3 grosze 1816 Preuss

3 grosze 1816 Preuss

Moneta trzygroszowa wybita w Berlinie i Wrocławiu w 1816 roku, na stopie menniczej zbliżonej do polskiej z 1766 roku, ma identyczne parametry jak moneta 3 grosze 1816, która została wybita dla Wielkiego Księstwa Poznańskiego.

Awers

W centralnej części awersu znajduje się ukoronowana owalna tarcza z orłem pruskim, otoczona wieńcem dębowym.

Rewers

Na rewersie widnieje cyfra 3, poniżej której znajduje się napis „GROSCHEN”, a pod nim „PREUSS:”, następnie rok 1816, a na samym dole znak mennicy – literka A lub B. U góry, w półkolu, umieszczono napis: „60 EINEN THALER”.

Opis

Moneta została wybita w miedzi w mennicach w Berlinie (oznaczenie A) oraz we Wrocławiu (oznaczenie B). Stopień rzadkości poszczególnych odmian przedstawiono w tabeli:

Moneta, z wyjątkiem nazwy prowincji na rewersie – PREUSS zamiast GR.HERZ. POSEN, jest identyczna z monetą trzygroszową wybitą w tym samym roku i w tych samych mennicach dla Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Z powodu upływu czasu oraz całkowitego braku oficjalnych informacji z mennic w Berlinie i Wrocławiu, a także z odpowiedniego ministerstwa pruskiego, podjęcie decyzji dotyczącej przeznaczenia tej monety jest w XXI wieku niemożliwe. Niektórzy kolekcjonerzy uznają ją za monety początkowe, tzn. omyłkowe bicia dla Wielkiego Księstwa Poznańskiego, podczas gdy inni uważają, że była przeznaczona dla Prus Wschodnich i Prus Zachodnich.

Prusy Zachodnie, utworzone w 1773 roku, będące w unii monetarnej z Prusami Wschodnimi, były terenami zabranymi I Rzeczypospolitej w 1772 roku. Część Prus Wschodnich, stworzona w 1772 roku, obejmowała Warmię, odebraną I Rzeczypospolitej w wyniku tego samego rozbioru. Wielkie Księstwo Poznańskie powstało z części ziem Księstwa Warszawskiego, co sprawia, że moneta 3 grosze 1816 PREUSS ma swoje miejsce w polskiej numizmatyce.

Podobny dylemat dotyczy:

  • rzadkiej półgroszówki (R6) z 1796 roku bitej we Wrocławiu, gdzie zamiast BORUSS MERID znajduje się napis REGNI BORUSS
  • bardzo rzadkich trzygroszówek (R8) z 1796 roku bitych w mennicach w Berlinie i Wrocławiu, gdzie zamiast BORUSS MERID znajduje się napis BORUSSIAE.

Zobacz też

Przypisy

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!