2017

Rok 2017 ogłoszono

Rokiem 100-lecia Objawień Matki Bożej w Fatimie (świat)

Rokiem Reformacji (z okazji 500. rocznicy ogłoszenia 95 tez Marcina Lutra) (województwo śląskie)

Rokiem Władysława Biegańskiego (z okazji 100. rocznicy śmierci oraz 160. rocznicy urodzin) (Polska)

Rokiem Adama Chmielowskiego – św. Brata Alberta (Polska)

Rokiem gen. Józefa Hallera (Polska)

Rokiem Koronacji Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Korony Polskiej (w 300. rocznicę tego wydarzenia) (Polska)

Rokiem Josepha Conrada Korzeniowskiego (z okazji 160. rocznicy urodzin) (Polska)

Rokiem Tadeusza Kościuszki (z okazji 200. rocznicy śmierci) (Polska)

Rokiem bł. Honorata Koźmińskiego (Polska)

Rokiem Marszałka Józefa Piłsudskiego (z okazji 150. rocznicy urodzin) (Polska)

Rokiem Władysława Raczkiewicza (z okazji 70. rocznicy śmierci) (Polska)

Rokiem troski o trzeźwość Narodu (Polska)

Rokiem Rzeki Wisły (Polska)

Wydarzenia w Polsce

Styczeń

1 stycznia:

  • Mielno, Morawica, Opatówek i Rejowiec uzyskały status miasta;
  • Opole powiększyło się o 12 sołectw z gmin Komprachcice, Prószków, Dąbrowa oraz Dobrzeń Wielki.
  • Wejście w życie ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw ustanawiającej Wojska Obrony Terytorialnej (WOT).
  • Wejście w życie ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz ustawy – przepisów wprowadzających ustawę, która rozpoczęła proces likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa.
  • Wejście w życie ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji oraz innych służb.
  • Wejście w życie ustawy z dnia 15 grudnia 2016 r. o Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, która zastąpiła Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa.

11 stycznia – przewodniczący Nowoczesnej, Ryszard Petru, ogłosił, że jego partia wycofa się z blokady mównicy w Sejmie w ramach protestu części opozycji.

12 stycznia – przewodniczący PO, Grzegorz Schetyna, ogłosił, że jego partia zawiesza protest w Sejmie.

15 stycznia – odbył się XXV finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

28 stycznia – abp Marek Jędraszewski odbył ingres do katedry wawelskiej, zostając 77. biskupem w historii Kościoła krakowskiego, zastępując kard. Stanisława Dziwisza, który przeszedł na emeryturę.

31 stycznia – IPN ogłosił, że według biegłych z Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. Jana Sehna w Krakowie, dokumenty przekazane przez Marię Kiszczak są autentyczne. Eksperci sporządzili 235-stronicową opinię, porównując 142 strony dokumentów podpisanych przez Lecha Wałęsę z lat 1963–2016 oraz badali odręczne dokumenty 10 funkcjonariuszy SB. Ustalono również, że nie zawierały śladów przerabiania ani kopiowania.

Luty

10 lutego – doszło do wypadku kolumny rządowej z udziałem premier Beaty Szydło w Oświęcimiu.

Marzec

1 marca – powstała Krajowa Administracja Skarbowa, w której połączono administrację podatkową, kontrolę skarbową i Służbę Celną.

31 marca – zakończono proces likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa.

Kwiecień

7 kwietnia – Sejm nie przyjął konstruktywnego wotum nieufności wobec rządu premier Beaty Szydło, co uniemożliwiło wybór Grzegorza Schetyny na premiera.

8 kwietnia – w Świebodzicach (woj. dolnośląskie) doszło do katastrofy budowlanej, w wyniku której zawaliła się kamienica, zabijając 6 osób.

25 kwietnia – prezydent Andrzej Duda, jako pierwszy w historii Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, przemówił w Senacie w Meksyku.

Maj

4 maja – weszła w życie ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wprowadzająca przepisy dotyczące tzw. sieci szpitali, stanowiących element reformy systemu ochrony zdrowia.

5 maja – weszła w życie ustawa z dnia 9 marca 2017 r. o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących warszawskich nieruchomości wydanych z naruszeniem prawa, powołująca Komisję do spraw usuwania skutków prawnych tych decyzji.

Czerwiec

11 czerwca – podczas obchodów zorganizowano Związek Wyznaniowy Rodzimowierców Polskich „Ród”.

19 czerwca – telewizja wPolsce.pl rozpoczęła nadawanie.

Lipiec

1 lipca – wybuchł pożar wieży katedry w Gorzowie Wielkopolskim.

5–6 lipca – odwiedził Polskę prezydent USA Donald Trump.

12–24 lipca – miały miejsce protesty w obronie sądów, organizowane przez przeciwników zmian przygotowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

17–19 lipca – w Polsce przebywała para książęca William i Kate.

20 lipca – Sejm uchwalił nową ustawę o Sądzie Najwyższym.

31 lipca – prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o skierowaniu do ponownego rozpatrzenia przez Sejm RP (zawetowaniu) ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. o Sądzie Najwyższym i ustawy z dnia 12 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Sierpień

11/12 sierpnia – przez Polskę przeszły tragiczne w skutkach nawałnice i burze, które najbardziej dotknęły województwa dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie oraz wielkopolskie. Bilans wyniósł 6 ofiar śmiertelnych oraz ponad 52 rannych.

Wrzesień

1 września:

  • Weszła w życie ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe i ustawa – Przepisy wprowadzające ustawę, które wprowadziły reformę systemu oświaty.
  • Weszła w życie ustawa z dnia 10 lutego 2017 r. o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa oraz ustawa – Przepisy wprowadzające ustawę, która tworzy Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w miejsce Agencji Rynku Rolnego i Agencji Nieruchomości Rolnych oraz ustanawia Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jako jedyną agencję płatniczą UE w Polsce.

10 września – na antenie Telewizji Polsat odbyła się premiera serialu „W rytmie serca”.

11 września – weszła w życie ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości; ustawa częściowo reguluje funkcjonowanie programu Mieszkanie Plus.

Październik

1 października:

  • Weszła w życie ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, wprowadzająca rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym w Polsce.
  • Weszła w życie ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, która przywraca w Polsce wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

4 października – minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował o powołaniu zespołu ds. krakowskiej reprywatyzacji w związku z aferą reprywatyzacyjną w Krakowie.

28 października – weszła w życie ustawa z dnia 15 września 2017 r. o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Listopad

25 listopada – na konwencji wyborczej partii Nowoczesna nową przewodniczącą została wybrana Katarzyna Lubnauer, która wygrała w głosowaniu z dotychczasowym przewodniczącym Ryszardem Petru.

Grudzień

7 grudnia – Komitet Polityczny partii Prawo i Sprawiedliwość przyjął rezygnację Beaty Szydło z funkcji Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej i wysunął na tę funkcję kandydaturę dotychczasowego wicepremiera, ministra finansów i rozwoju Mateusza Morawieckiego.

8 grudnia:

  • Prezydent RP Andrzej Duda przyjął dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował Mateusza Morawieckiego na Prezesa Rady Ministrów.
  • Sejm RP uchwalił:
    • ustawę o Służbie Ochrony Państwa, która zastąpiła Biuro Ochrony Rządu;
    • nową ustawę o Sądzie Najwyższym;
    • ustawę o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zmieniającą sposób wyboru 15 sędziów na członków KRS.

11 grudnia – prezydent RP powołał Mateusza Morawieckiego na prezesa Rady Ministrów oraz na jego wniosek pozostałych członków rządu.

20 grudnia:

  • Prezydent Polski Andrzej Duda postanowił podpisać nową ustawę z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym oraz ustawę z dnia 8 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.
  • Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans poinformował na konferencji prasowej, że Komisja Europejska zdecydowała o uruchomieniu art. 7 ust. 1 traktatu unijnego wobec Polski w sprawie praworządności.
  • Weszła w życie ustawa z dnia 9 listopada 2017 r. o Instytucie Solidarności i Męstwa.

Wydarzenia na świecie

Styczeń

1 stycznia:

  • Malta objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.
  • António Guterres oficjalnie rozpoczął funkcję sekretarza generalnego ONZ.
  • Doris Leuthard objęła urząd prezydenta Szwajcarii.
  • W Stambule doszło do zamachu, w wyniku którego zginęło co najmniej 35 osób.

11 stycznia – Bjarni Benediktsson, polityk Partii Niepodległości, został nowym premierem Islandii.

17 stycznia:

  • Antonio Tajani został wybrany na Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.
  • Ostatnie dni prezydentury Baracka Obamy zakończyły się jego ułaskawieniem Chelsea Manning, skazanej na 35 lat więzienia za wyniesienie tajnych dokumentów amerykańskich, opublikowanych później przez WikiLeaks.

20 stycznia – Donald J. Trump został 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych.

26 stycznia – zaprzysiężenie Alexandra Van der Bellena na prezydenta Austrii.

27 stycznia:

  • Donald Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze 13769, ograniczające możliwość przyjazdu do USA obywatelom siedmiu państw muzułmańskich.
  • W tygodniku „Science” ukazała się praca opisująca metodę uzyskania metalicznego wodoru.

30 stycznia – Maroko zostało 55. członkiem Unii Afrykańskiej, 33 lata po wystąpieniu z ówczesnej OJA.

Luty

8 lutego – Mohamed Abdullahi Mohamed został prezydentem Somalii.

12 lutego:

  • Frank-Walter Steinmeier został nowym prezydentem Niemiec.
  • Gurbanguly Berdimuhamedow został wybrany na trzecią kadencję prezydenta Turkmenistanu.
  • W Londynie odbyła się 70. ceremonia wręczenia nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej.

27 lutego – podczas ceremonii rozdania Nagród Akademii Filmowej nagrodę za najlepszy film otrzymał „Moonlight”, najwięcej statuetek (6) zdobył „La La Land”; najlepszym aktorem został Casey Affleck, a najlepszą aktorką Emma Stone.

Marzec

1 marca – Hassan Ali Khayre objął urząd premiera Somalii.

2 marca – Bakri Hasan Salih objął stanowisko premiera Sudanu, przywrócone po raz pierwszy od zamachu stanu w 1989 roku.

9 marca – podczas szczytu Unii Europejskiej w Brukseli, Donald Tusk został ponownie wybrany na przewodniczącego Rady Europejskiej, uzyskując poparcie rządów 27 państw (wszystkich z wyjątkiem rządu polskiego, który przedstawił kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego).

10 marca – decyzją sądu konstytucyjnego Korei Południowej, prezydent Park Geun-hye została pozbawiona urzędu w wyniku impeachmentu.

13 marca – Węgierskie Zgromadzenie Narodowe wybrało Jánosa Ádera na drugą kadencję prezydenta kraju.

15 marca – odbyły się wybory parlamentarne w Holandii, które wygrała Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji urzędującego premiera Marka Rutte.

17 marca:

  • król Muhammad VI desygnował Sad ad-Dina al-Usmaniego na stanowisko premiera Maroka.
  • premiera filmu „On wam nie Dimon” w reżyserii Aleksieja Nawalnego.

21 marca – w wyborach prezydenckich w Timorze Wschodnim zwyciężył Francisco Guterres.

22 marca – zamach na terenie Mostu Westminsterskiego w Londynie, w pobliżu brytyjskiego parlamentu; zginęło 6 osób, a 29 zostało rannych.

26 marca – centroprawicowa partia GERB Bojka Borisowa zwyciężyła w przedterminowych wyborach parlamentarnych w Bułgarii.

Kwiecień

2 kwietnia:

  • w drugiej turze wyborów prezydenckich w Ekwadorze zwyciężył Lenín Moreno.
  • w wyborach prezydenckich w Serbii zwyciężył (w I turze) urzędujący premier kraju – Aleksandar Vučić.

3 kwietnia:

  • Android (a tym samym Linux) stał się najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie.
  • zamach terrorystyczny na stacji metra w Petersburgu; zginęło 14 osób, a około 50 zostało rannych.

4 kwietnia:

  • brytyjski fizyk i programista, współtwórca World Wide Web, Tim Berners-Lee został wyróżniony prestiżową nagrodą informatyczną, Nagrodą Turinga.
  • w Chan Szajchun w Syrii doszło do użycia broni chemicznej; zginęło 86 osób, w tym około 30 dzieci.

7 kwietnia – na rozkaz prezydenta USA Donalda Trumpa, siły zbrojne USA dokonały ataku na bazę lotnictwa syryjskiego z użyciem 59 pocisków manewrujących Tomahawk. Była to odpowiedź na atak bronią chemiczną na opanowane przez rebeliantów miasto, o który Waszyngton oskarżył prezydenta Syrii Asada.

8 kwietnia – zamach terrorystyczny w Sztokholmie, gdzie ciężarówka wjechała w tłum ludzi; zginęły 4 osoby, a wiele osób zostało rannych.

13 kwietnia – United States Air Force po raz pierwszy użyły bojowo największej bomby lotniczej z konwencjonalnym ładunkiem bojowym, GBU-43/B MOAB. MOAB został zrzucony z pokładu samolotu Lockheed C-130 Hercules na pozycje tzw. Państwa Islamskiego w Afganistanie, w prowincji Nangarhar. Celem użycia termobarycznej bomby było zniszczenie kompleksu tuneli znajdujących się w rękach bojowników Państwa Islamskiego.

23 kwietnia – we Francji odbyła się I tura wyborów; wygrał centrysta Emmanuel Macron, a druga była eurosceptyczka Marine Le Pen, obaj przechodząc do drugiej tury.

Maj

7 maja – w drugiej turze wyborów prezydenckich we Francji wygrał Emmanuel Macron.

10 maja – Mun Jae-in został zaprzysiężony na prezydenta Republiki Korei.

13 maja:

  • Kościół katolicki obchodził 100-lecie Objawień Matki Bożej Fatimskiej; kanonizacja Franciszka i Hiacynty Marto.
  • 62. Konkurs Piosenki Eurowizji miał miejsce w Kijowie.

14 maja – zaprzysiężenie Emmanuela Macrona na prezydenta Republiki Francuskiej i współksięcia Andory.

22 maja – zamach terrorystyczny w Manchesterze; zginęły 22 osoby, a rannych zostało około 59 osób.

26 maja – zamach w Al-Minja; zginęło 29 osób.

29 maja – wielka nawałnica przeszła przez Moskwę, trwająca około 10 minut; zginęło 16 osób, a rannych zostało blisko 170.

Czerwiec

2 czerwca – Wybrzeże Kości Słoniowej, Gwinea Równikowa, Peru, Kuwejt, Holandia i Polska zostały wybrane na członków Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018–2019.

3 czerwca – zamach w Londynie – na terenie mostu London Bridge, a następnie w pobliżu targu Borough Market zginęło 11 osób, w tym trzech zamachowców.

11 czerwca – pierwsza tura wyborów parlamentarnych we Francji.

17 czerwca – wybuch i początek pożarów lasów w Portugalii.

18 czerwca – druga tura wyborów parlamentarnych we Francji.

21 czerwca – król Arabii Saudyjskiej Salman ibn Abd al-Aziz Al Su’ud wydał dekret, na mocy którego jego syn, książę Muhammad ibn Salman ibn Abd al-Aziz Al Su’ud, został ogłoszony następcą tronu oraz pierwszym wicepremierem, zastępując dotychczasowego następcę tronu, księcia Muhammada ibn Najif ibn Abd al-Aziza.

25 czerwca – w wyborach parlamentarnych w Albanii zwyciężyła Socjalistyczna Partia Albanii, która zdobyła większość (74 mandaty) w 140-osobowym Zgromadzeniu.

29 czerwca:

  • nowym premierem Rumunii został Mihai Tudose; zastąpił Sorina Grindeanu, który utracił poparcie swojego ugrupowania.
  • serbski parlament zatwierdził Anę Brnabić na stanowisku premiera, tym samym została ona pierwszą kobietą w historii Serbii, która stanęła na czele rządu.

Lipiec

1 lipca – Estonia objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

9 lipca – premier Iraku Hajdar al-Abadi ogłosił wyzwolenie Mosulu z rąk tzw. Państwa Islamskiego.

12 lipca – od Lodowca Szelfowego Larsena oddzieliła się wyspa lodowa o powierzchni około 6000 km².

18 lipca – Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej odtajniło dokumenty dotyczące wyzwolenia Polski w czasie II wojny światowej.

19 lipca – rząd Ukrainy zdecydował o zlikwidowaniu Zakładów Lotniczych Antonow.

20 lipca – śmierć wokalisty Linkin Park, Chester Bennington.

25 lipca – Ram Nath Kovind został nowym prezydentem Indii.

Sierpień

1 sierpnia – Shahid Abbasi został nowym premierem Pakistanu, zastępując Nawaza Sharifa, zmuszonego do ustąpienia po pozbawieniu go prawa pełnienia funkcji publicznych przez Sąd Najwyższy w związku z aferą ujawnioną dzięki Panama Papers.

4 sierpnia:

  • w wyborach prezydenckich w Rwandzie zwyciężył urzędujący prezydent – Paul Kagame.
  • Teledysk do utworu „Despacito” artysty Luis Fonsi jako pierwszy w historii YouTube osiągnął 3 miliardy wyświetleń.

5 sierpnia – Mauretańczycy zdecydowali w referendum o dodaniu do flagi państwowej dwóch czerwonych pasków, symbolizujących krew przelaną przez walczących o niepodległość kraju od Francji.

14 sierpnia – lawina błotna w Sierra Leone.

15 sierpnia – Ahmad Ujahja po raz czwarty został premierem Algierii.

17–18 sierpnia – w serii zamachów w Katalonii zginęło 15 osób, w tym dwoje dzieci w wieku 3 i 7 lat. Rannych zostało ponad 140 osób, w tym 16 ciężko. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie.

18 sierpnia – zamach w Turku w Finlandii, w wyniku ataku nożownika zginęły 2 osoby, a 8 zostało rannych.

20 sierpnia – na Oceanie Spokojnym odnaleziono wrak okrętu USS „Indianapolis”, którego zatopienie podczas II wojny światowej było największą katastrofą w historii US Navy.

24 sierpnia – napad na polskich turystów na plaży we włoskim Rimini.

30 sierpnia – huragan 5 kategorii Irma uderzył w Antiguę i Barbudę.

Wrzesień

6 września – huragan Irma uderzył w wyspy Saint-Martin.

7 września – w Meksyku doszło do trzęsienia ziemi, w wyniku którego zginęło co najmniej 90 osób, a ponad 300 osób zostało rannych.

9 września – nowym premierem Kosowa został Ramush Haradinaj, który uzyskał poparcie 61 posłów w 120-osobowym parlamencie. W programie nowego rządu jest walka z korupcją i poprawa stosunków z Serbią.

10 września – huragan Irma uderzył we Florydę w USA. Ewakuowano 6 milionów mieszkańców. Huragan zakończył wędrówkę 13 września, a łączna kwota strat materialnych wyniosła 62 miliardy dolarów amerykańskich.

14 września – Halimah Yacob została pierwszą kobietą w historii, która objęła urząd prezydenta Singapuru.

19 września – w Meksyku doszło do trzęsienia ziemi o sile 7,1 w skali Richtera, epicentrum znajdowało się na południe miasta Puebla. Zginęło 370 osób, a 6000 zostało rannych.

24 września – w Niemczech odbyły się wybory parlamentarne.

25 września – na terenie irackiego regionu autonomicznego Kurdystanu odbyło się referendum niepodległościowe.

28 września – rząd Shinzō Abe podjął decyzję o rozwiązaniu niższej izby parlamentu Japonii i przedterminowych wyborach.

Październik

1 października – odbyło się referendum niepodległościowe w Katalonii.

10 października – teledysk do utworu „Despacito” artysty Luis Fonsi osiągnął 4 miliardy wyświetleń.

14 października – w wyniku zamachów bombowych w Mogadiszu zginęło ponad 275 osób.

15 października – w wyborach parlamentarnych w Austrii zwyciężyła Austriacka Partia Ludowa z 31,5% głosów, pokonując SPÖ i FPÖ.

17 października – w wojnie domowej w Syrii Państwo Islamskie zostało wyparte z syryjskiego miasta Ar-Rakka.

18 października – rozpoczął się XIX zjazd Komunistycznej Partii Chin.

21 października – w wyborach do Izby Poselskiej Republiki Czeskiej zwyciężyła partia ANO 2011.

22 października – odbyły się przedterminowe wybory parlamentarne w Japonii.

27 października – w Hiszpanii kataloński parlament proklamował niepodległość Republiki Katalonii; w reakcji na to hiszpańskie władze zarządziły odwołanie miejscowego rządu i rozwiązanie parlamentu.

28 października – w wyborach parlamentarnych w Islandii zwyciężyła Partia Niepodległości (25,2% głosów).

31 października – w wyniku zamachu terrorystycznego w Nowym Jorku zginęło 8 osób, a 11 zostało rannych.

Listopad

3 listopada – po ogłoszeniu niepodległości Katalonii, Hiszpański Sąd Najwyższy wydał europejski nakaz aresztowania (ENA) wobec byłego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta i innych członków jego rządu.

5 listopada – strzelanina w kościele w Sutherland Springs. Zginęło 26 osób, a 20 zostało rannych.

12 listopada – w wyborach prezydenckich w Słowenii zwyciężył walczący o reelekcję Borut Pahor.

15 listopada – na aukcji w Nowym Jorku obraz Leonarda da Vinci „Zbawiciel świata” sprzedano za 450 milionów dolarów, co stanowi największą sumę w historii uzyskaną za dzieło sztuki.

20 listopada – Rada Unii Europejskiej zdecydowała, że po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, siedziba Europejskiej Agencji Leków zostanie przeniesiona z Londynu do Amsterdamu, a siedziba Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego – z Londynu do Paryża.

21 listopada – w związku z przeprowadzonym przez wojsko zamachem stanu Robert Mugabe ogłosił rezygnację ze stanowiska prezydenta Zimbabwe.

22 listopada – Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii skazał dowódcę bośniackich Serbów, generała Ratka Mladicia na dożywocie, uznając go winnym zbrodni ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości. Trybunał uznał, że rozkazy Mladicia były kluczowe w dokonaniu ludobójstwa na ośmiu tysiącach muzułmańskich mężczyzn i chłopców w Srebrenicy w 1995 roku.

23 listopada – poszukiwany od 15 listopada argentyński okręt podwodny ARA „San Juan” został uznany za zatopiony, a rodziny członków załogi zostały powiadomione o ich śmierci.

24 listopada – ponad 300 osób zginęło w wyniku ataku na ludzi wychodzących z sufickiego meczetu w Bir al-Abd w Egipcie.

Grudzień

6 grudnia – prezydent Donald Trump oficjalnie uznał Jerozolimę za stolicę Izraela i wydał Departamentowi Stanu polecenie rozpoczęcia procedury przenoszenia amerykańskiej ambasady do tego miasta, na mocy uchwalonej w 1995 roku ustawy o ambasadzie w Jerozolimie.

7 grudnia – Syria: Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej ogłosiły zwycięstwo nad Państwem Islamskim.

12 grudnia – szwedzkie rodziny rozpoczęły testowanie samochodów autonomicznych firmy Volvo. Projekt z samochodem Volvo XC90 ma potrwać do 2022 roku, a zebrane doświadczenia 100 osób mają zaowocować masowym wprowadzeniem do użytku samochodów autonomicznych tej firmy.

13 grudnia – w Czechach zaprzysiężono rząd Andreja Babiša.

18 grudnia – prezydent Austrii Alexander Van der Bellen zaprzysiągł Pierwszy rząd Sebastiana Kurza.

Wydarzenia sportowe

Styczeń

30 grudnia–6 stycznia – 65. Turniej Czterech Skoczni w skokach narciarskich. Zwycięstwo odniósł Polak Kamil Stoch przed Piotrem Żyłą i Norwegiem Danielem-André Tande.

5–6 stycznia – 48. Mistrzostwa Europy w saneczkarstwie w niemieckim Königssee. W rywalizacji jedynek triumfowali Rosjanin Siemion Pawliczenko (po raz drugi) oraz Niemka Natalie Geisenberger (po raz trzeci). Zmagania dwójek po raz drugi w karierze wygrali Niemcy w składzie Tobias Wendl-Tobias Arlt. Drużynowo po raz dwunasty zatriumfowała reprezentacja Niemiec, tym razem w składzie: Geisenberger, Ralf Palik, Wendl i Arlt.

1–7 stycznia – 29. edycja tenisowego Pucharu Hopmana, czyli nieoficjalnych mistrzostw świata w grze mieszanej. Po raz drugi w historii tytuł mistrzowski wywalczyła reprezentacja Francji, tym razem dzięki Richardowi Gasquet i Kristinie Mladenovic, którzy pokonali amerykańską parę w składzie Jack Sock–Coco Vandeweghe 2:1.

31 grudnia–8 stycznia – 11. Tour de Ski w biegach narciarskich. Najlepsi okazali się Rosjanin Siergiej Ustiugow oraz Norweżka Heidi Weng. Ustiugow wygrał także klasyfikację sprinterską, natomiast wśród kobiet triumfowała Szwedka Stina Nilsson. Zwycięstwo w rywalizacji drużynowej odniosła reprezentacja Norwegii.

6–8 stycznia – 114. Mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju i sprincie w holenderskim Heerenveen. Klasyfikację długodystansową wygrali Holendrzy – po raz dziesiąty Sven Kramer, natomiast Ireen Wüst po raz piąty. W sprincie najlepsi okazali się inny z reprezentantów Holandii, Kai Verbij oraz Czeszka Karolína Erbanová.

2–14 stycznia – 38. Rajd Dakar. W rywalizacji samochodów po raz trzynasty w karierze triumfowała francuska załoga w składzie Stéphane Peterhansel-Jean-Paul Cottret, reprezentująca barwy Peugeota. W zmaganiach motocyklistów najlepszy okazał się kierowca austriackiej ekipy KTM, Brytyjczyk Sam Sunderland. W klasyfikacji quadowców zwyciężył reprezentant Yamahy, Rosjanin Siergiej Kariakin. Rywalizację ciężarówek wygrała rosyjska załoga Kamaza w składzie: Edward Nikolajew, Jewgienij Jakowlew oraz Władimir Rybakow. W końcowej klasyfikacji pojazdów UTV triumfowali Brazylijczycy – Leandro Torres i Lourival Roldan – reprezentujący amerykańską stajnię Polaris.

13–15 stycznia

  • 21. Mistrzostwa Europy w short tracku w Turynie. Klasyfikację medalową wygrali Rosjanie przed gospodarzami (obie reprezentacje zdobyły po cztery złote, jednak zwycięzcy wywalczyli cztery srebra w stosunku do jednego przeciwników) i Holendrami (trzy złota).
  • 51. Mistrzostwa Europy w bobslejach w niemieckim Winterbergu. Rywalizację zdominowali reprezentanci Niemiec. W zmaganiach dwójek mężczyzn po raz drugi w karierze triumfowali Francesco Friedrich oraz Thorsten Margis, natomiast w dwójce kobiet po raz pierwszy Mariama Jamanka i Annika Drazek. W rywalizacji czwórek najlepsi okazali się Johannes Lochner, Sebastian Mrowka, Joshua Bluhm oraz Christian Rasp.

14–15 stycznia – 23. Mistrzostwa Europy w skeletonie w niemieckim Winterbergu. Po raz dziewiąty z rzędu najlepszy okazał się Łotysz Martins Dukurs, natomiast po raz pierwszy Niemka Jacqueline Lölling.

15 stycznia – 20. finał Pucharu Kontynentalnego w hokeju na lodzie. Tytuł mistrzowski zdobyli zawodnicy brytyjskiego klubu Nottingham Panthers. Drugie miejsce przypadło duńskiemu Odense Bulldogs, natomiast trzecie włoskiemu Ritten Sport.

15–22 stycznia – 43. edycja snookerowego turnieju Masters. Po raz siódmy w karierze tytuł wywalczył Anglik Ronnie O’Sullivan, który w finale pokonał swojego rodaka Joe Perry’ego 10:7.

25–27 stycznia – 45. Mistrzostwa Świata w żeglarstwie lodowym na jeziorze w amerykańskim Kegonsa. Po raz jedenasty w karierze tytuł mistrzowski wywalczył Polak Karol Jabłoński. Pokonał reprezentanta gospodarzy Matta Struble’a i rodaka Michała Burczyńskiego.

11–29 stycznia – 25. Mistrzostwa Świata w piłce ręcznej mężczyzn we Francji. W finale gospodarze pokonali Norwegów 33:26. Dla Francji był to szósty tytuł w historii, w tym po raz drugi z rzędu. Brąz wywalczyli Słoweńcy, którzy wygrali z Chorwatami 31:30. Najbardziej wartościowym zawodnikiem turnieju został Francuz Nikola Karabatić, z kolei najwięcej bramek zdobył Macedończyk Kirił Łazarow. Obydwaj po raz drugi w karierze byli najlepsi w tych kategoriach. W pozostałych zwyciężyli: Francuzi Vincent Gérard (bramkarz) i Nedim Remili (prawy rozgrywający), Norwedzy Kristian Bjørnsen (prawoskrzydłowy), Sander Sagosen (lewy rozgrywający) i Bjarte Myrhol (obrotowy) oraz Chorwat Domagoj Duvnjak (środkowy rozgrywający).

16–29 stycznia – 105. edycja tenisowego turnieju wielkoszlemowego Australian Open. W grze pojedynczej najlepsi okazali się Szwajcar Roger Federer (po raz szósty) oraz Amerykanka Serena Williams (po raz siódmy). W deblu triumfowali Fin Henri Kontinen i Australijczyk John Peers oraz Amerykanka Bethanie Mattek-Sands i Czeszka Lucie Šafářová (po raz drugi). W grze mieszanej wygrała amerykańsko-kolumbijska para w składzie Abigail Spears-Juan Sebastián Cabal.

25–29 stycznia – 109. Mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie figurowym w czeskiej Ostrawie. Wśród solistów tytuły obronili Hiszpan Javier Fernández López (po raz czwarty z rzędu) oraz Rosjanka Jewgienija Miedwiediewa (po raz pierwszy). Po raz pierwszy najlepszą parą sportową okazali się Rosjanie w składzie Jewgienija Tarasowa-Władimir Morozow, natomiast po raz trzeci z rzędu rywalizację par tanecznych wygrali Francuzi w składzie Gabriella Papadakis-Guillaume Cizeron.

27–29 stycznia – 47. Mistrzostwa Świata w saneczkarstwie w austriackim Igls. W rywalizacji jedynek triumfowali reprezentant gospodarzy Wolfgang Kindl (w sprincie i na normalnym dystansie) oraz Amerykanka Erin Hamlin (sprint) i Niemka Tatjana Hüfner

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!