(24) Themis – jedna z największych planetoid w pasie głównym
Odkrycie
Planetoidę odkryto 5 kwietnia 1853 roku dzięki Annibale’owi de Gasparisowi w Neapolu.
Nazwa tej planetoidy pochodzi od Temidy, tytanidy oraz bogini sprawiedliwości i praw w mitologii greckiej.
Orbita
Orbita (24) Themis jest nachylona do płaszczyzny ekliptyki pod kątem 0,74°. Czas potrzebny na jeden pełny obieg wokół Słońca wynosi 5 lat i około 209 dni, a średnia odległość od Słońca to 3,14 au. Średnia prędkość orbitalna tej planetoidy osiąga około 16,77 km/s.
(24) Themis jest największą planetoidą w rodzinie planetoid Themis, która została nazwana na jej cześć, a jej członkowie charakteryzują się podobnymi parametrami orbit.
Właściwości fizyczne
Średnica (24) Themis wynosi około 200 km. Jej albedo oszacowano na 0,067, a jasność absolutna to około 7,24m. Planetoida ta zalicza się do typu C, a jej ciemna powierzchnia zawiera związki węgla. Średnia temperatura na jej powierzchni wynosi około 159 K.
Planetoida rotuje w czasie 8 godzin i 23 minut.
Przeszkody w oszacowaniu masy planetoidy oraz jej średniej gęstości (9,6 g/cm³ lub więcej, w zależności od przyjętych rozmiarów) były kiedyś znaczące. Wysoka gęstość wynikała z błędnych pomiarów. W 2021 roku określono masę planetoidy na 6,2 ± 2,9 × 1018 kg, a jej gęstość na 1,31 ± 0,62 g/cm³.
W 2010 roku astronomowie z Uniwersytetu Środkowej Florydy odkryli na powierzchni (24) Themis cienką warstwę lodu wodnego oraz cząstki organiczne. Odkrycie to miało miejsce podczas pomiarów intensywności światła odbijanego przez powierzchnię planetoidy w trakcie jej rotacji. Zmiany w różnych obszarach widma pozwoliły na określenie składu powierzchni, wykazując równomierne rozmieszczenie lodu i związków węgla. To pierwsze odkrycie lodu oraz chemii organicznej na planetoidzie.
Zobacz też
- lista planetoid 1–1000
- lista ponumerowanych planetoid
- rodzina planetoidy Themis
Przypisy
Bibliografia
- (24) Themis w bazie Jet Propulsion Laboratory (ang.)
- (24) Themis w bazie Minor Planet Center (ang.)
Linki zewnętrzne
Diagram orbity (24) Themis w bazie Jet Propulsion Laboratory (ang.)