2MASS (ang. Two Micron All-Sky Survey – Przegląd całego nieba na 2 mikronach) to astronomiczny projekt badawczy, który został zrealizowany w latach 1997–2001.
Opis projektu
Przegląd 2MASS został zorganizowany przez University of Massachusetts w kooperacji z JPL, National Science Foundation oraz NASA. Do jego realizacji użyto dwóch identycznych teleskopów o średnicy lustra wynoszącej 1,3 m, zlokalizowanych na obu półkulach ziemskich: jeden na Mount Hopkins w Arizonie (USA), a drugi w Obserwatorium Cerro Tololo w Chile. Obserwacje skupiały się na bliskiej podczerwieni, w trzech pasmach fotometrycznych: J (o centralnej długości fali 1,25 μm), H (1,65 µm) oraz Ks (2,17 µm) – stąd nazwa projektu, która także odnosi się do UMass, będącego skrótem od University of Massachusetts.
Wyniki naukowe
W ramach przeglądu 2MASS zbadano 99,998% sfery niebieskiej, gromadząc około 25,4 terabajtów danych w postaci około 4,1 miliona plików FITS. Po ich dalszej obróbce stworzono dwa katalogi obiektów astronomicznych: Point Source Catalog (PSC), który zawiera gwiazdy oraz obiekty typu gwiazdowego (takie jak kwazary), oraz Extended Source Catalog (XSC), w którym zebrano informacje o galaktykach, gromadach kulistych, mgławicach oraz innych rozciągniętych źródłach z naszej Galaktyki. Katalog PSC obejmuje prawie 471 milionów obiektów, natomiast w katalogu XSC skatalogowano ponad 1,6 miliona źródeł.
Dane z przeglądu 2MASS są ogólnodostępne w formie elektronicznej do pobrania z internetu lub na pięciu dwustronnych płytach DVD, które można zamówić bezpłatnie.
Przypisy
Linki zewnętrzne
Strona projektu 2MASS na University of Massachusetts: pegasus.astro.umass.edu. [zarchiwizowane z tego adresu (2000-05-26)].
Strona projektu 2MASS w Infrared Processing and Analysis Center (IPAC) (ang.)