Rok 2023 ogłoszono
Rokiem Mikołaja Kopernika (w 550. rocznicę urodzin – Polska)
Rokiem Jana Matejki (w 130. rocznicę śmierci – Polska)
Rokiem Wisławy Szymborskiej (w 100. rocznicę urodzin – Polska)
Rokiem Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego (w 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim – Polska)
Rokiem Włodzimierza Przerwy-Tetmajera (w 100. rocznicę śmierci – Polska)
Rokiem Wojciecha Korfantego (w 150. rocznicę urodzin – Polska)
Rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego (w 150. rocznicę śmierci – Polska)
Rokiem Aleksandra Fredry (w 230. rocznicę urodzin – Polska)
Rokiem Aleksandry Piłsudskiej (w 60. rocznicę śmierci – Polska)
Rokiem Maurycego Mochnackiego (w 220. rocznicę urodzin – Polska)
Rokiem Jadwigi Zamoyskiej (w 100. rocznicę śmierci – Polska)
Rokiem Jerzego Nowosielskiego (w 100. rocznicę urodzin – Polska)
Międzynarodowym Rokiem Prosa (ONZ)
Europejskim Rokiem Umiejętności (Unia Europejska).
Wydarzenia w Polsce
Styczeń
1 stycznia:
Miękinia, Jeżów, Dąbrowice, Rozprza, Ujazd, Książ Wielki, Czarny Dunajec, Latowicz, Bodzanów, Jastrząb, Jadów, Włodowice, Łopuszno, Piekoszów, Miasteczko Krajeńskie uzyskały prawa miejskie.
Wejście w życie ustawy przekształcającej Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie w Państwowy Instytut Medyczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Marek Konarzewski objął stanowisko prezesa Polskiej Akademii Nauk.
6 stycznia – wejście w życie ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, która zastąpiła ustawę z dnia 2 kwietnia 2004 roku o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt oraz wprowadza jednolite funkcjonowanie systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt zgodnie z unijnym rozporządzeniem 2016/429 i przepisy związane z walką z afrykańskim pomorem świń (ASF).
11 stycznia – Sejm RP uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, której uchwalenie było kamieniem milowym ze strony Komisji Europejskiej w celu odblokowania polskiego Krajowego Planu Odbudowy.
14 stycznia – Telewizja Polska S.A. zakończyła nadawanie wszystkich swoich programów telewizyjnych na multipleksie ósmym naziemnej telewizji cyfrowej.
20–23 stycznia – główne obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
26 stycznia – Sejm RP uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego, która m.in. dostosowuje przepisy do umowy z 2020 r. między Polską a Wielką Brytanią w kwestii udziału w niektórych wyborach przez obywateli jednego państwa, zamieszkujących na terytorium drugiego państwa po brexicie, wprowadza Centralny Rejestr Wyborców i zwiększa liczbę lokali wyborczych w mniejszych gminach.
27 stycznia – wybuch gazu w Katowicach, zginęły 2 osoby, a 7 osób zostało rannych, w tym 3 dzieci.
28 stycznia – papież Franciszek przyjął rezygnację ordynariusza gliwickiego biskupa Jana Kopca.
29 stycznia – odbył się 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na którym zebrano pieniądze na walkę z sepsą.
Styczeń – partia polityczna Twój Ruch podjęła decyzję o samorozwiązaniu, co zakończyło jej działalność.
Luty
1 lutego – oficjalny start szóstego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce.
2 lutego – papież Franciszek przyjął rezygnację ordynariusza koszalińsko-kołobrzeskiego biskupa Edwarda Dajczaka, którego następcą został dotychczasowy koadiutor tej diecezji – bp Zbigniew Zieliński.
8 lutego – Sejm RP uchwalił nowelizację ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (tzw. ustawa wiatrakowa), której uchwalenie było jednym z kamieni milowych ze strony Komisji Europejskiej w celu odblokowania polskiego Krajowego Planu Odbudowy, a jej głównym celem jest m.in. zmniejszenie wymaganej odległości elektrowni wiatrowych od zabudowań.
10 lutego – prezydent RP Andrzej Duda podjął decyzję o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, której uchwalenie było kamieniem milowym ze strony Komisji Europejskiej w celu odblokowania polskiego Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
15 lutego – ukazał się ostatni numer miesięcznika „Auto Moto”, wydawanego od 2002 roku.
20–22 lutego – wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych Joego Bidena w Polsce.
22 lutego – wizyta prezydent Węgier Katalin Novák.
Marzec
9 marca:
Sejm RP IX kadencji przyjął uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II, po emisji w TVN24 reportażu Marcina Gutowskiego „Franciszkańska 3”, w którym postawiono papieżowi Polakowi zarzut ukrywania pedofilii w Kościele.
Sejm RP uchwalił ustawę o aplikacji mObywatel.
11 marca – Sławomir Oder przyjął sakrę biskupią, objął urząd ordynariusza gliwickiego i odbył ingres do katedry Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach.
13 marca – prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu wyborczego i tzw. ustawę wiatrakową.
16 marca – Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał (nieprawomocnie) Stefana Wilmonta na karę dożywotniego pozbawienia wolności i orzekł względem niego środek karny, w postaci pozbawienia praw publicznych na 10 lat, za zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
16–17 marca – wizyta prezydenta Czech Petra Pavla.
22 marca – wizyta premiera Japonii Fumio Kishidy.
22–23 marca – wizyta brytyjskiego następcy tronu Williama. Książę Walii odwiedził Rzeszów i Warszawę.
31 marca – wejście w życie nowelizacji Kodeksu wyborczego.
Kwiecień
2 kwietnia – w Warszawie i w całej Polsce odbył się Narodowy Marsz Papieski w 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła.
3 kwietnia – PGE Polska Grupa Energetyczna nabyła od Funduszu CVC poprzez umowę kupna 100% akcji spółki PKP Energetyka S.A., kończąc proces jej renacjonalizacji. Dzień później spółka zmieniła nazwę na PGE Energetyka Kolejowa S.A.
5 kwietnia:
wizyta prezydenta Ukrainy w Polsce. Wołodymyr Zełenski odwiedził Warszawę i Chełm.
Chełm i Lublin otrzymały od prezydenta Ukrainy tytuły honorowe „Miasto-ratownik”.
prezydent RP Andrzej Duda odznaczył prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Orderem Orła Białego.
minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podał się do dymisji w związku z opublikowaniem przez Komisję Europejską projektu przedłużenia bezcłowego i bezkontyngentowego importu zbóż z Ukrainy na kolejny rok, co było sprzeczne z ustaleniami tzw. rolniczego „okrągłego stołu”.
6 kwietnia – prezydent RP Andrzej Duda powołał Roberta Telusa na funkcję ministra rolnictwa i rozwoju wsi oraz Janusza Cieszyńskiego na funkcję ministra cyfryzacji, a także odwołał Henryka Kowalczyka z funkcji ministra rolnictwa.
12 kwietnia – Iwona Kurowska złożyła ślubowanie poselskie, rozpoczynając pełnienie mandatu w miejsce Marka Zagórskiego, który zrezygnował z mandatu.
14 kwietnia – Sejm RP uchwalił ustawę o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007–2022.
19 kwietnia – obchody 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim.
27 kwietnia – władze Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 Szymona Hołowni zawarły porozumienie o wspólnym starcie w wyborach parlamentarnych.
Maj
1 maja – zakończono budowę zapory elektronicznej na granicy polsko-białoruskiej w związku z kryzysem migracyjnym.
3 maja – na kongresie partii politycznej Solidarnej Polski zmieniono nazwę partii na Suwerenna Polska.
9 maja – Sejm RP uchwalił ustawę o Funduszu Ochrony Rolnictwa.
25 maja – Sąd Najwyższy, uwzględniając w całości kasację Rzecznika Praw Obywatelskich, uniewinnił wszystkich skazanych w procesie brzeskim.
26 maja – Sejm RP uchwalił ustawę znoszącą całkowicie opłaty na państwowych autostradach i drogach ekspresowych dla motocykli i samochodów nieprzekraczających 3,5 tony.
29 maja – prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022, określoną przez projektodawców nazwą „lex anty-Putin”, a przez opozycję i część mediów nazwą „lex anty-Tusk” lub „lex dopaść Tuska”.
30 maja – w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie poseł Grzegorz Braun przerwał wykład prof. Jana Grabowskiego pt. „Polski (narastający) problem z historią Holokaustu”.
31 maja:
wejście w życie ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007–2022.
papież Franciszek przyjął rezygnację metropolity katowickiego arcybiskupa Wiktora Skworca, którego następcą został dotychczasowy koadiutor tej archidiecezji – abp Adrian Galbas.
Czerwiec
1 czerwca – zmiany nazw publicznych wyższych uczelni: Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II na Akademia Bialska im. Jana Pawła II, Akademii Nauk Stosowanych w Łomży na Akademia Łomżyńska, Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie na Akademia Tarnowska, Akademii Pomorskiej w Słupsku na Uniwersytet Pomorski w Słupsku oraz Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie na Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie.
4 czerwca – w Warszawie odbył się zorganizowany przez Platformę Obywatelską „Marsz 4 czerwca”. Wzięło w nim udział od 150 do 500 tysięcy osób.
13 czerwca – Stanisław Żmijan złożył ślubowanie poselskie i rozpoczął wykonywanie mandatu w miejsce zmarłego posła Riada Haidara.
15 czerwca – wspólna wizyta trzech prezydentów państw afrykańskich: Azali Assoumani (Komory), Hakainde Hichilemy (Zambia) i Cyrila Ramaphosy (RPA).
21 czerwca – prezydent RP Andrzej Duda powołał Jarosława Kaczyńskiego na urząd wiceprezesa Rady Ministrów w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego i odwołał z tej funkcji ministrów Piotra Glińskiego, Jacka Sasina, Mariusza Błaszczaka i Henryka Kowalczyka, przy jednoczesnym zachowaniu przez nich dotychczasowych stanowisk ministerialnych.
23 czerwca – prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę znoszącą całkowicie opłaty na państwowych autostradach i drogach ekspresowych dla motocykli i samochodów nieprzekraczających 3,5 tony.
30 czerwca – oficjalne otwarcie i oddanie do użytku tunelu pod Świną.
Lipiec
1 lipca:
zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego wprowadzonego w Polsce w związku z pandemią choroby COVID-19 na obszarze całego kraju. Zniesiono w związku z tym ostatnie obowiązujące wtedy obostrzenia epidemiczne, m.in. obowiązek noszenia maseczek w placówkach medycznych.
wejście w życie ustawy z dnia 26 maja 2023 r. znoszącej całkowicie opłaty na państwowych autostradach i drogach ekspresowych dla motocykli i samochodów nieprzekraczających 3,5 tony.
wejście w życie ustawy wprowadzającej Fundusz Ochrony Rolnictwa.
2 lipca – na Stadionie Narodowym w Warszawie odbył się koncert brytyjskiego piosenkarza – Harry’ego Stylesa.
7 lipca – Sejm RP uchwalił ustawę wprowadzającą podniesienie świadczenia Rodzina 500 plus do 800 zł na każde dziecko.
9 lipca – ogłoszenie nominacji kardynalskiej dla arcybiskupa Grzegorza Rysia.
13–14 lipca – oficjalna wizyta prezydenta Republiki Korei Yoon Suk-yeola.
14 lipca – wejście w życie ustawy o aplikacji mObywatel.
Sierpień
8 sierpnia:
prezydent RP Andrzej Duda zarządził wybory do Sejmu i Senatu na dzień 15 października.
minister zdrowia Adam Niedzielski podał się do dymisji.
10 sierpnia – prezydent RP Andrzej Duda powołał Katarzynę Sójkę na funkcję ministra zdrowia.
11 sierpnia – w Lublinie ewakuowano ok. 14 tys. osób z powodu znaleziska niewybuchu (bomby lotniczej z czasów II wojny światowej).
16 sierpnia:
zawarcie porozumienia, przewidującego start kandydatów Agrounii z list Koalicji Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych.
wizyta prezydenta Łotwy Edgarsa Rinkēvičsa.
17 sierpnia:
Sejm podjął uchwałę o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego.
Sejm uchwalił ustawę o niektórych zawodach medycznych, która reguluje funkcjonowanie pozostałych zawodów medycznych nieujętych w innych ustawach i w momencie wejścia w życie zastąpiła ustawę z dnia 18 lipca 1950 r. o odpowiedzialności zawodowej fachowych pracowników służby zdrowia.
21–22 sierpnia – oficjalna wizyta prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousy.
25/26 sierpnia – atak hakerski na sieć PKP PLK w województwie zachodniopomorskim.
31 sierpnia – odwołanie Piotra Wawrzyka z urzędu sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w związku z aferą wizową.
Wrzesień
4 września – zakończenie nadawania należącego do Telewizji Polskiej S.A. TVP ABC w pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej i tym samym wycofanie się TVP z tego multipleksu.
8 września – ukazał się ostatni numer dwutygodnika „Forum”, wydawanego od 1965 roku.
10 września – podczas uroczystej eucharystii w Markowej beatyfikowano Józefa i Wiktorię Ulmów oraz ich 7 dzieci.
18–23 września – 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
24 września – wybory do Izb Rolniczych VII kadencji.
Październik
1 października:
wejście w życie nowelizacji Kodeksu karnego uchwalonej przez Sejm RP IX kadencji 7 lipca 2022, która zaostrza odpowiedzialność karną wobec sprawców przestępstw przeciwko życiu, zdrowiu, wolności seksualnej i własności, likwiduje karę 25 lat pozbawienia wolności, wprowadza elastyczny wymiar kar od 1 miesiąca do 30 lat pozbawienia wolności i karę dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości warunkowego zwolnienia.
odbył się zorganizowany przez Koalicję Obywatelską „Marsz Miliona Serc” w Warszawie.
utworzenie Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, w miejsce Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego.
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie zmienił nazwę na Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
9 października – TVP1, TVP Info i TVP Polonia transmitowały debatę wyborczą Telewizji Polskiej, z udziałem przedstawicieli ogólnopolskich komitetów wyborczych: Krzysztofa Bosaka (Konfederacja), Szymona Hołowni (Trzecia Droga), Krzysztofa Maja (Bezpartyjni Samorządowcy), Mateusza Morawieckiego (Prawo i Sprawiedliwość), Joanny Scheuring-Wielgus (Lewica) i Donalda Tuska (Koalicja Obywatelska).
10 października – prezydent Andrzej Duda przyjął dymisje Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmunda Andrzejczaka (jednocześnie powołując na to stanowisko dotychczasowego Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Wiesława Kukułę) oraz Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Tomasza Piotrowskiego (którego następcą został dotychczasowy dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Maciej Klisz).
13 października – TVP Info wyemitowała fragmenty nagrania podsłuchanej rozmowy prezesa NIK Mariana Banasia z zastępcą przewodniczącego TS Markiem Chmajem.
15 października – wybory parlamentarne i referendum ogólnokrajowe w Polsce. Do Sejmu weszło 5 komitetów wyborczych, a najwyższe poparcie, po raz trzeci z rzędu uzyskał komitet wyborczy PiS, który otrzymał 35,38% głosów (194 mandaty), co oznacza, że nie udało mu się zdobyć większości sejmowej, umożliwiającej sformowanie samodzielnego rządu. Do Sejmu dostały się także: KO (30,70% głosów –157 mandatów), TD (14,40% głosów – 65 mandatów), NL (8,61% – 26 mandatów) i KWiN (7,16% – 18 mandatów). Ustawowego progu wyborczego, jako jedyny z komitetów ogólnopolskich, nie przekroczył KW Bezpartyjni Samorządowcy (1,86 %). Mandatów nie uzyskał również KWW Mniejszość Niemiecka, obecny w Sejmie nieprzerwanie od 1991 roku. Frekwencja wyniosła 74,38% i była to największa frekwencja wyborcza w historii III Rzeczypospolitej. W wyborach do Senatu 66 mandatów zdobyli kandydaci tzw. paktu senackiego (KO, PSL, Polska 2050, NL oraz kandydaci niezależni), wobec 34 mandatów uzyskanych przez kandydatów PiS. Frekwencja w referendum wyniosła 40,91%, co oznacza, że referendum jest niewiążące.
24 października – przyjęcie przez papieża Franciszka rezygnacji ordynariusza sosnowieckiego biskupa Grzegorza Kaszaka.
27 października – prezydent Andrzej Duda wskazał gen. broni Wiesława Kukułę jako osobę przewidzianą do mianowania na stanowisko Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych na czas wojny.
Listopad
9 listopada – prezydent Andrzej Duda powołał Marka Sawickiego na funkcję Marszałka Seniora Sejmu X kadencji i Michała Seweryńskiego na funkcję Marszałka Seniora Senatu XI kadencji.
10 listopada – liderzy czterech partii Donald Tusk (PO), Szymon Hołownia (TD – PL2050), Władysław Kosiniak-Kamysz (TD – PSL) i Włodzimierz Czarzasty oraz Robert Biedroń (NL) zawarli porozumienie podpisując umowę koalicyjną umożliwiającą utworzenie rządu w X kadencji Sejmu.
13 listopada:
pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji:
na stanowisko Marszałka Sejmu wybrano Szymona Hołownię (Polska 2050)
na stanowiska wicemarszałków wybrano: Krzysztofa Bosaka (Konfederacja), Włodzimierza Czarzastego (NL), Dorotę Niedzielę (KO), Monikę Wielichowską (KO) i Piotra Zgorzelskiego (PSL)
pierwsze posiedzenie Senatu XI kadencji:
na stanowisko Marszałka Senatu wybrano Małgorzatę Kidawę-Błońską (KO)
na stanowiska wicemarszałków wybrano: Magdalenę Biejat (NL), Rafała Grupińskiego (KO), Michała Kamińskiego (PSL) i Macieja Żywnę (Polska 2050).
prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję Rady Ministrów i ponownie desygnował Mateusza Morawieckiego na stanowisko premiera RP.
16 listopada – uchylenie tymczasowego aresztowania wobec Włodzimierza Karpińskiego, w związku z objęciem przez niego mandatu posła do Parlamentu Europejskiego – w miejsce wybranego do Sejmu Krzysztofa Hetmana.
20 listopada – prezydent Krakowa Jacek Majchrowski ogłosił, że nie będzie się ubiegał o kolejną kadencję w wyborach samorządowych w 2024 roku.
20–21 listopada – oficjalna wizyta prezydenta Finlandii Sauli Niinistö.
27 listopada – zaprzysiężenie trzeciego rządu Mateusza Morawieckiego.
Grudzień
4 grudnia – otwarcie Areny Gorzów.
6 grudnia – na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie pochowano gen. dyw. Stanisława Kopańskiego i ppłk Stefana Eichlera, których szczątki ekshumowano z Wielkiej Brytanii.
7 grudnia – Sejm powołał komisję śledczą ds. wyborów kopertowych.
10 grudnia:
Uruchomiono połączenia pasażerskie S9 relacji Częstochowa – Tarnowskie Góry, obsługiwane przez Koleje Śląskie, przywracając połączenia pasażerskie na linii kolejowej nr 182.
Rozpoczęła się przebudowa katowickiego węzła kolejowego w ramach budowy kolei aglomeracyjnej, a funkcjonująca dotychczas stacja Będzin została zlikwidowana dla ruchu pasażerskiego.
11 grudnia:
Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki wygłosił w Sejmie exposé, po czym głosami posłów X kadencji nie uzyskał wotum zaufania; za: 190, przeciw: 266, nikt się nie wstrzymał.
Donald Tusk większością Sejmu RP X kadencji został wybrany w drugim kroku konstytucyjnym na Prezesa Rady Ministrów. Otrzymał on misję utworzenia swojego trzeciego rządu; głosowało 449 posłów, za: 248, przeciw: 201.
12 grudnia:
poseł Grzegorz Braun przy pomocy gaśnicy zgasił zapaloną w budynku Sejmu chanukiję. W związku z tym wydarzeniem został wykluczony z obrad przez Marszałka Sejmu, zapowiedziano także złożenie w tej sprawie wniosku do prokuratury.
Donald Tusk wygłosił exposé, podczas którego zaprezentował skład rządu, a Sejm udzielił rządowi wotum zaufania; za zagłosowało 248 posłów, przeciw oddano 201 głosów, nikt się nie wstrzymał.
13 grudnia – zaprzysiężenie Donalda Tuska na Prezesa Rady Ministrów i jego trzeciego gabinetu.
16 grudnia – rady polityczne Partii Republikańskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości podjęły uchwały o połączeniu obu partii politycznych poprzez wchłonięcie Partii Republikańskiej przez PiS.
19 grudnia:
Anna Baluch złożyła ślubowanie poselskie i rozpoczęła wykonywanie mandatu w miejsce Artura Sobonia, powołanego w skład Zarządu NBP.
Sejm X kadencji podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej.
Sejm powołał komisję śledczą w sprawie afery wizowej.
W TVP1, TVP Info i TVP Polonia po raz ostatni wyemitowano główne wydanie „Wiadomości”.
20 grudnia:
minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz dokonał odwołania dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej oraz ich Rad Nadzorcze. Działania te zostały zakwestionowane jako niezgodne z prawem przez m.in. środowiska związane z Prawem i Sprawiedliwością. To doprowadziło do sporu o media publiczne w Polsce.
o godzinie 11:18 kanał TVP Info wstrzymał nadawanie, a następnie rozpoczął emisję sygnału innego kanału telewizyjnego, TVP1. Stało się to w związku z odwołaniem dotychczasowego zarządu TVP oraz powołaniem przez nową Radę Nadzorczą nowego prezesa, Tomasza Syguta. Sama decyzja o odwołaniu poprzedniego prezesa, Mateusza Matyszkowicza, została podjęta dzień wcześniej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Bartłomieja Sienkiewicza.
byli szefowie CBA Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali prawomocnie skazani przez Sąd Okręgowy w Warszawie na dwa lata pozbawienia wolności w związku z „aferą gruntową”. Otrzymali oni również pięcioletni zakaz pełnienia funkcji publicznych. Kancelaria Prezydenta RP nie uznała wyroku, wydając oświadczenie, że w jej ocenie nadal ważne i w mocy prawnej pozostaje ułaskawienie prezydenta z 2015 roku.
Monika Horna-Cieślak objęła urząd Rzecznika Praw Dziecka.
Sejm podjął uchwałę w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego w kontekście pozycji ustrojowej oraz funkcji Krajowej Rady Sądownictwa w demokratycznym państwie prawnym.
21 grudnia:
w wyniku wyroku z poprzedniego dnia, Marszałek Sejmu Szymon Hołownia stwierdził wygaśnięcie mandatów poselskich Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.
po raz pierwszy wyemitowano program informacyjny „19.30” w TVP1, zastępując dotychczasowe „Wiadomości”, które były nadawane od 18 listopada 1989 roku.
23 grudnia:
arcybiskup metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz ogłosił, że złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z zajmowanego urzędu.
prezydent Andrzej Duda skorzystał z prawa weta względem ustawy z dnia 21 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024.
27 grudnia – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało komunikat w sprawie postawienia w stan likwidacji spółek akcyjnych: Telewizja Polska, Polskie Radio i Polska Agencja Prasowa.
29 grudnia:
naruszenie polskiej przestrzeni powietrznej w okolicach Zamościa przez rosyjską rakietę manewrującą.
minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz postanowił o likwidacji 17 regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.
o godzinie 19.30 kanał TVP Info wznowił nadawanie.
Wydarzenia na świecie
Styczeń
1 stycznia:
Chorwacja przystąpiła do strefy Euro (wycofując dotychczasową walutę – kunę chorwacką) oraz do strefy Schengen.
Szwecja objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.
Uzbekistan zaczął w pełni posługiwać się alfabetem łacińskim.
zaprzysiężenie Luiza Inácio Luli da Silvy na trzecią kadencję prezydenta Brazylii oraz Geraldo Alckmina na urząd wiceprezydenta Brazylii.
Alain Berset objął urząd prezydenta Szwajcarii, a Viola Amherd – wiceprezydenta Szwajcarii.
Eleusis, Timișoara i Veszprém zostały Europejskimi Stolicami Kultury 2023.
2 stycznia – w Watykanie bazylice św. Piotra wystawiono na widok publiczny ciało papieża seniora Benedykta XVI.
3 stycznia – początek kadencji 118. Kongresu Stanów Zjednoczonych. Patty Murray, jako pierwsza kobieta w historii, została wybrana na Przewodniczącą pro tempore Senatu Stanów Zjednoczonych, po rezygnacji Dianne Feinstein z ubiegania się o tę funkcję.
5 stycznia – na placu świętego Piotra w Watykanie odbył się pierwszy w historii Kościoła pogrzeb papieża seniora pod przewodnictwem urzędującego papieża.
7 stycznia:
początek masowych protestów przeciwko zmianom w sądownictwie w Izraelu.
w 15. głosowaniu, Kevin McCarthy został wybrany Spikerem Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych.
8 stycznia – Szturm na Kongres Narodowy w Brasílii.
9 stycznia – Komisja Europejska wykluczyła z programów Erasmus+ i Horyzont Europa 21 węgierskich publicznych wyższych uczelni, z powodu naruszania przez władze Węgier zasad praworządności, w tym autonomii szkół wyższych.
13–14 stycznia – pierwsza tura wyborów prezydenckich w Czechach; do drugiej tury weszli: niezależny kandydat, a zwycięzca pierwszej tury Petr Pavel oraz kandydat partii ANO 2011 i były premier Andrej Babiš.
15 stycznia – w katastrofie lotniczej w Pokharze zginęły 72 osoby.
16 stycznia – w Palermo aresztowano przywódcę Cosa Nostry, poszukiwango od 30 lat Matteo Messina Denaro.
17 stycznia – Prezydent Wietnamu Nguyễn Xuân Phúc złożył rezygnację z urzędu, w związku z aferą korupcyjną podczas pandemii Covid-19.
18 stycznia – katastrofa śmigłowca w Browarach, w wyniku której zginęło 21 osób. Wśród ofiar znalazł się szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski.
19 stycznia – początek protestów przeciwko reformie systemu emerytalnego we Francji.
21 stycznia:
wojska Erytrei opuściły tereny miasta Szyrie oraz teren Tigraju, które okupowały po zakończeniu wojny w Tigraju.
Burkina Faso zażądało opuszczenia swojego terytorium przez Francuskie Siły Zbrojne.
referendum konstytucyjne na Słowacji. Uczestniczyło w nim 27,24% uprawnionych, przez co było niewiążące.
24 stycznia – wskazówki na zegarze zagłady przesunięte zostały na godzinę 23:58:30 – najbliższą jak dotychczas godzinę do północy.
25 stycznia:
Borjana Krišto objęła urząd Premiera Bośni i Hercegowiny.
Chris Hipkins objął urząd Premiera Nowej Zelandii po rezygnacji Jacindy Ardern.
26 stycznia – Siły Obronne Izraela zaatakowały oboz uchodźczy w Dżanin, mordując 9 Palestyńczyków. Następnego dnia, w akcie zemsty, doszło do strzelaniny w Newe Ja’akow, w której zastrzelono 7 Żydów.
27–28 stycznia – druga tura wyborów prezydenckich w Czechach; Petr Pavel wygrywa wybory z wynikiem 58,33%, pokonując Andreja Babiša, który zdobył 41,67%. Frekwencja w II turze wynosiła 70,2%.
30 stycznia – samobójczy atak bombowy w meczecie w Peszawarze w Pakistanie (84 ofiary razem z zamachowcem).
Luty
3 lutego – wypadek kolejowy w East Palestine.
4 lutego – samolot myśliwski sił powietrznych USA zestrzelił chiński balon szpiegowski.
5 lutego – wybory prezydenckie na Cyprze (I tura).
6 lutego – trzęsienie ziemi o sile 7,8 w skali Richtera w środkowej Turcji i Syrii, w którym (wg stanu na 1 marca 2023) zginęło około 50 tys. osób.
7 lutego – Jeff Zients zastąpił Rona Klaina na stanowisku szefa personelu Białego Domu.
8 lutego – sąd w Grodnie skazał Andrzeja Poczobuta na karę 8 lat więzienia (kolonii karnej).
12 lutego – w drugiej turze wyborów prezydenckich na Cyprze zwyciężył Nikos Christodulidis (51,97% głosów) nad Andreasem Mawrojanisem (48,03%).
16 lutego – Dorin Recean objął urząd Premiera Mołdawii.
17 lutego – w Andorze weszła w życie ustawa dopuszczająca zawieranie małżeństw przez osoby tej samej płci.
20 lutego – wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych Joego Bidena w Kijowie na Ukrainie.
21 lutego – Władimir Putin ogłosił zawieszenie udziału Rosji w układzie New START.
25 lutego – wybory powszechne (parlamentarne i prezydenckie) w Nigerii.
28 lutego:
w dolinie Tempe, w okolicach Larisy doszło do najtragiczniejszej w historii Grecji katastrofy kolejowej (57 zabitych, 85 rannych).
Nikos Christodulidis objął urząd Prezydenta Cypru.
Marzec
5