27. Turniej Czterech Skoczni

27. Turniej Czterech Skoczni (niem. 27. Vierschanzentournee) – edycja Turnieju Czterech Skoczni, która miała miejsce od 30 grudnia 1978 do 6 stycznia 1979 na skoczniach Schattenbergschanze i Große Olympiaschanze w Niemczech oraz Bergisel i Paul-Ausserleitner-Schanze w Austrii. Był to ostatni turniej przed inauguracją Pucharu Świata.

Triumfatorem Turnieju został Fin Pentti Kokkonen, który wygrał dwa z czterech konkursów. Na drugim miejscu uplasował się Szwajcar Hansjörg Sumi, a na trzecim Niemiec Jochen Danneberg.

Tło i faworyci

Ostatnim znaczącym wydarzeniem przed turniejem były Mistrzostwa Świata 1978 w Lahti, gdzie rywalizowano w dwóch konkursach indywidualnych: 18 lutego na normalnej skoczni, który wygrał Matthias Buse, oraz 26 lutego na dużej skoczni, gdzie triumfował Tapio Räisänen.

W poprzedniej edycji Turnieju Czterech Skoczni, 26. edycji, wygrał fiński skoczek Kari Ylianttila, a za nim znaleźli się przedstawiciele Niemieckiej Republiki Demokratycznej: Matthias Buse i Martin Weber (w sumie 6 zawodników z tego kraju znalazło się w czołowej dziesiątce). Podczas zawodów w Innsbrucku, Falko Weißpflog ustanowił rekord skoczni, skacząc na 106 m.

Skocznie

Tradycyjnie, konkursy Turnieju Czterech Skoczni odbywały się na dwóch obiektach w Niemczech, tj. w Oberstdorfie i Garmisch-Partenkirchen, oraz na dwóch w Austrii, tj. w Innsbrucku i Bischofshofen. Wszystkie cztery skocznie były obiektami normalnymi, z punktami konstrukcyjnymi na 90 metrze.

Medaliści klasyfikacji łącznej

Konkurs w Oberstdorfie

Pierwszy z konkursów w ramach turnieju odbył się 30 grudnia 1978 na skoczni Schattenbergschanze w Oberstdorfie (RFN). W zawodach udział wzięło 69 skoczków z 17 krajów, z czego najwięcej, bo 10, reprezentowało gospodarzy.

Zwycięzcą został radziecki skoczek Jurij Iwanow, który skoczył na 100,5 m i 105,5 m, obejmując prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce zajął Jochen Danneberg z NRD po skokach na 101,5 m i 103,5 m, a trzeci był Pentti Kokkonen z Finlandii, osiągając 101 m i 105 m.

Wyniki konkursu

Konkurs w Garmisch-Partenkirchen

1 stycznia 1979 miał odbyć się tradycyjny noworoczny konkurs na Große Olympiaschanze w Garmisch-Partenkirchen.

Ze względu na znaczny spadek temperatury w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia, wystąpiły problemy z rozegraniem konkursu, ponieważ zeskok pokrył się lodem. W związku z tym relacja z zawodów na antenie ZDF została przedłużona o 4 godziny.

W związku z warunkami pogodowymi postanowiono przenieść konkurs na 2 stycznia.

Rozegrano tylko jedną serię. Najlepszym skoczkiem okazał się reprezentant Czechosłowacji Josef Samek, który skoczył 101 m. Metr krócej skoczył zdobywca drugiego miejsca Bogdan Norčič z Jugosławii. Na trzecim miejscu uplasował się Pentti Kokkonen, skacząc 97 m.

Kokkonen objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej z łączną notą 346,8 pkt. Za nim znajdowali się Danneberg ze stratą 2,2 pkt i Duschek z 11 pkt straty. Triumfator pierwszego konkursu, Iwanow, spadł na 10. miejsce.

Wyniki konkursu

Konkurs w Innsbrucku

3 stycznia 1979 rywalizacja przeniosła się do Austrii, gdzie zawodnicy skakali na obiekcie Bergisel. Najlepszym skoczkiem ponownie okazał się Pentti Kokkonen, za nim uplasowali się Roger Ruud z Norwegii i Jochen Danneberg z NRD. Wszyscy ci trzej skoczkowie w drugiej serii oddali skoki na taką samą odległość jak w pierwszej: 98 m, 96,5 m i 95,5 m. W zawodach wzięło udział 77 skoczków.

Pierwsza trójka w klasyfikacji generalnej pozostała niezmieniona: Kokkonen, Danneberg, Duschek. Na 4. miejscu znalazł się Sumi. Po tym konkursie sklasyfikowanych było 82 zawodników, ponieważ w Innsbrucku pojawiło się trzech nowych skoczków, którzy nie brali udziału w niemieckiej części turnieju.

Wyniki konkursu

Konkurs w Bischofshofen

Ostatni konkurs odbył się 6 stycznia 1979 na Paul-Ausserleitner-Schanze w Bischofshofen. Ponownie zwyciężył Kokkonen, przed Sætre i Fijasem.

W klasyfikacji generalnej wygrał wspomniany Fin, z przewagą 33 punktów nad Sumim, który przesunął się z czwartej na drugą pozycję, natomiast Danneberg spadł na trzecią. Do czołowej dziesiątki awansował z 15. miejsca Fijas.

Wyniki konkursu

Klasyfikacja generalna

Reprezentacje

Finlandia

Reprezentacja Finlandii składała się z siedmiu zawodników na 27. Turnieju Czterech Skoczni. Najlepszym okazał się 23-letni Pentti Kokkonen, który wykazał się stabilną formą, stając na podium wszystkich konkursów i wygrywając klasyfikację generalną. W pierwszej piętnastce znalazł się jeszcze rok starszy Törmänen, którego najlepszym występem było 5. miejsce w Bischofshofen.

Triumfator poprzedniego turnieju, Kari Ylianttila, zajął zaledwie 17. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Szwajcaria

Szwajcarię reprezentowało pięciu skoczków. Najwyżej w klasyfikacji generalnej uplasował się 19-letni Hansjörg Sumi, który zajął drugie miejsce, tracąc 33 punkty do zwycięzcy, Kokkonena. Sumi jednak ani razu nie stanął na podium podczas 27. Turnieju Czterech Skoczni. Najlepszą jego pozycją było 4. miejsce w Bischofshofen, gdzie skoczył 105,5 m i 102,0 m. Żaden inny szwajcarski zawodnik nie znalazł się w czołowej piętnastce któregokolwiek z konkursów.

NRD

Reprezentacja Niemieckiej Republiki Demokratycznej w skokach narciarskich, podobnie jak przed rokiem, zdominowała czołówkę, choć w mniejszym stopniu – 7 z 8 startujących skoczków z tego kraju znalazło się w czołowej szesnastce klasyfikacji generalnej. Najwyżej uplasował się Jochen Danneberg, który zajął trzecie miejsce, dwukrotnie stając na podium konkursów.

Obaj reprezentanci NRD, którzy stawali na podium w poprzedniej edycji, spadli o sześć pozycji w stosunku do niej.

Norwegia

Wśród czterech reprezentantów Norwegii jedynie Johan Sætre uplasował się w pierwszej trzydziestce klasyfikacji generalnej. Ten 28-letni skoczek, po skokach na 103,5 m i 100,5 m, zajął drugie miejsce w Bischofshofen. Inny z Norwegów, Per Bergerud, siódmy w poprzednim roku, zakończył rywalizację na 82. miejscu w klasyfikacji generalnej, nie biorąc udziału w następnych konkursach.

Czechosłowacja

Najwyżej sklasyfikowanym Czechosłowakiem był Leoš Škoda, który zajął 6. miejsce w klasyfikacji generalnej. Jedynym reprezentantem tego kraju, który stanął na podium, był Josef Samek, zwycięzca zawodów w Garmisch-Partenkirchen. Wszyscy czterej skoczkowie czechosłowaccy, którzy wystąpili w turnieju, zajęli wyższe pozycje niż w poprzedniej edycji.

Austria

Najliczniejszą drużyną na 27. Turnieju Czterech Skoczni była reprezentacja austriacka, składająca się z dwunastu skoczków. Najlepszym z nich, 22-letnim Klaus Tuchscherer, zajął 7. miejsce w klasyfikacji generalnej. Nie stanął jednak na podium żadnego z konkursów, jego najlepszą pozycją było 4. miejsce w Oberstdorfie.

Nie wszyscy Austriacy wystartowali we wszystkich zawodach – Edi Federer i Rudolf Wanner wzięli udział tylko w Bischofshofen, Willi Pürstl uczestniczył jedynie w niemieckiej części konkursu, a Heinz Koch, Alfred Lengauer i Fritz Esser tylko w austriackiej.

Polska

Polska drużyna wystawiła trzech reprezentantów na turniej, z których żaden nie brał udziału w poprzedniej edycji. Najwyżej sklasyfikowany został debiutujący na arenie międzynarodowej Piotr Fijas, który zajął 10. miejsce w klasyfikacji generalnej, a podczas zawodów w Bischofshofen stanął na najniższym stopniu podium.

Bardziej doświadczony Stanisław Bobak, mistrz Polski z normalnej skoczni, zajął 21. miejsce, a jego najlepszym wynikiem była 10. pozycja w Garmisch-Partenkirchen.

Jugosławia

W czołowej trzydziestce klasyfikacji generalnej znalazł się tylko jeden reprezentant Jugosławii – 25-letni Bogdan Norčič, który stanął na podium konkursu w Garmisch-Partenkirchen, skacząc na 100 m w jedynej serii.

Związek Radziecki

Jurij Iwanow, jeden z siedmiu radzieckich skoczków, którzy wystąpili na Turnieju, wygrał pierwszy konkurs, stając się liderem klasyfikacji generalnej. Ostatecznie zajął 21. miejsce.

Stany Zjednoczone

Na turnieju wystąpiło dwóch amerykańskich skoczków: Jim Denney, który w zeszłym roku osiągnął najlepszy wynik z trzech braci Denneyów, oraz Kip Sundgaard.

Najlepsze wyniki Amerykanie uzyskali w jednoseryjnym konkursie w Garmisch-Partenkirchen, gdzie Denney skoczył na odległość 95,5 m, plasując się na 8. miejscu, a Sundgaard zajął 52. pozycję.

RFN

Reprezentacja Niemiec, jeden z gospodarzy turnieju, wystawiła dziesięciu skoczków. Najlepszym z nich okazał się 27-letni Hermann Weinbuch, który zajął 17. miejsce w Innsbrucku, będąc najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem Niemiec.

W czołowej trzydziestce znalazł się jeszcze jeden skoczek z Niemiec Zachodnich, Peter Leitner, który obchodził 23. urodziny przed konkursem w Bischofshofen. Jego najlepszym wynikiem było 20. miejsce w Innsbrucku.

Japonia

Reprezentacja Japonii składała się z trzech zawodników. Najwyższą pozycję w klasyfikacji generalnej zajął 19-letni Hirokazu Yagi, który był 30., a jego najlepszym wynikiem była 15. pozycja w Innsbrucku, gdzie osiągnął odległości 86,5 m i 89 m.

Tymczasem Yūji Kawamura, który zajął 39. miejsce, awansował o 30 lokat względem poprzedniej edycji turnieju.

Szwecja

Reprezentacja Szwecji wróciła po rocznej przerwie (nie brała udziału w poprzedniej edycji turnieju) w składzie: Christer Karlsson i Seppo Reijonen.

Karlsson tylko raz znalazł się w pierwszej trzydziestce, zajmując 28. miejsce w Bischofshofen. Reijonenowi nie udało się to ani razu, a jego najlepszym wynikiem była 44. pozycja w Garmisch-Partenkirchen.

Włochy

Na turnieju wystąpiło dwóch reprezentantów Włoch: Lido Tomasi i Ivano Wegher. Najlepszym wynikiem włoskich skoczków było 37. miejsce Tomasiego w Bischofshofen. Obydwaj poprawili swoje wyniki względem poprzedniego turnieju.

Węgry

Reprezentacja Węgier wystąpiła w czteroosobowym składzie, a najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem był Gábor Gellér, który zajął 51. miejsce. Najlepiej zaprezentował się w konkursie w Garmisch-Partenkirchen, gdzie uplasował się na 50. pozycji.

Francja

Reprezentacja Francji wysłała czterech zawodników na Turniej. Najlepszym ich rezultatem było 59. miejsce Moulliera w Innsbrucku.

Hiszpania

Reprezentacja Hiszpanii wystawiła jednego skoczka na turniej – Tomása Cano, dla którego był to pierwszy start w zawodach tej rangi. We wszystkich czterech konkursach plasował się w ostatniej dziesiątce, a jego najlepszym wynikiem była 72. pozycja w Bischofshofen.

Uwagi

Przypisy

Bibliografia

FIS Race 1979. FIS. [dostęp 2016-09-17]. (ang.).

Turniej Czterech Skoczni 1978/1979. Skokinarciarskie.pl. [dostęp 2016-05-08].

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!