3 halerze
3 halerze (cz. 3 haléře, słow. 3 haliere) to czechosłowacka moneta o nominale 3 halerzy, która była produkowana w latach 1953 i 1954, lecz pozostawała w obiegu aż do 1976 roku.
Wzór
Na awersie monety znajduje się godło państwowe Czechosłowacji, przedstawiające heraldycznego lwa w koronie z podwójnym ogonem, pochodzące z małego herbu. Na piersi lwa umieszczony jest herb Słowacji, który przedstawia podwójny krzyż na trójwzgórzu. Rok bicia monety jest zapisany na dole, natomiast wzdłuż otoku widnieje inskrypcja „REPUBLIKA ČESKOSLOVENSKÁ”.
Rewers monety ukazuje duży nominał, zapisany arabską cyfrą, umieszczony pod pięcioramienną gwiazdą, otoczony wieńcem z gałązek lipowych, które u dołu są przewiązane wstęgą.
Nakład
Wprowadzenie monet nowego wzoru było oparte na ustawie z dnia 30 maja 1953 roku dotyczącej reformy walutowej. Zgodnie z zarządzeniem Ministra Finansów z tej samej daty, monety o nominale 3 halerzy były bite z krążków o gładkim rancie, o grubości 1 mm i średnicy 18 mm. Waga jednej sztuki wynosiła 0,66 g. Monety były wykonywane z aluminium, choć dokładny skład stopu nie został określony w żadnym akcie prawnym (jedna z wersji sugeruje stop Al96,65Mg3Mn0,35). Nie podano również nazwiska autora wzoru monet, ale wskazuje się, że projekt został stworzony w Związku Radzieckim.
Pierwsze monety z 1953 roku były produkowane w mennicy w Leningradzie, jednak jeszcze w tym samym roku przeniesiono produkcję do Kremnicy na Słowacji. Monety tego wzoru bito jedynie do 1954 roku, po czym zastąpiono je nowym wzorem z 1962 roku. Oba typy monet zostały denominowane z końcem stycznia 1976 roku. Łącznie wybito nieco ponad 90 milionów sztuk tych monet, z czego 40 milionów w pierwszym roku produkcji.