25 mm armata przeciwlotnicza Typ 96

Działko przeciwlotnicze kal. 25 mm Typ 96

Działko przeciwlotnicze kalibru 25 mm Typ 96 (96 Shiki) to japońska morska armata przeciwlotnicza, powstała pod koniec lat 30. XX wieku. Było to standardowe i jedyne lekkie działko przeciwlotnicze na japońskich okrętach w czasie II wojny światowej.

Typ 96 był wersją licencyjną francuskiej armaty 25 mm Hotchkiss. W 1934 roku zakupiono ich serię we Francji, a następnie rozpoczęto produkcję luf (wyposażonych w tłumiki ognia zaprojektowane przez Rheinmetall) oraz kompletnych działek w Japonii, które były wytwarzane w Arsenale w Yokosuka.

Najpierw opracowano wersję podwójnie sprzężoną, która została przyjęta na uzbrojenie 6 sierpnia 1936 roku jako armata Typ 96 model 1 (96 Shiki 25 mm Kiju 1 Gata). Nowe niszczyciele typu Asashio były pierwszymi jednostkami, które ją otrzymały, a następnie armata ta znalazła się na większości nowych oraz modernizowanych japońskich okrętów. W 1941 roku stworzono wersję potrójnie sprzężoną, która również była używana, aczkolwiek w nieco mniejszych ilościach. W 1943 roku wprowadzono wersję pojedynczą. Łącznie wyprodukowano około 33 000 tych armat.

Poza Japonią, działka 25 mm były wykorzystywane od 1941 roku na okrętach marynarki sił Vichy we Francji w Indochinach. Po zakończeniu wojny, okręty japońskie z tym uzbrojeniem zostały przekazane Chinom oraz ZSRR.

Na początku wojny działka przeciwlotnicze 25 mm Typ 96 były stosunkowo efektywną bronią. Jednak z biegiem czasu, w miarę wzrostu osiągów samolotów oraz intensyfikacji zmasowanych nalotów lotniczych, ich skuteczność zaczęła maleć. Wady obejmowały niewielką prędkość naprowadzania na cel w przypadku działek sprzężonych, a także niedostosowanie celowników do zwalczania szybko poruszających się celów. Dodatkowo, obsługa działek nie miała odpowiedniej osłony przed ogniem z broni lotniczej. Inną wadą był stosunkowo mały kaliber, co wpływało na donośność i skuteczność pocisków, zwłaszcza w porównaniu z standardowymi działkami 40 mm Bofors, które wykorzystywały siły amerykańskie. Ostatecznie, ograniczona pojemność magazynka wpływała na szybkostrzelność tych działek.

Wersje podwójnie i potrójnie sprzężone były montowane na podstawach z napędem elektrycznym mechanizmów naprowadzania (silnik o mocy 1 KM), ale istniała również możliwość naprowadzania ręcznego.

Pojedyncza: obsada 3 osób, masa 785 kg

Podwójna: obsada 7 osób, masa 1100 kg

Potrójna: obsada 9 osób, masa 1800 kg

Wykorzystywano cztery typy pocisków: przeciwpancerny o masie 262 g, wybuchowy o masie 243 g (ładunek 13,2 g), zapalający o masie 250 g (ładunek 11,3 g) oraz smugowy o masie 252 g (ładunek 11,0 g).

Dane techniczne

żywotność lufy: 3000–15 000 strzałów

zasilanie: magazynek 15-nabojowy na lufę

Galeria

Przypisy

Bibliografia

Japanese 25 mm/60 (1″) Type 96 Model 1 w serwisie NavWeaps (ang.)

A. W. Orieł (А. В. Орел): „Esmincy tipa Akizuki” (Эсминцы типа „Акицуки”), seria Morskaja Kollekcja 5/2001 (ros.)

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!