223 ochotniczy pułk piechoty
223 ochotniczy pułk piechoty (223 pp) to jednostka piechoty Wojska Polskiego w okresie II Rzeczypospolitej, która brała udział w wojnie polsko-bolszewickiej.
Formowanie i zmiany organizacyjne
Pułk został utworzony na terenie Okręgu Generalnego „Lublin”. W lipcu 1920 roku w Lublinie powstał jego pierwszy batalion, w skład którego weszli m.in. gazeciarze lubelscy oraz „dzieci ulicy”. Żołnierze zdążyli jedynie raz przeprowadzić strzelanie na strzelnicy; w pośpiechu zapomniano o złożeniu przysięgi, a podział na kompanie został dokonany w dniu wyjazdu. 1 sierpnia batalion wyruszył na front.
Walki pułku (batalionu)
Batalion zadebiutował w walkach na Polesiu. Niskie wyszkolenie i brak zgrania w oddziale spowodowały, że już podczas pierwszych starć z nieznanych powodów wybuchła panika. Część żołnierzy uciekła, pozostawiając broń, amunicję oraz wyposażenie. W kolejnych dniach batalion uczestniczył w walkach w ramach 15 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty, m.in. podczas kontrofensywy nad Wieprzem. Maszerował w drugim rzucie, za oddziałami frontowymi. 20 sierpnia jednostka została rozformowana i włączona do 15 Dywizji Piechoty jako uzupełnienie.
Przypisy
Bibliografia
- Janusz Odziemkowski: Ostatnia bije godzina … Armia Ochotnicza gen. Józefa Hallera 1920. Warszawa: Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, 2020. ISBN 978-83-8098-984-9.
- Wiktor Brummer, Wacław Zawadzki. Spis byłych oddziałów Wojska Polskiego. „Przegląd Historyczno-Wojskowy”. 2 (183), 2000. Warszawa: Dom Wydawniczy Bellona. ISSN 1640-6281.