25 halerzy
25 halerzy (cz. 25 haléřů, słow. 25 halierov) to czechosłowacka moneta o nominale 25 halerzy, która została wyemitowana w 1933 roku i ostatecznie wycofana w 1941 roku. Obie strony tej monety zaprojektował Otakar Španiel.
Wzór
W centralnej części awersu znajduje się godło państwowe, które pochodzi z małego herbu Czechosłowacji – heraldyczny wspięty lew w koronie z podwójnym ogonem. Na jego piersi umieszczono herb Słowacji, który przedstawia podwójny krzyż na trójwzgórzu. Poniżej znajduje się rok bicia (zapisany zewnętrznie), a wzdłuż otoku widnieje inskrypcja „REPUBLIKA ČESKOSLOVENSKÁ” (zapisaną wewnętrznie). Legendę od otoku oddzielono perełkowaniem. Po lewej stronie monety, między lewą przednią a prawą tylną łapą lwa, znajduje się oznaczenie autora projektu, „O•Š”.
Rewers monety zawiera jedynie nominał zapisany cyframi arabskimi. Pozostałą przestrzeń wypełniają łukowate linie, które rozchodzą się wokół cyfr. Również na tej stronie monety zastosowano perełkowanie wzdłuż otoku.
Nakład
Moneta o nominale 25 halerzy została wprowadzona do czechosłowackiego systemu prawnego na mocy ustawy z dnia 9 czerwca 1932 roku dotyczącej nowej emisji drobnych pieniędzy. Ustalono, że będzie ona wykonana z miedzioniklu (MN20 – miedź 80%, nikiel 20%) oraz że jej waga wyniesie 4 g (z jednego kilograma stopu miało powstać 250 monet). Wzór monety oraz jej średnicę (21 mm) określono w rozporządzeniu rządu z 28 kwietnia 1933 r. Jeszcze przed oficjalnym ustaleniem wzoru, w 1932 roku bito serie próbne z wykorzystaniem różnych stempli, w tym stempla o wzorze zbliżonym do ostatecznie zatwierdzonego. Większość monet z serii próbnych została później zdemonetyzowana. Ostatecznie wyemitowane monety pochodziły z jedynego rocznika 1933, kiedy wybito 22 711 000 sztuk.
Po likwidacji państwa czechosłowackiego, monety 25 halerzy pozostawały w obiegu na Słowacji do końca stycznia 1940 roku, a w Protektoracie Czech i Moraw do 30 września 1941 roku.