STARRS, który rejestrował obrazy 18 sierpnia.
Charakterystyka
Średnica obiektu wynosi 0,48 ± 0,08 km, a jego albedo to około 0,29 ± 0,09.
Na pierwszych fotografiach z teleskopu Pan-STARRS, nowo odkryty obiekt miał bardzo nietypowy wygląd: w przeciwieństwie do innych planetoid, które zazwyczaj są widoczne jako małe punkty świetlne, ten obiekt wydawał się rozmyty i niewyraźny. W dniu 10 września, do obserwacji planetoidy zaangażowano teleskop Hubble’a, który ujawnił, że obiekt posiada sześć warkoczy emitowanych w różnych kierunkach. W przeciwieństwie do tradycyjnych komet, warkocze planetoidy nie powstały na skutek sublimacji lodów, lecz składają się z pyłu wyrzuconego z jej powierzchni. Jako niewielkie ciało niebieskie, planetoida ma stosunkowo słabe pole grawitacyjne, które nie jest w stanie utrzymać kurzu na jej powierzchni. Pył z wirującej planetoidy zsuwa się ku równikowi, skąd jest okresowo wyrzucany w przestrzeń kosmiczną. Ciśnienie promieniowania słonecznego rozciąga ten wyrzucony pył, nadając mu wygląd warkoczy kometarnych. Naukowcy z Max Planck Institute for Solar System Research obliczyli, że sześć warkoczy widocznych na zdjęciach powstało w wyniku sześciu oddzielnych wydarzeń, które miały miejsce 15 kwietnia, 18 lipca, 24 lipca, 8 sierpnia, 26 sierpnia i 4 września 2013 roku.
To same ciśnienie słoneczne ciągle oddziałuje na planetoidę, co może w przyszłości prowadzić do jej rozpadu.
Zobacz też
- lista komet okresowych
Przypisy
Bibliografia
311P/PANSTARRS w bazie Jet Propulsion Laboratory
311P/PANSTARRS w bazie Minor Planet Center
Linki zewnętrzne
Diagram orbity 311P/PANSTARRS w bazie Jet Propulsion Laboratory
Cosmic oddball. mps.mpg.de, 2013-11-12. [dostęp 2015-01-08].