25 batalion łączności im. mjr. Zygmunta Chimiaka
25 batalion łączności (25 bł) to samodzielny pododdział łączności Wojska Polskiego.
Formowanie i zmiany organizacyjne
W 1994 roku, na podstawie rozformowywanego 25 pułku łączności z Białegostoku, w celu zapewnienia łączności dla Pomocniczego Stanowiska Dowodzenia Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych, minister obrony narodowej podjął decyzję o utworzeniu 25 batalionu łączności z siedzibą w Skierniewicach, przy ulicy Jana Kilińskiego.
W związku ze zmianami w koncepcji działania Sił Zbrojnych w systemie obrony Rzeczypospolitej Polskiej, 31 grudnia 2001 roku 25 batalion łączności został rozformowany.
Struktura organizacyjna
Batalion składał się z około 120 żołnierzy zawodowych, 300 żołnierzy zasadniczej służby wojskowej oraz 30 pracowników cywilnych. W jego strukturze znajdowały się następujące komórki i pododdziały:
- dowództwo i sztab,
- pion logistyki,
- pion finansowy,
- kompanie dowodzenia,
- kompania radiowa,
- kompania radioliniowo-kablowa,
- pluton remontowy,
- pluton zaopatrzenia,
- ambulatorium,
- klub żołnierski.
Sztandar, patron i wyróżnienia
28 listopada 1997 roku, w imieniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, sztandar ufundowany przez mieszkańców Skierniewic wręczył jednostce wiceminister obrony narodowej Romuald Szeremietiew. Tego samego dnia patronem batalionu został mjr Zygmunt Chimiak – przedwojenny oficer łączności, który pochodził z Legionów Polskich. W trakcie walk we wrześniu 1939 roku był szefem łączności Grupy Operacyjnej „Piotrków”, a później szefem łączności podczas obrony Twierdzy Modlin. Zginął 20 września 1939 roku w Modlinie.
W 2001 roku batalion otrzymał Znaki Honorowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Dowódcy jednostki
kpt. Zbigniew Wesołowski 1994–1998
mjr Czesław Hebda 1998–2001
Przypisy
Bibliografia
Jan Kowalski: Polskie wojska łączności na przełomie XI i XXI wieku. Sieradz: Stowarzyszenie Przyjaciół 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, 2014.