== Rok 2016 ogłoszono ==
Rokiem Henryka Sienkiewicza (z okazji 100. rocznicy jego śmierci oraz 170. rocznicy urodzin)
Rokiem Jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski
Rokiem Feliksa Nowowiejskiego (w 70. rocznicę jego śmierci)
Rokiem Cichociemnych
== Wydarzenia w Polsce ==
=== Styczeń ===
1 stycznia:
Urzędów, Lubycza Królewska (województwo lubelskie), Jaraczewo (województwo wielkopolskie) oraz Siedliszcze uzyskały prawa miejskie.
Zgodnie z rozporządzeniem z 25 czerwca 2015 roku, Stargard Szczeciński przekształcił się w Stargard.
W wyniku nowelizacji ustawy medialnej, dyrektorzy Telewizji Polskiej złożyli dymisję.
2 stycznia – wznowienie nadawania TVP3, które zastąpiło TVP Regionalna.
7 stycznia – Prezydent RP Andrzej Duda podpisał kontrowersyjną ustawę medialną, która weszła w życie dzień później.
8 stycznia – zgodnie z ustawą medialną, Jacek Kurski został powołany na prezesa Telewizji Polskiej przez ministra Skarbu Dawida Jackiewicza.
10 stycznia – odbył się XXIV finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
15 stycznia – 31 stycznia – odbyły się XII Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej mężczyzn.
15 stycznia – I tura wyborów na przewodniczącego Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w której do następnej tury przeszli Włodzimierz Czarzasty oraz Jerzy Wenderlich.
23 stycznia – Ellie Goulding wystąpiła na koncercie w Warszawie.
26 stycznia – Grzegorz Schetyna został wybrany na nowego przewodniczącego Platformy Obywatelskiej jako jedyny kandydat.
=== Luty ===
16 lutego – rząd Beaty Szydło przyjął Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (Plan Morawieckiego).
17 lutego – IPN wszczął przeszukanie mieszkania wdowy po Czesławie Kiszczaku, Marii Kiszczak. Odnaleziono akta personalne i dokumenty tajnego współpracownika SB o pseudonimie „Bolek”.
18 lutego – prezes IPN Łukasz Kamiński na konferencji prasowej ogłosił, że dokumenty zawierają m.in. zobowiązania do współpracy z SB Lecha Wałęsy. Ekspert IPN uznał je za autentyczne, mimo że nie były jeszcze przetestowane pod kątem prawdziwości (istnieje możliwość ich sfałszowania).
22 lutego – IPN ujawnił akta TW „Bolka”, w tym teczki personalne i dokumenty współpracy.
=== Marzec ===
4 marca – weszła w życie ustawa z 28 stycznia 2016 r. – Prawo o prokuraturze; minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ponownie objął stanowisko prokuratora generalnego.
6 marca – odbyły się wybory uzupełniające do Senatu RP w okręgu nr 59, a mandat senatora IX kadencji uzyskała kandydatka PiS Anna Maria Anders.
=== Kwiecień ===
1 kwietnia – weszła w życie ustawa z 11 lutego 2016 roku o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Rodzina 500 plus).
14–17 kwietnia – miały miejsce obchody 1050-lecia chrztu Polski.
Msza w bazylice gnieźnieńskiej została odprawiona pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Pietro Parolina w obecności najwyższych przedstawicieli państwowych.
Zgromadzenie Narodowe w Poznaniu (pierwsze w historii) miało na celu wysłuchanie orędzia prezydenta RP Andrzeja Dudy w związku z obchodami 1050-lecia chrztu Polski.
Msza w bazylice archikatedralnej w Poznaniu, również pod przewodnictwem legata papieskiego, odbyła się w obecności najwyższych przedstawicieli państwowych.
30 kwietnia – weszła w życie ustawa z 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw.
=== Maj ===
3 maja – Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył Irenę Szewińską, Zofię Romaszewską, Michała Kleibera, Michała Lorenca, Wandę Półtawską i Bronisława Wildsteina Orderem Orła Białego.
19 maja – zamach terrorystyczny we Wrocławiu: jedna osoba została lekko ranna po wybuchu bomby domowej roboty na przystanku autobusowym.
22 maja – minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak oraz Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk odwołali komendanta wojewódzkiego Policji i jego zastępcę we Wrocławiu po ujawnieniu nagrań dotyczących śmierci Igora Stachowiaka.
25 maja – udaremniono zamach bombowy na komisariat Policji w Warszawie, zatrzymując trzy osoby podejrzane o przygotowanie ataku.
=== Czerwiec ===
4 czerwca – odbyło się 20. Spotkanie Młodych Lednica 2000.
10 czerwca:
Sejm uchwalił ustawę o działaniach antyterrorystycznych.
Sejm wybrał Adama Glapińskiego na prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP).
21 czerwca – Adam Glapiński złożył ślubowanie, obejmując urząd prezesa NBP.
=== Lipiec ===
2 lipca – weszła w życie ustawa antyterrorystyczna.
7 lipca – weszła w życie ustawa o Radzie Mediów Narodowych.
8–9 lipca – odbył się szczyt NATO w Warszawie.
14–15 lipca – aglomerację Trójmiejską nawiedziła potężna ulewa, z opadami wynoszącymi 160 l/m² w ciągu 14 godzin. Zalało kilka newralgicznych skrzyżowań w Gdańsku, co doprowadziło do paraliżu ruchu tramwajowego i autobusowego, a także zawieszenia kursowania pociągów Pomorskiej Kolei Metropolitarnej. W wyniku opadów zginęły dwie osoby, których ciała znaleziono w piwnicy kamienicy przy al. Grunwaldzkiej w Gdańsku.
19 lipca – Sejm uchwalił powołanie komisji śledczej do zbadania działań organów i instytucji publicznych wobec Grupy Amber Gold.
20 lipca – oddano do użytku ostatni odcinek autostrady A4.
26 lipca – Stanisław Dziwisz, podczas mszy na krakowskich błoniach, oficjalnie zainaugurował 31. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.
27–31 lipca – papież Franciszek rozpoczął pierwszą podróż apostolską do Polski, której celem był udział w 31. Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.
28 lipca – papież odprawił uroczystą eucharystię z polskimi biskupami na błoniach jasnogórskich w Częstochowie z okazji 1050-lecia chrztu Polski.
29 lipca – papież Franciszek odwiedził były oboz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, stając się trzecim biskupem Rzymu, który przekroczył bramę z napisem Arbeit macht frei.
31 lipca – w Kampusie Miłosierdzia w Brzegach, w obecności od 1,5 do 3 mln młodych wiernych, odbyła się uroczysta msza kończąca ŚDM 2016 w Krakowie. Papież ogłosił, że kolejne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2019 roku w Panamie. Tego samego dnia papież zakończył wizytę w Polsce i odleciał do Rzymu.
=== Sierpień ===
28 sierpnia – na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku, po 70 latach, z honorami pochowani zostali Danuta Siedzikówna ps. „Inka” oraz Feliks Selmanowicz ps. „Zagończyk”.
Pod koniec sierpnia – po ujawnieniu nieprawidłowości w procesie reprywatyzacji, rozpoczęła się afera reprywatyzacyjna w Warszawie.
=== Wrzesień ===
7 września – weszły w życie nowe przepisy dotyczące lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi. Piloci dronów o wadze powyżej 0,6 kg, nie przestrzegający odległości 100 m od zabudowań oraz 30 m od ludzi i pojazdów, mogą być ukarani nawet pięcioletnim pozbawieniem wolności.
21 września – samolot linii Air China po raz pierwszy wylądował na Lotnisku Chopina w Warszawie. Nowe połączenie miało wpłynąć na rozwój współpracy gospodarczej, naukowej oraz turystycznej między Polską a Chinami.
27 września – rząd Beaty Szydło podjął decyzję o ustanowieniu Narodowego Programu Mieszkaniowego, stanowiącego jeden z filarów programu Mieszkanie Plus.
=== Październik ===
2 października – Bronisława Nowicka otrzymała Nagrodę Literacką „Nike” za książkę poetycką Nakarmić kamień.
15 października – w Warszawie odbył się Krajowy Finał Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2016.
25 października – zainaugurowano kanał telewizyjny Zoom TV.
31 października – nabożeństwem ekumenicznym w kościele Jezusowym w Cieszynie rozpoczęły się ogólnopolskie obchody 500-lecia reformacji.
=== Listopad ===
9 listopada – zainaugurowano kanał telewizyjny Nowa TV.
11 listopada – otwarto Świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie.
29 listopada – w wyniku silnego wstrząsu i zawału w kopalni Rudna w Polkowicach zginęło ośmiu górników.
=== Grudzień ===
2 grudnia – zainaugurowano kanały telewizyjne: Metro oraz WP.
8 grudnia – papież Franciszek mianował abp. Marka Jędraszewskiego, dotychczasowego arcybiskupa łódzkiego, na nowego metropolitę krakowskiego; dotychczasowy metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz przeszedł na emeryturę.
14 grudnia – Sejm uchwalił Prawo oświatowe, które wprowadza reformę systemu oświaty, w tym m.in. likwidację gimnazjów.
16 grudnia – protest części opozycji, zablokowanie przez posłów PO, Nowoczesnej i PSL mównicy w Sejmie.
20 grudnia – PSL wycofało się z protestu części opozycji i blokowania mównicy w Sejmie.
29 grudnia – powstała Polska Fundacja Narodowa.
== Wydarzenia na świecie ==
=== Styczeń ===
1 stycznia – Holandia objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.
10 stycznia – w Los Angeles miała miejsce 73. ceremonia wręczenia Złotych Globów.
15 stycznia – podczas zamachów terrorystycznych w Wagadugu zginęło co najmniej 28 osób.
16 stycznia:
Tsai Ing-wen wygrała wybory prezydenckie na Tajwanie, zostając pierwszą kobietą na tym stanowisku.
Astronauta Scott J. Kelly ogłosił na Twitterze, że na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zakwitła żółta cynia, co jest prawdopodobnie pierwszym kwiatem, który zakwitł na orbicie okołoziemskiej.
19 stycznia – odbyła się debata w Parlamencie Europejskim na temat sytuacji w Polsce z udziałem premier RP Beaty Szydło.
20 stycznia – Konstantin Batygin oraz Michael E. Brown z California Institute of Technology przedstawili hipotezę o istnieniu dziewiątej planety Układu Słonecznego, krążącej poza orbitą Neptuna.
22 stycznia – Zgromadzenie Chorwackie udzieliło wotum zaufania rządowi, którego przewodniczącym został bezpartyjny menedżer Tihomir Orešković.
24 stycznia – w wyborach prezydenckich w Portugalii na urząd prezydenta wybrano Marcelo Rebelo de Sousa.
=== Luty ===
6 lutego – co najmniej 96 osób zginęło w trzęsieniu ziemi na południu Tajwanu.
9 lutego – w wyniku zderzenia czołowego dwóch pociągów pasażerskich między Bad Aibling a Kolbermoor zginęło co najmniej 11 osób, a około 150 zostało rannych.
11 lutego – międzynarodowy zespół naukowców ogłosił, że 14 września 2015 roku po raz pierwszy w historii zarejestrowano fale grawitacyjne, co miało miejsce w obu detektorach LIGO jednocześnie.
12 lutego – doszło do pierwszego w historii spotkania papieża Franciszka z patriarchą Moskwy Cyrylem I na Kubie, gdzie podpisano wspólną deklarację katolicko-prawosławną.
15 lutego – w Nikaragui miała miejsce erupcja wulkanu Momotombo, która spowodowała pożary lasów.
17 lutego – japońska rakieta H-IIA wyniosła kosmiczne obserwatorium rentgenowskie Hitomi.
26 lutego:
Gianni Infantino został nowym prezydentem FIFA.
Simone Moro, Alex Txikon oraz Muhammad Ali jako pierwsi zdobyli Nanga Parbat zimą.
28 lutego – podczas ceremonii rozdania Nagród Akademii Filmowej nagrodę za najlepszy film otrzymało Spotlight, a najwięcej, bo 6 statuetek, zdobył Mad Max: Na drodze gniewu. Najlepszym aktorem został Leonardo DiCaprio za film Zjawa, a najlepszą aktorką Brie Larson za film Pokój.
=== Marzec ===
3 marca – Kosmiczny Teleskop Hubble’a odkrył najodleglejszą galaktykę GN-z11, która powstała czterysta milionów lat po Wielkim Wybuchu.
22 marca – w zamachach terrorystycznych w Brukseli zginęło 31 osób, a około 300 zostało rannych.
23 marca – Robert Fico po raz trzeci objął urząd premiera Słowacji.
27 marca – w pobliżu parku rozrywki w Lahaur eksplodowała bomba, w wyniku czego zginęło około 70 osób, a ponad 340 zostało rannych.
28 marca – doszło do strzelaniny na Kapitolu, w której ranna została jedna osoba; podejrzany również został ranny i trafił do szpitala.
29 marca – porwano samolot Airbus A320 linii EgyptAir, który leciał z Aleksandrii do Kairu. Maszyna awaryjnie lądowała na lotnisku Larnaka. Na pokładzie znajdowało się 55 pasażerów i 6 członków załogi. Porywacz żądał uwolnienia wszystkich kobiet więzionych w Egipcie. Nikt nie odniósł obrażeń, a sprawca został aresztowany.
=== Kwiecień ===
1 kwietnia – miała miejsce zamach terrorystyczny w Turcji, w wyniku którego w pobliżu dworca w Diyarbakır zginęło 7 policjantów, a 27 osób zostało rannych. Do ataku przyznała się Partia Pracujących Kurdystanu.
2 kwietnia:
wojna o Górski Karabach: gwałtowne zaostrzenie konfliktu, w wyniku którego zginęło kilkadziesiąt osób po obu stronach.
naukowcy z uniwersytetów ze Szwecji, Szwajcarii i Japonii odkryli w śpiewie sikorek ich własną składnię.
3 kwietnia – początek afery „Panama Papers”. Do mediów wyciekło ponad 11 mln dokumentów panamskiej kancelarii Mossack Fonseca, ukazujących, jak firma pomagała klientom unikać płacenia podatków.
10 kwietnia – w pożarze świątyni Paravur w Indiach zginęło co najmniej 110 osób.
14 kwietnia i 16 kwietnia – w serii trzęsień ziemi w Kumamoto w Japonii zginęło co najmniej 44 osoby.
16 kwietnia – w trzęsieniu ziemi w Ekwadorze zginęło ponad 660 osób, a ponad 27 000 zostało rannych.
17 kwietnia – Izba Deputowanych w Brazylii przegłosowała impeachment prezydent Dilmy Rousseff oraz wiceprezydenta Michela Temera.
24 kwietnia – koalicja premiera Serbii Aleksandara Vučicia zwyciężyła w przedterminowych wyborach parlamentarnych.
30 kwietnia – prezydent Kenii Uhuru Kenyatta podpalił 105 ton kości słoniowej oraz kłów nosorożców w symbolicznym proteście przeciwko ich zabijaniu dla zysku. Szacowana wartość kości słoniowej wynosi około 150 milionów dolarów.
=== Maj ===
6 maja:
Enda Kenny został po raz drugi wybrany na premiera Irlandii.
polityk i prawnik o pakistańskich korzeniach, Sadiq Khan, został burmistrzem Londynu.
9 maja – Werner Faymann ustąpił ze stanowiska kanclerza Austrii, tymczasowo zastąpił go Reinhold Mitterlehner.
11 maja – Dilma Rousseff została zawieszona z funkcji prezydenta Brazylii, a Michel Temer przejął tymczasowo jego obowiązki.
15 maja – reprezentująca Ukrainę Dżamała wygrała 61. Konkurs Piosenki Eurowizji.
17 maja – Christian Kern objął stanowisko kanclerza Austrii, stając na czele nowego koalicyjnego rządu.
19 maja – nad Morzem Śródziemnym doszło do katastrofy lotu EgyptAir 804, w wyniku której zginęło 66 osób.
20 maja – miała miejsce premiera filmu animowanego Angry Birds.
22 maja – Binali Yıldırım, nowy przewodniczący AKP, otrzymał misję utworzenia 65. rządu Turcji.
23 maja – Alexander Van der Bellen został wybrany na prezydenta Austrii, nieznacznie pokonując Norberta Hofera.
=== Czerwiec ===
1 czerwca – po siedemnastu latach budowy w Alpach Szwajcarskich otwarto nowy tunel kolejowy pod przełęczą św. Gotarda.
5 czerwca – Polak Stanisław Papczyński i Szwedka Maria Elżbieta Hesselblad zostali wpisani przez papieża Franciszka w poczet świętych Kościoła katolickiego.
6 czerwca – seryjny morderca Lonnie David Franklin został skazany na karę śmierci za zamordowanie 10 kobiet.
12 czerwca – w strzelaninie w klubie nocnym w Orlando (USA) zginęło 50 osób, a 53 zostały ranne.
13 czerwca – Microsoft ogłosił, że za 26,2 miliarda dolarów kupuje LinkedIn, największy na świecie serwis społecznościowy specjalizujący się w kontaktach zawodowo-biznesowych.
19 czerwca – na Krecie, pod przewodnictwem patriarchy Konstantynopola, rozpoczął się Wielki i Święty Sobór Wszechprawosławny Kościoła Wschodniego.
23 czerwca:
Wielka Brytania przeprowadziła referendum dotyczące członkostwa w UE.
Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos i dowódca lewicowej partyzantki FARC Rodrigo Londono podpisali w Hawanie porozumienie kończące wojnę domową, która kosztowała życie ponad 220 tys. ludzi przez ponad 50 lat. FARC ma rozbroić się w ciągu 6 miesięcy.
23 osoby zginęły w wyniku powodzi błyskawicznej, która nawiedziła Wirginię Zachodnią w Stanach Zjednoczonych.
24 czerwca – ogłoszono wyniki referendum, w którym większość Brytyjczyków opowiedziała się za wyjściem ich kraju z Unii Europejskiej.
26 czerwca:
Rządząca centroprawicowa Partia Ludowa zwyciężyła w przedterminowych wyborach parlamentarnych w Hiszpanii.
Na Krecie zakończył się Wielki i Święty Sobór Wszechprawosławny Kościoła Wschodniego.
28 czerwca – w zamachu terrorystycznym na lotnisku Atatürka w Stambule zginęło 41 osób, a 239 zostało rannych. Władze Turcji oskarżyły Państwo Islamskie i bojówki kurdyjskie o przeprowadzenie tego ataku.
=== Lipiec ===
1 lipca:
Słowacja objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.
Austriacki Trybunał Konstytucyjny unieważnił wynik II tury wyborów prezydenckich.
3 lipca – ponad 200 osób zginęło w samobójczym zamachu bombowym w Bagdadzie.
5 lipca – sonda kosmiczna Juno dotarła na orbitę Jowisza.
7 lipca – na Międzynarodową Stację Kosmiczną ruszyła pierwsza kapsuła załogowa z nowej serii Sojuz MS.
12 lipca – Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze uznał roszczenia Chin w sprawie Morza Południowochińskiego za bezzasadne. Pekin traktował znaczną część akwenu jako własną strefę ekonomiczną.
13 lipca – dotychczasowy premier Wielkiej Brytanii David Cameron podał się do dymisji. Na jego miejsce powołano Theresę May, drugą w historii kobietę premier Zjednoczonego Królestwa.
14 lipca – w zamachu w Nicei zginęło 86 osób, a 120 zostało rannych.
15/16 lipca – przeprowadzono nieudaną próbę wojskowego zamachu stanu w Turcji.
19 lipca – Konwencja Partii Republikańskiej w Cleveland, podczas której Donald John Trump został oficjalnym kandydatem partii na 45. prezydenta USA.
22 lipca:
W strzelaninie w Monachium zginęło co najmniej 9 osób, wiele zostało rannych.
Dziennik Nikkei ogłosił, że przedsiębiorstwo Funai Electric wkrótce wyprodukuje ostatni magnetowid, kończąc tym samym ich produkcję po 33 latach.
23 lipca – co najmniej 80 osób zginęło w samobójczym zamachu bombowym w Kabulu, dokonanym na szyicką mniejszość Hazarów, a ponad 230 osób zostało rannych.
26 lipca – Konwencja Partii Demokratycznej w Filadelfii, podczas której Hillary Diane Rodham Clinton została oficjalną kandydatką partii na 45. prezydenta USA, stając się pierwszą kobietą w historii USA, która otrzymała tę nominację.
28 lipca – Pedro Pablo Kuczynski, doświadczony ekonomista, były bankier Wall Street, został zaprzysiężony na prezydenta Peru.
=== Sierpień ===
5 sierpnia – odbyła się ceremonia otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro.
7 sierpnia – w wyborach prezydenckich na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej zwyciężył Evaristo Carvalho, jego rywal Manuel Pinto da Costa zbojkotował drugą turę.
24 sierpnia – w wyniku trzęsienia ziemi o sile 6,0 w skali Richtera w środkowych Włoszech zginęło co najmniej 296 osób, a ponad 400 zostało rannych.
31 sierpnia – Dilma Rousseff w wyniku impeachmentu została odwołana z funkcji prezydenta; tego samego dnia dotychczasowy wiceprezydent Michel Temer został zaprzysiężony na nowego prezydenta Brazylii.
=== Wrzesień ===
4 września – Bł. Matka Teresa z Kalkuty została ogłoszona świętą i wpisana w poczet świętych Kościoła katolickiego.
5 września – Państwo Islamskie przeprowadziło kolejną serię zamachów bombowych w Syrii.
8 września:
Wystartowała sonda NASA OSIRIS-REx, której celem jest sprowadzenie na Ziemię próbek planetoidy (101955) Bennu.
Szawkat Mirzijajew został pełniącym obowiązki prezydenta Uzbekistanu w miejsce zmarłego Isloma Karimova.
14 września – zarząd koncernu Monsanto przyjął ofertę przejęcia przez Bayer AG za 66 miliardów dolarów.
18 września – wybory parlamentarne w Rosji wygrała partia Jedna Rosja.
26 września – w referendum w Azerbejdżanie zatwierdzono wszystkie 29 głosowanych poprawek do konstytucji, w tym zwiększających uprawnienia prezydenta.
30 września – sonda kosmiczna Rosetta zakończyła misję kontrolowanym upadkiem na powierzchnię komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko.
=== Październik ===
3 października – Kersti Kaljulaid została wybrana przez parlament na prezydenta Estonii, co miało miejsce przy ponad ⅔ głosów w 101-osobowym parlamencie.
6 października – Rada Bezpieczeństwa ONZ formalnie nominowała byłego premiera Portugalii, António Guterresa, na stanowisko sekretarza generalnego ONZ. Od 1 stycznia 2017 zastąpi on Ban Ki-moona.
16 października:
Wojska irackie, wspomagane przez peszmergów i innych bojowników, rozpoczęły ofensywę mającą na celu odbicie Mosulu z rąk tzw. Państwa Islamskiego.
Nowym prezydentem Seszeli został Danny Faure.
19 października – Zgromadzenie Chorwackie udzieliło wotum zaufania rządowi, którego przewodniczącym został lider HDZ Andrej Plenković.
23 października – na Litwie odbyła się druga tura wyborów parlamentarnych, które wygrała partia Litewski Związek Rolników i Zielonych (LVŽS), zdobywając 54 mandaty.
27 października:
Lider centroprawicowej Partii Ludowej Mariano Rajoy został wybrany przez Kongres Deputowanych na szefa mniejszościowego rządu Hiszpanii.
Lamiya Aji Bashar i Nadia Murad zostały laureatkami Nagrody Sacharowa.
31 października:
W Lundzie i Malmö w Szwecji, papież Franciszek wziął udział we wspólnych obchodach 500-lecia Reformacji katolicko-luterańskiej.
Liban po blisko 2,5 roku wakatu wybrał prezydenta kraju. Został nim Michel Aoun, cieszący się poparciem szyickiego Hezbollahu, w ramach umowy politycznej przewidującej, że premierem zostanie lider sunnitów Sad al-Hariri.
=== Listopad ===
8 listopada – odbyły się wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, w których Donald Trump został wybrany na 45. prezydenta USA.
13 listopada:
Generał Rumen Radew wygrał wybory prezydenckie w Bułgarii.
Lider socjalistów Igor Dodon został wybrany nowym prezydentem Mołdawii.
20 listopada:
Jüri Ratas, lider prorosyjskiej Partii Centrum, otrzymał od prezydent Estonii, Kersti Kaljulaid, misję utworzenia nowego rządu po tym, jak 9 listopada parlament odwołał ze stanowiska premiera Taaviego Rõivasa.
Ponad 100 osób zginęło w wypadku kolejowym w Pukhrayan.
Na Malcie odbył się 14. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2016.
28 listopada:
Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej nadała oficjalne nazwy czterem pierwiastkom chemicznym: nihonium, moscovium, tennessine oraz oganesson.
W katastrofie samolotu koło Medellín w Kolumbii zginęło 71 osób. Na pokładzie było 77 osób, w tym 68 pasażerów, w tym piłkarze z klubu Chapecoense.
=== Grudzień ===
1 grudnia:
Maha Vajiralongkorn, jedyny syn zmarłego w październiku Bhumibola Adulyadeja, został nowym królem Tajlandii.
W wyborach prezydenckich w Gambii triumfował Adama Barrow, pokonując m.in. rządzącego krajem od ponad 20 lat Yahyę Jammeha.
4 grudnia – Alexander Van der Bellen wygrał powtórzoną II turę wyborów prezydenckich w Austrii.
6 grudnia – premier Francji, Manuel Valls, podał się do dymisji w związku z zaplanowanymi na wiosnę wyborami prezydenckimi, w których zamierza wziąć udział. Prezydent François Hollande desygnował na stanowisko premiera dotychczasowego ministra spraw wewnętrznych Bernarda Cazeneuve’a.
7 grudnia:
Matteo Renzi, po odrzuceniu w referendum proponowanych zmian ustrojowych, złożył rezygnację z funkcji premiera Włoch. Zakończył urzędowanie 12 grudnia 2016.
Tygodnik „Time” przyznał Donaldowi Trumpowi tytuł Człowieka Roku.
8 grudnia – przywódca opozycyjnej Nowej Partii Patriotycznej, Nana Akufo-Addo, wygrał wybory prezydenckie w Ghanie, pokonując dotychczasowego szefa państwa Johna Dramani Mahamę.
9 grudnia – Parlament Korei Południowej zagłosował za odsunięciem od władzy prezydent Park Geun-hye, którą oskarżono o płatną protekcję. Szefowa państwa została zawieszona w wykonywaniu obowiązków do czasu wydania wyroku przez Trybunał Konstytucyjny. W tym czasie obowiązki głowy państwa pełnił premier Hwang Kyo-ahn.
11 grudnia:
Po dymisji Matteo Renziego, prezydent Sergio Mattarella desygnował dotychczasowego szefa dyplomacji Paolo Gentiloniego na nowego premiera Włoch.
Prawie 80% wyborców w Kirgistanie opowiedziało się w referendum za zmianami w konstytucji, mającymi na celu wzmocnienie stanowiska premiera.
W Kairze miała miejsce zamach.
12 grudnia – dotychczasowy wicepremier i minister finansów Bill English zastąpił na stanowisku premiera Nowej Zelandii Johna Keya, który podał się do dymisji z przyczyn osobistych.
15 grudnia – uruchomiono europejski system nawigacji satelitarnej Galileo.
18 grudnia – Rząd Ukrainy podjął decyzję o nacjonalizacji największego komercyjnego banku w kraju, PrywatBank.
19 grudnia – w czasie jarmarku bożonarodzeniowego w Berlinie doszło do zamachu terrorystycznego, w którym zginęło dwanaście osób, a około 56 zostało rannych.
22 grudnia – armia syryjska ogłosiła przejęcie całkowitej kontroli nad Aleppo, co zakończyło trwające od połowy listopada walki o to miasto.
23 grudnia – Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję domagającą się od Izraela wstrzymania budowy osiedli na okupowanych terytoriach palestyńskich.
25 grudnia – katastrofa rosyjskiego Tu-154 na Morzu Czarnym, w której zginęły 92 osoby, w tym muzycy Chóru Aleksandrowa.
30 grudnia – prezydent Rumunii Klaus Iohannis desygnował na premiera kandydata rządzącej Partii Socjaldemokratycznej, Sorina Grindeanu.
=== Daty nieznane ===
Odtajnienie brytyjskich archiwów dotyczących Rudolfa Heßa.
Uruchomienie europejskiego reaktora termonuklearnego ITER.
== Wydarzenia sportowe ==
=== Styczeń ===
28 grudnia-6 stycznia – 64. Turniej Czterech Skoczni, w którym po raz pierwszy zwyciężył Słoweniec Peter Prevc, przed Niemcem Severinem Freundem i Austriakiem Michaelem Hayböckiem.
3–9 stycznia – 28. edycja tenisowego Pucharu Hopmana, uznawanych za nieoficjalne mistrzostwa świata par mieszanych. W finale Australijczycy w składzie Darja Gawriłowa i Nick Kyrgios pokonali ukraińską parę Ołeksandr Dołhopołow i Elina Switolina 2:0.
9 stycznia – odbyła się gala bokserska w niemieckim Offenburg, gdzie Vincent Feigenbutz bronił mistrzowskiego pasa federacji WBA w wadze superśredniej w rewanżowej walce przeciwko Giovanniemu De Carolisowi. Włoch odzyskał tytuł, pokonując Niemca przez techniczny nokaut w jedenastej rundzie.
1–10 stycznia – 10. edycja Tour de Ski. W klasyfikacji samochodów triumfowała francuska załoga Peugeot – Stéphane Peterhansel i Jean-Paul Cottret. Wśród motocyklistów zwyciężył australijski kierowca KTM Toby Price. Najlepszym quadowcem okazał się Argentyńczyk Marcos Patronelli z zespołu Yamaha. W zmaganiach ciężarówek wygrała załoga Iveco – Holender Gerard de Rooy, Hiszpan Moisés Torrallardona oraz Polak Dariusz Rodewald.
10–17 stycznia – 42. Masters Snooker. Po raz szósty w karierze tytuł zdobył Anglik Ronnie O’Sullivan, który w finale pokonał swojego rodaka Barry’ego Hawkinsa 10:1.
15–17 stycznia – 24. Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich w austriackim Tauplitz (na skoczni Kulm). Złoty medal indywidualnie zdobył Słoweniec Peter Prevc, natomiast drużynowo reprezentacja Norwegii.
17. Halowe Mistrzostwa Europy w hokeju na trawie w czeskiej Pradze. Po raz drugi z rzędu tytuł obroniła reprezentacja Niemiec, która w finale pokonała Austriaków 3:2. Brąz przypadł Rosjanom, którzy wygrali z gospodarzami turnieju 4:3. Najbardziej wartościowym zawodnikiem został niemiecki król strzelców Timm Herzbruch, natomiast bramkarzem jego rodak Andreas Späck.
16–17 stycznia – odbyła się gala bokserska w Nowym Jorku. Amerykanin Deontay Wilder obronił tytuł mistrza świata federacji WBC w kategorii ciężkiej, pokonując przez nokaut w dziewiątej rundzie Polaka Artura Szpilkę. O wakujący pas IBF w tej samej kategorii stoczyli Amerykanin Charles Martin i Ukrainiec Wiaczesław Hłazkow. Europejczyk odniósł kontuzję nogi w trzeciej rundzie i nie był w stanie kontynuować walki, dzięki czemu tytuł zdobył Martin.
23 stycznia – w Los Angeles zorganizowano bokserską galę, na której Amerykanie Danny García i Robert Guerrero zmierzyli się o wakujący pas mistrzowski federacji WBC w wadze średniej. Walka zakończyła się zwycięstwem Garcii, który wygrał jednogłośną decyzją sędziów.
8–24 stycznia – 38. Halowe Mistrzostwa Świata w bowls w angielskim Great Yarmouth w hrabstwie Norfolk. Wśród mężczyzn najlepszy okazał się reprezentant gospodarzy Nick Brett, natomiast u kobiet jego rodaczka Ellen Falkner. W rywalizacji par triumfowali Szkoci Stewart Anderson oraz Darren Burnett. Drugi z nich wygrał również rywalizację w mikście – jego partnerką była Angielka Katherine Rednall.
22–24 stycznia – 20. Mistrzostwa Europy w short tracku w rosyjskim Soczi. W klasyfikacji medalowej triumfowali Brytyjczycy przed Holendrami i Rosjanami. Brązowy medal w biegu na 3000 metrów wywalczył Polak Bartosz Konopko.