25. godzina (ang. 25th Hour) to amerykański dramat z 2002 roku, wyreżyserowany przez Spike’a Lee.
Fabuła
Monty Brogan, dealer narkotykowy, staje przed wyrokiem siedmiu lat więzienia. Pozostał mu jedynie jeden dzień, aby przygotować się do tego, co go czeka. W ciągu 24 godzin planuje pożegnać się z przyjaciółmi, rozwiązać zagadkę swojego wydania (podejrzewa swoją dziewczynę), przemyśleć swoje wcześniejsze decyzje, opuścić Nowy Jork oraz zacząć akceptować myśl o długim pobycie za kratkami.
Obsada
Edward Norton – Monty Brogan
Philip Seymour Hoffman – Jakob Elinsky
Barry Pepper – Frank Slattery
Rosario Dawson – Naturelle Rivera
Anna Paquin – Mary D’Annunzio
Brian Cox – ojciec Monty’ego
Tony Devon – agent Allen
Paul Diomede – Simon
Levani Outchaneichvili – wujek Nikolai
Aaron Stanford – Marcuse
Ekipa
Reżyseria: Spike Lee
Scenariusz: David Benioff
Produkcja: Julia Chasman, Jon Kilik, Spike Lee, Tobey Maguire
Zdjęcia: Rodrigo Prieto
Scenografia: James Chinlund
Kostiumy: Sandra Hernandez
Muzyka: Terence Blanchard
Montaż: Barry Alexander Brown
Casting: Aisha Coley
Współproducent: Edward Norton
Producent wykonawczy: Nick Wechsler
Kierownictwo artystyczne: John Frick, Nicholas Lundy
Dekoracje: Barbara Haberecht, Ondine Karady
Produkcja
25. godzina jest drugim filmem Spike’a Lee, po nagradzanym Rób, co należy, który rozgrywa się w ciągu jednego dnia. Scenariusz oparty jest na uznawanej przez krytyków powieści Davida Benioffa z 2001 roku. Jeszcze przed jej wydaniem prawa do ekranizacji nabyło Industry Entertainment oraz Tobey Maguire, który zaczynał swoją karierę jako producent. Autor powieści został zaangażowany do napisania scenariusza na podstawie swojego dzieła.
Na planie filmowym zebrała się doświadczona ekipa, która współpracowała z reżyserem przy wcześniejszych projektach – kompozytor Terence Blanchard, projektantka kostiumów Sandra Hernandez oraz montażysta Barry Alexander Brown. Spike Lee zatrudnił również operatora Rodriga Prieto, który pracował nad zdjęciami do takich filmów jak Frida czy 8. Mila.
Od czasu produkcji Malarii, Lee regularnie współpracuje z Blanchardem. Kompozytor nagrywał swoją muzykę w Londynie, angażując do pomocy osiemdziesięciu muzyków z Królewskiej Orkiestry Filharmonicznej oraz Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej.
Projektantka kostiumów, Sandra Hernandez, miała sporo pracy, ponieważ akcja filmu rozgrywa się w jednym dniu. Większość kostiumów utrzymana jest w stonowanej, monochromatycznej palecie kolorów, jednak w sekwencjach przedstawiających alternatywne przyszłości Monty’ego pojawiają się bardziej wyraziste barwy.
Za casting odpowiedzialna była Aisha Coley, która już wcześniej pracowała z Lee. To ona zaproponowała Annę Paquin do roli Mary D’Annunzio, chociaż początkowo planowano obsadzić ją w tej roli Brittany Murphy.
Nagrody i nominacje
2003: Złoty Glob – najlepsza muzyka – Terence Blanchard (nominacja)
2003: Złoty Niedźwiedź na festiwalu w Berlinie (nominacja)
Linki zewnętrzne
Plakat z filmu