24 Pułk Piechoty Liniowej

24 Pułk Piechoty Liniowej – polski pułk piechoty z okresu Królestwa Kongresowego.

Formowanie i zmiany organizacyjne

Pułk został utworzony w 1830 roku z gwardii ruchomych województwa augustowskiego. Zgodnie z ustalonym etatem, jego struktura obejmowała sztab oraz trzy bataliony piechoty liniowej, z których każdy składał się z czterech kompanii. W skład pułku wchodziło 57 oficerów, 216 podoficerów, 40 muzykantów oraz 2355 żołnierzy frontowych i 27 żołnierzy niefrontowych, co łącznie dawało 2695 żołnierzy.

Walki pułku

Pułk uczestniczył w działaniach wojennych podczas powstania listopadowego.

Bitwy i potyczki:

  • pod Modlinem (26 czerwca)
  • Utratą (16 sierpnia)
  • Warszawą (6-7 września)

W 1831 roku, w trakcie wojny z Rosją, żołnierze pułku zostali odznaczeni 1 kawalerskim, 9 złotymi i 15 srebrnymi krzyżami Orderu Virtuti Militari.

Uzbrojenie i umundurowanie

Podstawowym uzbrojeniem piechoty były karabiny skałkowe. Na początku były to francuskie karabiny wz. 1777 (kaliber 17,5 mm), które później zostały zastąpione rosyjskimi modelami z fabryk tulskich wz. 1811 (kaliber 17,78 mm). Oprócz karabinów, piechurzy dysponowali także bagnetami oraz tasakami (pałasze piechoty). Dodatkowo, wyposażenie obejmowało łopatkę saperską, ładownicę na 40 naboi oraz pochwy na bagnety.

Umundurowanie żołnierzy składało się z granatowej kurtki oraz białych spodni uszytych z sukna. Różne pułki miały odmienny kolor naramienników, wyłogów oraz kołnierzy. Na głowach noszono czapki czwórgraniaste, które po reformie w 1826 roku zostały zastąpione kaszkietami z czarnymi daszkami i białymi sznurami. Na kaszkiecie znajdowały się blachy z orłem, numer pułku oraz ozdobny pompon.

Wyłogi były w kolorze żółtym.

Przypisy

Bibliografia

Bronisław Gembarzewski: Rodowody pułków polskich i oddziałów równorzędnych od r. 1717 do r. 1831. Warszawa: Towarzystwo Wiedzy Wojskowej, 1925.

Karol Linder: Dawne Wojsko Polskie. Ubiór i uzbrojenie. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1960.

Jan Wimmer: Historia piechoty polskiej do roku 1864. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1978.

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!