3 Flotylla Okrętów im. kmdr. Bolesława Romanowskiego
3 Flotylla Okrętów im. kmdr. Bolesława Romanowskiego (3 FO) to polski związek taktyczny, który obejmuje okręty uderzeniowe oraz jednostki specjalne, a także formacje lądowe zajmujące się obroną przeciwlotniczą, chemiczną oraz inżynieryjną. Jest to największa jednostka organizacyjna w strukturach Marynarki Wojennej. Dowództwo 3 Flotylli Okrętów (JW Nr 2808) oraz jej dywizjony i grupy okrętów znajdują się w porcie wojennym Gdynia-Oksywie, natomiast jednostki lądowe rozlokowane są w Gdyni, Rozewiu, Ustce oraz Siemirowicach.
Historia
Powstanie
3 Flotylla Okrętów została powołana na podstawie zarządzenia Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, generała dyw. Bolesława Chochy nr 09/Org. z dnia 18 lutego 1971 roku. Na mocy tego dokumentu, Dowódca Marynarki Wojennej, admirał Ludwik Janczyszyn, 11 marca 1971 roku wydał rozkaz nr 08/Org., w którym polecił do 31 maja 1971 roku:
- rozformować:
- 1 Brygadę Okrętów Podwodnych
- 3 Brygadę Kutrów Torpedowych
- 7 dywizjon niszczycieli
Na ich podstawie powstała:
- 3 Flotylla Okrętów w składzie:
- 1 dywizjon Kutrów Rakietowo-Torpedowych
- 2 dywizjon Kutrów Rakietowo-Torpedowych
- dywizjon Okrętów Podwodnych
- samodzielne okręty: ORP „Warszawa”, ORP „Grom”
Tworzenie 3 Flotylli Okrętów było związane z reorganizacją struktury Marynarki Wojennej oraz reformą sił morskich w ramach Układu Warszawskiego w rejonie Morza Bałtyckiego. W wyniku tych zmian, PRL, ZSRR oraz NRD utworzyły trzy związki taktyczne, których okręty zgrupowano według przeznaczenia. Polska otrzymała numery flotylli: 3 (3 Flotylla Okrętów), 8 (8 Flotylla Obrony Wybrzeża) oraz 9 (9 Flotylla Obrony Wybrzeża). W skład 3 Flotylli Okrętów weszły wszystkie okręty uderzeniowe, zarówno nawodne, jak i podwodne, natomiast w pozostałych jednostkach zgrupowano siły przeciwminowe, przeciwpodwodne, desantowe oraz obrony wybrzeża.
Rozwój
Początkowo skład 3 Flotylli Okrętów tworzyły wyłącznie okręty z rozformowanych jednostek. Dywizjon Okrętów Podwodnych złożony był z 4 okrętów podwodnych projektu 613, a 2 niszczyciele funkcjonowały jako samodzielne jednostki. Do 1. i 2. dywizjonu Kutrów Rakietowo-Torpedowych włączono kutry rakietowe projektu 205 oraz kutry torpedowe projektów 183 i 664, w następujący sposób:
- 1 dywizjon Kutrów Rakietowo-Torpedowych:
- 4 kutry rakietowe projektu 205
- 6 kutrów torpedowych projektu 183
- 2 dywizjon Kutrów Rakietowo-Torpedowych:
- 4 kutry rakietowe projektu 205
- 1 kuter torpedowy projektu 664
- 4 kutry torpedowe projektu 183
W 1972 roku ORP „Grom” został przeniesiony do rezerwy, a następnie wycofany. W tym samym roku utworzono w ramach 3 Flotylli Okrętów grupę Okrętów Hydrograficznych, która pełniła de facto funkcje rozpoznawcze, przyjmując tę nazwę w celu ukrycia swojego rzeczywistego przeznaczenia. Na początku do grupy dołączył okręt rozpoznawczy ORP „Bałtyk”, który został przekształcony z jednostki hydrograficznej. W latach 1975 i 1976 do służby włączono dwa nowe okręty projektu 863, a w 1982 roku ORP „Bałtyk” został wycofany. W 1989 roku grupę podporządkowano Grupom Specjalnym Płetwonurków Marynarki Wojennej „Formoza”, które następnie przekształcono na Sekcje Działań Specjalnych Marynarki Wojennej „Formoza”. Od 1992 roku jednostka nosi nazwę grupa Okrętów Rozpoznawczych.
W latach 1972–1973 wycofano z 1. i 2. dywizjonu Kutrów Rakietowo-Torpedowych wszystkie kutry torpedowe projektu 183, z wyjątkiem trzech. Pozostałe okręty przekształcono i w latach 1979-1985 służyły jako okręty-cele dla kutrów rakietowych. W latach 1971-1975 do zespołów rakietowo-torpedowych włączono następujące jednostki:
- w 1 dywizjonie Kutrów Rakietowo-Torpedowych:
- 2 kutry rakietowe projektu 205
- 4 kutry torpedowe projektu 664
- w 2 dywizjonie Kutrów Rakietowo-Torpedowych:
- 3 kutry rakietowe projektu 205
- 4 kutry torpedowe projektu 664
Lata 80. XX wieku to czas, w którym znaczna liczba okrętów została wycofana ze służby. Do 1986 roku ostatnie bandery zdjęto z wszystkich kutrów torpedowych projektu 664, a spisywanie jednostek kutrów rakietowych projektu 205 zakończono w 2006 roku. W latach 1983-1988 wycofano okręty podwodne projektu 613, a w 1986 roku z listy floty skreślono niszczyciel rakietowy ORP „Warszawa”. W ich miejsce wprowadzono nowe jednostki. 2 dywizjon Kutrów Rakietowo-Torpedowych w latach 1983-1989 otrzymał 4 korwety rakietowe projektu 1241RE, a wszystkie kutry rakietowe projektu 205 przekazano do 1. dywizjonu Kutrów Rakietowo-Torpedowych. Dywizjon Okrętów Podwodnych zasiliły w latach 1986-1989 ORP „Orzeł” oraz 2 jednostki projektu 641. W 1988 roku po raz pierwszy podniesiono banderę na nowym niszczycielu rakietowym, który otrzymał nazwę swojego poprzednika – ORP „Warszawa”.
W 1990 roku 3 Flotylla Okrętów została podporządkowana Komendzie Portu Wojennego Gdynia, która wcześniej wchodziła w skład 9 Flotylli Obrony Wybrzeża. Dwa lata później do gdyńskiego związku włączono Bazę Techniczną Marynarki Wojennej, dotychczas podlegającą Służbom Techniki Zaopatrzenia Marynarki Wojennej. W 1992 roku zmieniono nazwy dywizjonów Kutrów Rakietowo-Torpedowych na dywizjony Okrętów Rakietowych, ponieważ od dłuższego czasu nie posiadały jednostek torpedowych. W latach 1992-1995 do 1 dywizjonu Okrętów Rakietowych włączono 3 korwety rakietowo-artyleryjskie projektu 660, jednak bez systemów i uzbrojenia rakietowego. Dopiero w 2006 roku jednostki te zostały zmodernizowane, a w 2007 roku otrzymały pociski rakietowe klasy woda-woda RBS-15 Mk 3.
Na początku 1995 roku powstał dywizjon Okrętów Szkolno-Badawczych z połączenia grupy Okrętów Szkolnych Akademii Marynarki Wojennej oraz Ośrodka Badawczego Marynarki Wojennej. W jego skład weszły: grupa okrętów szkolnych (okręty szkolne ORP „Wodnik”, „Iskra” i „Elew”) oraz grupa okrętów badawczych (okręt szkolny ORP „Gryf”, trałowiec ORP „Gopło”) i Zespół Pracowników Naukowo-Badawczych. W 1999 roku zmieniono nazwę 1 i 2 dywizjonu Okrętów Rakietowych na odpowiednio 31 i 32 dywizjon Okrętów Rakietowych.
W latach 2000-2004 po raz pierwszy podniesiono bandery na dwóch fregatach rakietowych typu Oliver Hazard Perry, przekazanych przez Stany Zjednoczone, oraz czterech okrętach podwodnych typu 207, które otrzymano od Norwegii. W 2003 roku skreślono z listy floty niszczyciel rakietowy ORP „Warszawa”, 2 okręty podwodne projektu 641, 2 kutry rakietowe projektu 205 oraz barkę paliwową „B-2” i barki ogrzewcze „B-5” i „B-6”.
W połowie 2004 roku w Marynarce Wojennej miała miejsce reorganizacja nawodnych sił przeciwokrętowych, w wyniku której z 31 i 32 dywizjonu Okrętów Rakietowych (3 Flotylla Okrętów) oraz 11 dywizjonu Ścigaczy (9 Flotylla Obrony Wybrzeża) utworzono:
- dywizjon Okrętów Zwalczania Okrętów Podwodnych, w składzie:
- 2 fregaty rakietowe typu Oliver Hazard Perry
- korweta dozorowa ORP „Kaszub”
- dywizjon Okrętów Rakietowych, w składzie:
- 4 korwety rakietowe projektu 1241RE
- 3 korwety rakietowo-artyleryjskie projektu 660
- 2 kutry rakietowe projektu 205
W latach 2005-2006 z floty skreślono 10 jednostek pływających:
- 2 korwety rakietowe projektu 1241RE
- 2 kutry rakietowe projektu 205
- okręt szkolny ORP „Gryf”
- kuter szkolny ORP „Elew”
- zbiornikowiec ORP „Ślimak”
- poławiacz torped K-11
- motorówkę reprezentacyjną M-3
- motorówkę cumowniczą M-5
1 stycznia 2011 roku sformowano dywizjon Okrętów Bojowych z połączenia dywizjonu Okrętów Zwalczania Okrętów Podwodnych i dywizjonu Okrętów Rakietowych.
W wyniku rozformowania 9 Flotylli Obrony Wybrzeża, jej jednostki: 43 batalion saperów, 9 dywizjon przeciwlotniczy, 55 kompania chemiczna oraz Komenda Portu Wojennego Hel (później przekształcona w Punkt Bazowania Okrętów) weszły w 2006 roku w skład 3 Flotylli Okrętów, co rozszerzyło jej zadania o lądowe operacje przeciwlotnicze, przeciwchemiczne i inżynieryjne. Inna jednostka z Helu – 13 dywizjon Trałowców została przebazowana do Portu Wojennego w Gdyni, co stworzyło specyficzną sytuację, ponieważ stacjonując na terenie 3 Flotylli Okrętów, podlega 8 Flotylli Obrony Wybrzeża z dowództwem w Świnoujściu. W 2006 roku sformowano także dywizjon Okrętów Wsparcia, który powstał na bazie dywizjonu Okrętów Szkolno-Badawczych, grupy okrętów ratowniczych oraz dywizjonu pomocniczych jednostek pływających. W jego skład weszły: okręt szkolny – baza ORP Wodnik, okręty ratownicze OORP „Piast”, „Lech”, „Zbyszko” i „Maćko” oraz Brzegowa Grupa Ratownicza. W wyniku tych zmian rozwiązano dywizjon Okrętów Szkolno-Badawczych, a barkentynę ORP „Iskra” przekazano do dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego. W 2007 roku Sekcje Działań Specjalnych Marynarki Wojennej „Formoza” weszły w skład Wojsk Specjalnych.
Czasami mylnie podaje się, że dywizjon Zabezpieczenia Hydrograficznego należy do 3 Flotylli Okrętów. Choć jednostka ta stacjonuje w gdyńskim Porcie Wojennym, jest podporządkowana Centrum Operacji Morskich i jako jedyny oddział okrętów nie wchodzi w skład żadnego związku taktycznego. Również Oddział Żandarmerii Wojskowej w Gdyni ma swoją siedzibę w Porcie Wojennym.
Działalność
Po osiągnięciu pełnej gotowości bojowej 3 Flotylla Okrętów rozpoczęła działalność szkoleniową, mającą na celu utrzymanie wysokiego poziomu zdolności operacyjnej. Okręty, zespoły okrętów oraz jednostki lądowe biorą udział w samodzielnych ćwiczeniach, współdziałają z innymi oddziałami oraz uczestniczą w manewrach organizowanych w ramach całej Marynarki Wojennej. Najważniejsze ćwiczenia, w których bierze udział 3 Flotylla Okrętów, to wprowadzone w latach 90. XX wieku przeciwokrętowe strzelania rakietowe na poligonie w Wicku Morskim, które rozszerzono o operacje przeciwlotnicze, przeciwpodwodne, przeciwminowe oraz desantowe. Organizowane są one przy współpracy z Siłami Powietrznymi pod rotacyjnymi kryptonimami „Murena”, „Pirania” i „Rekin”.
W czasach Układu Warszawskiego jednostka współpracowała z siłami uderzeniowymi marynarek wojennych NRD i ZSRR. Międzynarodowe manewry polegały na koordynacji działań zespołów okrętów, a polski związek taktyczny był głównie odpowiedzialny za przeprowadzanie ataków torpedowych, a później rakietowych na zespoły okrętów przeciwnika. Ćwiczenia odbywały się na obszarze całego Morza Bałtyckiego, a strzelania torpedowe i rakietowe realizowano na poligonie morskim radzieckiej Floty Bałtyckiej w Bałtijsku.
Po przystąpieniu Polski w 1994 roku do programu „Partnerstwo dla Pokoju” oraz jej wejściu w 1999 roku do NATO, Marynarka Wojenna rozpoczęła współpracę z siłami morskimi państw europejskich oraz Ameryki Północnej. W ramach tej działalności jednostki pływające 3 Flotylli Okrętów regularnie uczestniczą w następujących ćwiczeniach:
- W 1990 roku Polska podpisała porozumienie o współpracy obronnej z Niemcami, a rok później z Danią. Na mocy tych umów w 1997 roku zawiązano trójstronny związek partnerski pomiędzy polską 3 Flotyllą Okrętów w Gdyni, duńską 4 Eskadrą Okrętów w Korsør (obecnie 2 Eskadra Okrętów) oraz niemiecką 7 Eskadrą Kutrów Rakietowych w Warnemünde.
- Jednostki przeprowadzają co najmniej jedno trójstronne ćwiczenie „Trilatex” w cyklu dwuletnim oraz coroczne ćwiczenia dwustronne „Bilatex” z każdym z partnerów.
W 2005 roku okręt podwodny ORP „Bielik” uczestniczył w operacji antyterrorystycznej NATO pod nazwą „Active Endeavour” na Morzu Śródziemnym. Fregaty rakietowe, ORP „Gen. K. Pułaski” i „Gen. T. Kościuszko” zdały – kolejno w 2004 i 2005 roku – egzaminy we Flag Officer Sea Training (ośrodku szkoleniowym Royal Navy) w Plymouth i rozpoczęły w 2006 roku naprzemienny udział w składzie Standing NATO Response Force Maritime Group 1 (1 Grupy Stałych Morskich Sił Odpowiedzi NATO).
Za całokształt działalności 3 Flotylla Okrętów otrzymała m.in.:
- rozkaz Ministra Obrony Narodowej za osiągnięcia w służbie w latach: 1973, 1977, 1979, 1982, 1985, 1986 oraz 1987
- Order Sztandaru Pracy II klasy w 1979 roku
- Znaki Honorowe Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w latach: 1993, 1995, 1996 oraz 1997
W 1985 roku 3 Flotyllę Okrętów wyróżniono imieniem kmdra Bolesława Romanowskiego, który podczas II wojny światowej był Dowódcą Okrętów Podwodnych RP „Jastrząb” i „Dzik”, a po wojnie pełnił m.in. funkcję dowódcy dywizjonu okrętów podwodnych oraz zastępcy komendanta Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej.
Zadania
- niszczenie wrogich okrętów nawodnych i transportowców oraz ich zespołów w ramach walki o utrzymanie przewagi na morzu
- zwalczanie okrętów podwodnych przeciwnika
- niszczenie środków bojowych i transportowych przeciwnika w operacjach przeciwdesantowych
- osłona przeciwokrętowa i przeciwlotnicza zespołów floty
- obrona przeciwlotnicza wschodniej części polskiego wybrzeża przy współpracy z Siłami Powietrznymi
- obrona przeciwchemiczna i zabezpieczenie inżynieryjne sił Marynarki Wojennej stacjonujących na wschodnim Wybrzeżu
- odtwarzanie zdolności bojowej okrętów w portach wojennych i punktach bazowania
- demonstrowanie obecności polskiej bandery wojennej na wodach terytorialnych
- utrzymanie wysokiej gotowości bojowej
- pełnienie służby bojowej
- udział w ratowaniu życia na morzu
Struktura
Obecna struktura 3 Flotylli Okrętów obowiązuje od 2013 roku. 1 stycznia 2014 roku 3 Flotylla Okrętów została podporządkowana bezpośrednio Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych.
- Dowództwo 3 Flotylli Okrętów w Gdyni
- Dywizjon Okrętów Bojowych w Gdyni
- Dywizjon Okrętów Podwodnych w Gdyni
- Dywizjon Okrętów Wsparcia w Gdyni
- Dywizjon Zabezpieczenia Hydrograficznego
- Grupa Okrętów Rozpoznawczych w Gdyni
- Dywizjon Pomocniczych Jednostek Pływających w Gdyni
Komenda Portu Wojennego w Gdyni – Komenda Portu Wojennego Gdynia jest największym oddziałem gospodarczym Marynarki Wojennej. Jako jednostka wojskowa o profilu logistycznym zabezpiecza i zaopatruje okręty stacjonujące w Porcie Wojennym Gdynia oraz jednostki wojskowe bazujące w garnizonach Gdynia i Gdańsk.
Poligon Kontrolno-Pomiarowy Marynarki Wojennej – Poligon Kontrolno-Pomiarowy Marynarki Wojennej jest jednostką wsparcia bojowego, przeznaczoną do planowania i realizowania działalności związanej z pomiarami i minimalizacją pól fizycznych oraz demagnetyzacją okrętów.
- 43 Batalion Saperów w Rozewiu
- 9 Dywizjon Przeciwlotniczy w Ustce
- Morska Jednostka Rakietowa
- Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej
- Okręt muzeum ORP Błyskawica w Gdyni
- Zespół Redakcyjno-Wydawniczy Marynarki Wojennej
- Klub Marynarki Wojennej „Riwiera” w Gdyni
Dowódcy
3 Flotylla Okrętów
Dywizjon Okrętów Podwodnych
Sprawdź także: Dywizjon Okrętów Podwodnych (III RP)
Dywizjon Okrętów ZOP
Dywizjon Okrętów Bojowych
Sprawdź także: Dywizjon Okrętów Bojowych
Dywizjon Okrętów Rakietowych
Sprawdź także:
Dywizjon Okrętów Wsparcia
Sprawdź także: Dywizjon Okrętów Wsparcia
Grupa Okrętów Rozpoznawczych
Sprawdź także: Grupa Okrętów Rozpoznawczych
Baza Techniczna Marynarki Wojennej
Komenda Portu Wojennego Gdynia
Zmiany stanu jednostek wojskowych
Dywizjon Okrętów Podwodnych
Dywizjony Okrętów Rakietowych i ZOP
Dywizjon Okrętów Wsparcia
Grupa Okrętów Rozpoznawczych
9 dywizjon przeciwlotniczy
43 batalion saperów
55 kompania chemiczna
W dniu 31.12.2010 roku 55 Kompania Chemiczna została rozformowana, a 1.1.2011 roku jako kompania chemiczna weszła w skład 43 Batalionu Saperów MW w Rozewiu.
Baza Techniczna Marynarki Wojennej
Komenda Portu Wojennego Gdynia
Poligon Kontrolno-Pomiarowy MW
Spis jednostek pływających
Okręty podwodne
Okręty podwodne projektu 613 (w kodzie NATO: Whiskey)
- ORP „Orzeł” II (292) pb. 1962, ob. 1983, pb. radzieckiej ok. 1955 (3 Flotylla Okrętów 1971–1983: dywizjon Okrętów Podwodnych 1971–1983)
- ORP „Sokół” II (293) pb. 1964, przem. okręt szkolny 1987, ob. 1987, pb. radzieckiej ok. 1955 (3 Flotylla Okrętów 1971–1987: dywizjon Okrętów Podwodnych 1971–1987)
- ORP „Kondor” (294) pb. 1965, ob. 1985, pb. radzieckiej ok. 1955 (3 Flotylla Okrętów 1971–1987: dywizjon Okrętów Podwodnych 1971–1985)
- ORP „Bielik” (295) pb. 1965, przem. okręt szkolny 1988, ob. 1988, pb. radzieckiej ok. 1955 (3 Flotylla Okrętów 1971–1988: dywizjon Okrętów Podwodnych 1971–1988)
Okręt podwodny projektu 877E (w kodzie NATO: Kilo)
- ORP „Orzeł” III (291) pb. 1986 (3 Flotylla Okrętów 1986 – obecnie: dywizjon Okrętów Podwodnych 1986 – obecnie)
Okręty podwodne projektu 641 (w kodzie NATO: Foxtrot)
- ORP „Wilk” II (292) pb. 1987, ob. 2003, pb. radzieckiej 1964 (3 Flotylla Okrętów 1987–2003: dywizjon Okrętów Podwodnych 1987–2003)
- ORP „Dzik” II (293) pb. 1988, ob. 2003; pb. radzieckiej 1966 (3 Flotylla Okrętów 1988–2003: dywizjon Okrętów Podwodnych 1988–2003)
Okręty podwodne typu 207 (Kobben)
- ORP „Sokół” III (294) pb. 2002, eks KNM „Stord” pb. norweskiej 1966 (3 Flotylla Okrętów 2002 – dywizjon Okrętów Podwodnych 2002 – 2018)
- ORP „Sęp” II (295) pb. 2002, eks KNM „Skoplen” pb. norweskiej 1966 (3 Flotylla Okrętów 2002 – dywizjon Okrętów Podwodnych 2002 – 2021)
- ORP „Bielik” II (296) pb. 2003, eks KNM „Svenner” pb. norweskiej 1967 (3 Flotylla Okrętów 2003 – dywizjon Okrętów Podwodnych 2003 – 2021)
- ORP „Kondor” II (297) pb. 2003, eks KNM „Kunna” pb. norweskiej 1964 (3 Flotylla Okrętów 2004 – dywizjon Okrętów Podwodnych 2004 – 2017)
Niszczyciele
Niszczyciel projektu 30bis, typu Smiełyj (w kodzie NATO: Skoryi)
- ORP „Grom” II (423) pb. 1957, ob. 1973, eks „Smietliwyj” pb. radzieckiej 1951 (3 Flotylla Okrętów 1971–1972)
Niszczyciel rakietowy projektu 56AE (w kodzie NATO: Kotlin SAM)
- ORP „Warszawa” II (275) pb. 1970, ob. 1986, eks „Sprawiedliwyj” pb. radzieckiej 1958 (3 Flotylla Okrętów 1971–1986)
Niszczyciel rakietowy projektu 61MP (w kodzie NATO: Modified Kashin)
- ORP „Warszawa” III (271) pb. 1988, ob. 2003, eks „Smełyj” pb. radzieckiej 1969 (3 Flotylla Okrętów 1988–2003)
Fregaty
Fregaty rakietowe typu Oliver Hazard Perry
- ORP „Gen. K. Pułaski” (272) pb. 2000, eks USS „Clark” pb. amerykańskiej 1980 (3 Flotylla Okrętów 2000 – obecnie: 31 dywizjon Okrętów Rakietowych 2002–2004, dywizjon Okrętów Zwalczania Okrętów Podwodnych 2004 – 2010, dywizjon Okrętów Bojowych 2011-obecnie)
- ORP „Gen. T. Kościuszko” (273) pb. 2002, eks USS „Wadsworth” pb. amerykańskiej 1980 (3 Flotylla Okrętów 2002 – obecnie: 31 dywizjon Okrętów Rakietowych 2002–2004, dywizjon Okrętów Zwalczania Okrętów Podwodnych 2004–2010, dywizjon Okrętów Bojowych 2011-obecnie)
Korwety
Korwety rakietowe projektu 1241RE, typu Mołnia (w kodzie NATO: Tarantul I)
- ORP „Górnik” (434) pb. 1983, ob. 2005 (3 Flotylla Okrętów 1983–2003: 2 dywizjon Kutrów Rakietowo-Torpedowych 1983–1992, 2 dywizjon Okrętów Rakietowych 1992–1999, 32 dywizjon Okrętów Rakietowych 1999–2004, dywizjon Okrętów Rakietowych 2004–2005)
- ORP „Hutnik” (435) pb. 1984, ob. 2005 (3 Flotylla Okrętów 1984–2003: 2 dywizjon Kutrów Rakietowo-Torpedowych 1984–1992, 2 dywizjon Okrętów Rakietowych 1992–1999, 32 dywizjon Okrętów Rakietowych 1999–2004, dywizjon Okrętów Rakietowych 2004–2005)
- ORP „Metalowiec” (436) pb. 1988 (3 Flotylla Okrętów 1988 – obecnie: 2 dywizjon Kutrów Rakietowo-Torpedowych 1988–1992, 2 dywizjon Okrętów Rakietowych 1992–1999, 32 dywizjon Okrętów Rakietowych 1999–2004, dywizjon Okrętów Rakietowych 2004 – 2010, dywizjon Okrętów Bojowych 2011-2013)
- ORP „Rolnik” (437) pb. 1989 (3 Flotylla Okrętów 1989 – obecnie: 2 dywizjon Kutrów Rakietowo-Torpedowych 1988–1992, 2 dywizjon Okrętów Rakietowych 1992–1999, 32 dywizjon Okrętów Rakietowych 1999–2004, dywizjon Okrętów Rakietowych 2004–2010, dywizjon Okrętów Bojowych 2011–2013)
Korweta dozorowa projektu 620, typu Kaszub
- ORP „Kaszub” III (240) pb. 1987 (3 Flotylla Okrętów 2004 – obecnie: dywizjon Zwalczania Okrętów Podwodnych 2004–2010, dywizjon Okrętów Bojowych 2011-obecnie)
Korweta patrolowa projektu 621M, typu Gawron
- ORP Ślązak (241) pb. 2019 (3 Flotylla Okrętów 2019 – obecnie: dywizjon Okrętów Bojowych 2019 – obecnie)
Okręty rakietowe
Okręty rakietowe projektu 660, typu Orkan (w kodzie NATO: Sassnitz)
- ORP „Orkan” II (421) pb. 1992 (3 Flotylla Okrętów 1992 – obecnie: 1 dywizjon Okrętów Rakietowych 1992–1999, 31 dywizjon Okrętów Rakietowych 1999–2004, dywizjon Okrętów Rakietowych 2004 – 2010, dywizjon Okrętów Bojowych 2011-obecnie)
- ORP „Piorun” II (422) pb. 1994 (3 Flotylla Okrętów 1994 – obecnie: 1 dywizjon Okrętów Rakietowych 1994–1999, 31 dywizjon Okrętów Rakietowych 1999–2004, dywizjon Okrętów Rakietowych 2004–2010, dywizjon Okrętów Bojowych 2011–obecnie)
- ORP „Grom” III (423) pb. 1995 (3 Flotylla Okrętów 1995 – obecnie: 1 dywizjon Okrętów Rakietowych 1995–1999, 31 dywizjon Okrętów Rakietowych 1999–2004, dywizjon Okrętów Rakietowych 2004–2010, dywizjon Okrętów Bojowych 2011–obecnie)
Kutry rakietowe, kutry torpedowe
Kutry torpedowe projektu 183, typu P-6
- ORP „KT-83″ (410) pb. 1956, ob. 1973, pb. radzieckiej ok. 1952 (3 Flotylla Okrętów 1971–1973: 1 dywizjon Kutrów Rakietowo-Torpedowych 1971–1973)
- ORP „KT-84″ (411) pb. 1956, ob. 1973, pb. radzieckiej ok. 1952 (3 Flotylla Okrętów 1971–1973: 1 dywizjon Kutrów Rakietowo-Torpedowych 1971–1973)
- ORP „KT-85″ (412) pb. 1956, ob. 1973, pb. radzieckiej ok. 1952 (3 Flotylla Okrętów 1971–1973: 1 dywizjon Kutrów Rakietowo-Torpedowych 1971–1973)
- ORP „KT-86″ (413) pb. 1956, ob. 1973, pb. radzieckiej ok. 1952 (3 Flotylla Okrętów 1971–1973: 1 dywizjon Kutrów Rakietowo-Torpedowych 1971–1973)
- ORP „KT-87″ (414) pb. 1956, ob. 1973, pb. radzieckiej ok. 1952 (3 Flotylla Okrętów 1971–1973: 1 dywizjon Kutrów Rakietowo-Torpedowych 1971–1973)
- ORP „KT-88″ (415) pb. 1957, przem. kuter-cel ORP „KS-3″ 1973, ob. 1980, pb. radzieckiej ok. 1950 (3 Flotylla Okrętów 1971–1980: 1 dywizjon Kutrów Rakietowo-Torpedowych 1971–1980)
- ORP „KT-89″ (416) pb. 1957, ob. 1972, pb. radzieckiej ok. 1950 (3 Flotylla Okrętów 1971–1972: 2 dywizjon Kutrów Rakietowo-Torpedowych 1971–1972)
- ORP „KT-90″ (417) pb. 1958, ob. 1972, pb. radzieckiej ok. 1950 (3 Flotylla Okrętów 1971–1972: 2 dywizjon Kutrów Rakietowo-Torpedowych 1971–1972)
- ORP „KT-91″ (418) pb. 1958, przem. kuter-cel ORP „KS-1″ 1972, ob. 1985, pb. radzieckiej ok. 1950 (3 Flotylla Okrętów 1971–1985: 2 dywizjon Kutrów Rakietowo-Torpedowych 1971–1985)
- ORP „KT-92″ (419) pb. 1958, przem. kuter-cel ORP „KS-2″ 1972, ob. 1979, pb. radzieckiej ok. 1950 (3 Flotylla Okrętów 1971–1979: 2 dywizjon Kutrów Rakietowo-Torpedowych 1971–1979)
Kutry rakietowe projektu 205 (w kodzie NATO: Osa I)
- ORP „Hel” (421) pb. 1964, ob. 1984 (3 Flotylla Okrętów 1971–1984: 1 dywizjon Kutrów Rakietowo-Torpedowych 1971–1984)
- ORP „Gdańsk” II (422) pb. 1964, ob. 1989 (3 Flotylla Okrętów 1971–1989: 2 dywizjon Kutrów Rakietowo-Torpedowych 1971–1989)
- ORP „Gdynia” III (423) pb. 1965, przem. jednostka pływająca Straży Granicznej SG-301 „Gdynia” 1991, ob. 1995 (3 Flotylla Okrętów 1971–1989: 2 dywizjon Kutrów Rakietowo-Torpedowych 1971–1989)
- ORP „Kołobrzeg” (424) pb. 1965, ob. 1990 (3 Flotylla Okrętów 1971-1993: 2 dywizjon Kutrów Rakietowo-Torpedowych 1971–1990)
- ORP „Szczecin” (425) pb. 1966, przem. jednostka pływająca Straży Granicznej SG-302 „Szczecin” 1991,